Podujatie Starmus VII sa uskutoční v dňoch 12. – 17. mája 2024 v Bratislave. Ústrednou témou nadchádzajúceho ročníka festivalu bude budúcnosť našej planéty. Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie.
Bratislava sa takmer na týždeň stáva svetovým centrom vedy. Už 12. mája 2024 odštartoval veľkolepým koncertom Jean-Michela Jarra festival Starmus. Festival vedy pritiahne do hlavného mesta hviezdy najväčšieho kalibru, ale aj bývalých kozmonautov.
Hlavnou hviezdou večera bol jeden z najväčších priekopníkov elektronickej hudby – francúzsky hudobník a skladateľ Jean Michel Jarré. Ten pre slovenských fanúšikov aj návštevníkov mesta pripravil show za pomoci laserov, dronov, či umelej inteligencie.
Špeciálnym hosťom bol legendárny gitarista skupiny Queen Brian May, ktorý je zároveň spoluzakladateľom Starmusu a astrofyzikom. Spolu so Jarrém predviedli neopakovateľnú show.
Starmus je globálny festival vedeckej komunikácie a umenia, ktorý spája tie najbrilantnejšie mysle planéty.
Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET, uviedol: „Sme nadšení, že Jean-Michel Jarre svojím strhujúcim vystúpením rozprúdi festival STARMUS. Vybraná lokalita s kulisou Mosta SNP so svojím ikonickým UFO, slúži ako metaforický most medzi minulosťou a budúcnosťou. Vystihuje kontrast ér. Na jednom konci stojí historické centrum Bratislavy a na druhom retro-futuristický monument UFO. Podobný kontrast vidíme aj v príbehu spoločnosti ESET. Na začiatku len málo firiem a jednotlivcov používalo antivírus, ktorý sme vyvinuli pred 30 rokmi. Ide o nápadný kontrast s viacvrstvovou technológiou poháňanou umelou inteligenciou a skúsenosťami naších expertov, ktorú dnes na svoju ochranu používajú stovky miliónov ľudí na celom svete. V oboch prípadoch bol takýto pokrok možný len vďaka vede.“
Organizátori tiež prezradili, že medzi účinkujúcich na festivale pribudla Laurie Anderson s vystúpením ‘Ark’/’Lifeboat’. Divákom sa predstaví počas ceremoniálu udeľovania medailí Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorým sa oceňujú výnimočné príspevky k šíreniu vedeckých poznatkov, a na jedinečnom koncerte Sonic Universe, ktorý sľubuje nezabudnuteľné spojenie hudby a vedy.
Vedecký tábor STARMUS Camp: Rozvíjanie zvedavosti, inšpirácia k objavovaniu
Program koncertov a prednášok festivalu dopĺňa STARMUS Camp, živé centrum bádania a učenia, ktorého cieľom je podnietiť zvedavosť a inšpirovať novú generáciu vedcov. V spolupráci s univerzitami a partnermi ponúkne vedecký tábor inovatívne výstavy, pohlcujúce zážitky a dynamický sprievodný program. STARMUS Camp sa bude konať na Hlavnom námestí v Bratislave od 12. do 17. mája a bude otvorený pre verejnosť. Návštevníci všetkých vekových skupín budú mať možnosť vydať sa na cestu objavovania tajov vesmíru či zázrakov prírody.
Starmus Camp ponúkne množstvo aktivít vrátane PBL Výzvy, VÚB Atlas day a premietania filmu Starmus. Návštevníci si tiež užijú vystúpenia miestnych i medzinárodných umelcov, ako sú Lash & Grey, FLANGR, Montseratt Marti a Walter Schnitzellson. Okrem toho sa predstavia OuOus, Sam Handwich, Martin Valihora, NEMRA, ADONXS, Derek Shirinian a Vec & Škrupo.
STARMUS City Program: Podpora intelektuálnej výmeny a obohatenie akademickej obce
Na účastníkov programu STARMUS City čaká viac ako 20 exkluzívnych prednášok a vzdelávacích iniciatív, ktoré sú prispôsobené špeciálne pre univerzity (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a Masarykova univerzita) zúčastňujúce sa na festivale. V rámci programu STARMUS City budú počas celého týždňa na univerzitách prebiehať pútavé prednášky renomovaných odborníkov a výskumníkov. Študenti budú mať možnosť zapojiť sa do diskusie s odborníkmi ako Joel Parker, ktorý diskutuje o prvej misii k trójskym asteroidom Lucy in The Sky, a Damien Barcelo, ktorý sa zaoberá mikroplastmi v životnom prostredí. V rámci konferencie sa uskutoční diskusia o mikropolutantoch: Analýza, riziká a udržateľné riešenia. Medzi ďalšie témy patria Komplexný mier pre komplexné konflikty od Rim Turkmani, Skúmanie Marsu so Scottom Hubbardom, postrehy Donny Stricklandovej o generovaní ultrakrátkych optických impulzov vysokej intenzity a mnohé ďalšie. Tieto prednášky, pokrývajúce celý rad fascinujúcich tém od prieskumu vesmíru až po vedu o životnom prostredí, sľubujú obohatenie akademických skúseností a inšpiráciu pre budúcich lídrov v príslušných oblastiach.
Festival STARMUS VII sa bude konať pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, primátora Bratislavy a pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
STARMUS VII, jedinečné multidisciplinárne podujatie, ktoré na celý týždeň upriami hlavné mesto Slovenska do centra medzinárodnej pozornosti má ambíciu potvrdiť, že STARMUS je najinšpiratívnejší vedecko-hudobný festival na svete.
O festivale Starmus
Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru, najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – dokonca aj k našim najbližším susedným hviezdam.
Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD, astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.
Viac informácií:
Starmus VII: Budúcnosť našej planéty
SAV je partnerom festivalu STARMUS
Zdroj: https://www.starmus.com; https://www.eset.com; https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 13.5.2024, autor: rup