Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiari urobili ďalší krok k tomu, aby sa mohli prihlásiť do programu Horizontu Európa

Európska rada prijala mandát na rokovanie so Švajčiarskom. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Európska rada prijala mandát na rokovanie so Švajčiarskom. Keď sa formálne začnú rozhovory, prechodné opatrenia umožnia, aby sa tento rok podávali žiadosti Európskej rade pre výskum a celý program v roku 2025.

Členské štáty podpísali mandát na rokovania so Švajčiarskom, čím odstránili ďalšiu prekážku v rozhovoroch, ktoré pripravujú švajčiarskym výskumníkom cestu na uchádzanie sa o granty Európskej rady pre výskum (ERC).

Švajčiarsko bolo vylúčené z programu Horizont Európa odkedy Bern v roku 2021 odišiel zo širších rozhovorov o vytvorení nového právneho rámca pre vzťahy medzi Švajčiarskom a EÚ.

Odvtedy však technické rozhovory pokračovali v pozadí a v decembri 2023 sa Komisia a švajčiarska vláda dohodli na spoločnej dohode, ktorá bude základom pre formálne rokovania.

Členské štáty podpísali túto dohodu 12. marca 2024 a umožnili tak začať riadne rozhovory. Švajčiarska federálna rada už 8. marca 2024 schválila svoj vlastný mandát.

„Na základe mandátu sa Komisia teraz bude môcť zapojiť do formálnych rokovaní so Švajčiarskom o širokom balíku opatrení,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej rady. „Očakáva sa, že rokovania začnú v najbližších dňoch.“

Pre výskumníkov je to dôležité, pretože, ako bolo dohodnuté v decembri 2023, EÚ umožní švajčiarskym výskumníkom uchádzať sa o granty ERC, kým prebiehajú rokovania o pridružení k programu Horizont Európa, a nie po ich dokončení.

Tieto prechodné opatrenia sa budú vzťahovať aj na ostatné výzvy programu Horizont Európa v roku 2025, čo znamená, že švajčiarski výskumníci by mali mať možnosť požiadať o granty budúci rok. Nebudú však dostávať žiadne peniaze, kým nebude pridruženie plne prerokované a podpísané.

Prvá výzva ERC, ktorá by mohla byť k dispozícii, by boli predbežné granty na rok 2024, ktoré sa majú otvoriť 29. mája 2024.

Ak budú švajčiarski vedci opäť pripustení späť do samotného Horizontu Európa, skončí to frustrujúce a škodlivé obdobie pre švajčiarsky výskum, o ktorom rektori univerzít opakovane varovali, že poškodzuje výskumnú schopnosť krajiny.

Počas tohto obdobia sa švajčiarski výskumníci mohli prihlásiť do ERC, ale museli sa presťahovať do EÚ alebo pridružených krajín, aby mohli využiť granty. Švajčiarski výskumníci sa mohli stať súčasťou konzorcií Horizont Európa, ale neboli schopní ich koordinovať a museli si priniesť vlastné národné financovanie.

Švajčiarsko je jednou z posledných zostávajúcich krajín na zozname asociačných úloh Komisie.

Spojené kráľovstvo, ktoré bolo tiež zablokované kvôli širším politickým hádkam, súhlasilo s pridružením v septembri 2023.

Nový Zéland a Kanada, dve demokracie, na ktoré sa EÚ zameriava v súvislosti s pridružením, sa dohodli na pridružení k II. pilieru programu Horizont Európa, ktorý sa zameriava na priemyselné konzorciá a výskum globálnych výziev.

Južná Kórea sa chystá podpísať dohodu v blízkej budúcnosti.

Od dohody zostáva vzdialené len Japonsko, ktoré v roku 2022 otvorilo prieskumné rozhovory.

Singapur tiež prejavil záujem, ale nevstúpil ani do počiatočných rokovaní.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 13.3.2024, autor: rup