Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

25 spin-off z ETH Zürich v roku 2021

ETH Zürich
ETH Zürich

Na základe prieskumu na ETH Zürich vo Švajčiarsku vzniklo minulý rok 25 nových spin-off. Výrazne sa zvýšil podiel podnikateľiek. Väčšina nových spoločností chce dosiahnuť pokrok v medicíne alebo bojovať proti klimatickým zmenám.

25 spin-off na ETH v roku 2021 opäť poukazuje na to, ako expertíza ETH poskytuje inovatívne prístupy ku globálnym výzvam a stimuluje švajčiarsku ekonomiku. Lekárska diagnostika je výrazne zastúpená novými spin-offmi. Napríklad Hemetron sa špecializuje na krvné testy používané vo väčšine dnešnej lekárskej diagnostike. Spoločnosť vyvinula praktické zariadenie, ktoré dokáže rýchlo a spoľahlivo predpovedať infarkty či odhaliť infekciu Covid-19. Diaxxo sa zameriava aj na pandemický vírus: spoločnosť ponúka presný test PCR, ktorý netrvá dlhšie ako desať minút, kým poskytne výsledky. CustomSurg inovuje v úplne inej oblasti medicíny: spin-off ETH využíva na mieru šité 3D vytlačené kostné platničky, aby uľahčil život pacientom so zlomeninami aj chirurgom.

Umelé koralové útesy

Ďalšie spin-offy využívajú najmodernejšie metódy boja proti klimatickým zmenám; napríklad rrreefs sa venoval výstavbe umelých koralových útesov. Už niekoľko mesiacov sa morský život pri pobreží karibského ostrova usadzuje v novom domove – v prvom 3D tlačenom „pilotnom útese“ na svete. Restor Eco medzitým využíva silu údajov na podporu projektov opätovného zalesňovania a ich globálne prepojenie. Zakladatelia SmartBreed našli spôsob, ako zautomatizovať chov hmyzu používaného na kŕmenie zvierat, aby bol chov zvierat ekologickejší a ekonomickejší. Vanessa Wood, viceprezidentka pre transfer znalostí a podnikové vzťahy na ETH Zürich, je potešená. Ako uviedla: „Aby sme mohli riešiť hlavné výzvy, ktorým dnes čelíme, musíme byť schopní čo najrýchlejšie aplikovať výsledky výskumu v praxi. Spin-off na ETH sú kľúčovým nástrojom na uľahčenie tohto transferu znalostí.“

Jedna štvrtina spoločností založená ženami

Šesť spin-off bolo založených ženami, čo je pozoruhodný nárast podielu zakladateliek v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Ako dodala Wood: „Sme na správnej ceste. Som veľmi rada, že čoraz viac žien robí krok k podnikaniu. To prospieva švajčiarskej ekonomike ako celku.“ DigitSoil je jedným z týchto start-upov, ktorý založili dve absolventky ETH. Ich nápad na rýchle testy kvality pôdy vznikol v Student Project House, otvorenom laboratóriu nápadov pre študentov ETH, a bol priamo podporený pri implementácii v rámci ETH Pioneer Fellowship.

Dôležité míľniky pre zavedené spin-off spoločnosti

Zatiaľ čo nové spin-offy sa presadili, tie etablovanejšie za posledný rok tiež veľa dosiahli. Technológia SCION vyvinutá na ETH sa stala jadrom novej zabezpečenej dátovej siete pre švajčiarsky finančný sektor, ktorú poskytuje Anapaya spin-off ETH. Dva spin-offy v oblasti klimatickej technológie dokázali expandovať: v Nemecku vybudoval Synhelion testovacie zariadenie na priemyselnú výrobu solárnych palív. Na Islande spoločnosť Climeworks vybudovala doteraz najväčšie zariadenie na zachytávanie atmosférického CO2. Bright Peak Therapeutics ohlásilo najúspešnejšie kolo financovania: v júni 2021 spoločnosť získala viac ako 96-miliónov CHF na ďalší rozvoj svojej inovatívnej imunoterapie. Odčlenením ETH sa podarilo získať kapitál v celkovej výške viac ako 390-miliónov CHF.

Od roku 1996 bolo na ETH Zurich založených 496 spin-off spoločností. Kancelária pre transfer znalostí a korporátne vzťahy na ETH pomáha uznávaným spin-off spoločnostiam na ETH s procesom založenia a následne počas často rozhodujúcich rokov, ktoré nasledujú, poskytovaním poradenstva, licencovania technológie ETH a sieťových príležitostí.

Viac informácií:

Prehľad všetkých spin-off

Secorts of Spinoffs
Sektory vytvorených spin-off na ETH Zürich

Number spinoffs
Počet založených spin-off na ETH Zürich

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.startupticker.ch; https://ethz.ch, zverejnené: 7. 1. 2022, autor: rpa