Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

100-miliónov libier na financovanie výskumu rakoviny vo Veľkej Británii

The CRUK City of London Centre develops new cancer therapies
Výskum rakoviny vo Veľkej Británii. Zdroj: UCL

Cancer Research UK, organizácia pre výskum a povedomie o rakovine vo Veľkej Británii, potvrdilo, že Centrum CRUK City of London, vedené profesorom Tariqom Enverom (UCL Cancer Institute), bude pokračovať vo výskume a vývoji priekopníckej novej bioterapie ako súčasť novej investície vo výške 100-miliónov libier.

Centrum CRUK City of London bolo spustené v roku 2018 a spája popredných svetových výskumníkov z UCL, King’s College London, Queen Mary University of London a Francis Crick Institute.

Po počiatočnom financovaní CRUK vo výške 14-miliónov libier, centrum umožnilo lepšiu spoluprácu medzi vedcami a lekármi a zameralo sa na vývoj bioterapeutík, priekopníckej oblasti výskumu rakoviny, ktorá pomáha zmeniť spôsob, akým tvrdo pristupujeme k liečbe rakoviny.

Vďaka spolupráci s trustmi NHS s portfóliom UCL Partners a Kings Health Partners – vrátane londýnskych vlajkových nemocníc UCLH, BARTs, Royal Free a Kings College Hospital – centrum CRUK City of London umožňuje miliónom pacientov v celom hlavnom meste prístup k najnovším inováciam v biologických terapiách rakoviny.

Od 1. apríla 2022 bude CRUK investovať 100-miliónov libier počas piatich rokov do siedmich centier pre výskum rakoviny v Spojenom kráľovstve.

Profesor Tariq Enver, riaditeľ UCL Cancer Institute a spoluriaditeľ centra CRUK City of London, uviedol: „Bioterapeutiká sú v popredí liečby rakoviny novej generácie a ponúkajú obrovský potenciál zmeniť spôsob, akým pristupujeme k najťažším liečeniam rakoviny, ako je napr. nádor mozgu a rakovina pľúc. Od svojho spustenia sa centrum stalo skutočným katalyzátorom vedeckej spolupráce a inovácií, ktoré spája vedcov, lekárov, fyzikov, chemikov, inžinierov a matematikov – všetkých, ktorí sa snažia bojovať proti tejto chorobe novými a inovatívnymi spôsobmi. Pomohlo to urýchliť vývoj niektorých z najsľubnejších spôsobov liečby rakoviny na svete a vďaka spolupráci s našimi vlajkovými partnerskými nemocnicami v Londýne mnohí pacienti profitovali z týchto nových a vylepšených biologických terapií. Teší nás nová investícia CRUK do centra, ktorá nám umožní pokračovať v našom výskume s vysokým dopadom a stavať na štatúte Londýna ako globálneho centra excelentnosti v bioterapeutikách.“

Michelle Mitchell, generálna riaditeľka, Cancer Research UK, uviedla: „Sedem financovaných centier je ústredným bodom našej ambície poraziť rakovinu a poskytuje kľúčové prepojenie medzi laboratórnym výskumom a štúdiami zameranými na pacienta.“

CRUK udeľuje štatút centra miestam, ktoré vykonávajú najkvalitnejší výskum rakoviny, pričom jeho financovanie podporuje základnú výskumnú infraštruktúru vrátane technického personálu, vybavenia, podporných grantov a školenia, aby sa ďalej rozvíjala šírka a hĺbka výskumu v každom z týchto centier.

Viac informácií:

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.ucl.ac.uk, zverejnené: 3. 2. 2022, autor: rpa