Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

38-miliónov CHF na interdisciplinárny výskum vo Švajčiarsku

SNSF

Interdisciplinárny, kolaboratívny a inovatívny: Program Sinergia SNSF podporí 15 výskumných projektov a 55 výskumníkov sumou 38-miliónov CHF. Projekty pokrývajú 40 rôznych disciplín.

Výskum cicavcov, predikcia a liečba samovražedných sklonov a lacnejšia čistá energia: Švajčiarska národná nadácia na podporu vedy (SNSF) podporí ďalších 15 projektov v rámci programu Sinergia.

V júni 2021 dostala SNSF 66 žiadostí v rámci programu Sinergia. Na financovanie bolo vybratých 15 najlepších projektov; to zodpovedá úspešnosti 23 %. Celkovo bude vo vybraných projektoch pracovať 55 výskumníkov zo širokého spektra odborov. Celková suma financovania je 38,4-milióna CHF alebo v priemere 2,6-milióna CHF.

Mikrobiotické zmeny

Pomocou gnotobiotických myších modelov, ktoré sú bez mikróbov alebo obsahujú iba známe mikroorganizmy, bude jeden z projektov skúmať, ako sa mení črevný mikrobióm cicavcov počas odstavu. Tieto zmeny majú trvalý vplyv na zdravie dospelých organizmov. Na projekte budú spolupracovať štyria výskumníci z Inselspital Bern a ETH Zürich. Ich špecializované oblasti sú molekulárna biológia, gnotobiológia, bioinžinierstvo a bioinformatika.

Liečba založená na smartfóne

Psychológia, lingvistika, psychiatria a strojové učenie sa spoja v projekte štyroch výskumníkov z Univerzity v Zürichu, Psychiatrickej univerzitnej nemocnice v Zürichu a Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Ich cieľ: predpovedanie vývoja samovražedných tendencií zvažovaním kľúčových lingvistických, psychologických, klinických a neurobiologických ukazovateľov. V ďalšom kroku navrhnú liečebné moduly, ktoré fungujú na smartfónoch.

Vylepšená účinnosť

Ďalší projekt vyvinie nové technológie pre efektívnejšie biologické solárne panely. Ide o spoločné úsilie troch výskumníkov z EPFL Lausanne, Univerzity aplikovaných vied a umení v západnom Švajčiarsku a Národnej rady pre výskum Talianska (CNR) v Bari. Využijú metódy z organickej chémie, materiálovej vedy, elektrochémie a molekulárnej biológie.

Program Sinergia SNSF podporuje spoločné projekty dvoch až štyroch výskumníkov, ktorí vykonávajú interdisciplinárny výskum, ktorý môže viesť k prelomovým zisteniam. Od roku 2016 bolo podporených 196 projektov.

Zdroj: https://www.snf.ch, zverejnené: 16. 12. 2021, autor: rpa