Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Popredné svetové vedecké a technologické hotspoty

Popredné svetové ekonomiky boli vždy poháňané inováciami. Od vynálezu parnej energie a elektriny až po vývoj umelej inteligencie – veda a technika posunuli priemysel a spoločnosť na novú úroveň.

V dnešnom digitálnom svete majú krajiny, ktoré uprednostňujú a podporujú inovácie, lepšiu pozíciu na riešenie globálnych výziev, od klimatických zmien až po zdravotné krízy.

Ktoré štáty však skutočne vedú v oblasti inovácií?

Globálny inovačný index 2023 Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) zaradil 15 krajín, ktoré vedú svet vo vede, technike a inováciách.

Krajiny, ktoré vedú svet vo vede, technike a inováciách. Zdroj: Global Innovation Index

Podľa správy sú tieto krajiny priekopníkmi „vlny digitálnych inovácií, postavenej na umelej inteligencii (AI), superpočítačoch a automatizácii, a hlbokej vedeckej inovačnej vlne založenej na biotechnológiách a nanotechnológiách.

Tu je súhrn úspechov, ktoré pomohli umiestniť tieto krajiny medzi 15 najlepších svetových inovátorov:

1. Švajčiarsko: V globálnom inovačnom indexe 2023 si udržiava svoju najvyššiu pozíciu už 13. rok po sebe. Silný inovačný ekosystém podporujú dobre zavedené výskumné inštitúcie, vysoká úroveň výdavkov na výskum a vývoj a priaznivé regulačné prostredie.

2. Švédsko: Vedie vo svete v sofistikovanosti podnikania a má najvyššie hodnotených výskumníkov. Vysoká výkonnosť v oblasti ľudského kapitálu prispieva k jej vysokému umiestneniu.

3. Spojené štáty americké: Domov Silicon Valley a svetovo uznávaných univerzít. USA dosahujú najvyššie skóre v investíciách do výskumu a vývoja.

4. Spojené kráľovstvo: Silné stránky Spojeného kráľovstva spočívajú v jeho znalostne náročných službách a globálnych R&D spoločnostiach. Pre sofistikovanosť trhu je na 3. mieste.

5. Singapur: Singapur je so svojou strategickou polohou, pro-podnikateľskou politikou a dôrazom na priemysel založený na znalostiach najvyššie hodnotenou ázijskou krajinou.

6. Fínsko: Prvé miesto na svete v oblasti infraštruktúry. Dôraz na vzdelávanie a výskum spolu s prístupom založeným na spolupráci medzi verejným a súkromným sektorom je hnacou silou jeho inovačného úspechu.

7. Holandsko: 8. miesto na svete z hľadiska sofistikovanosti podnikania. Vďaka otvorenej ekonomike a strategickej polohe v Európe je centrom inovácií a podnikania.

8. Nemecko: Nemecko je na 4. mieste v oblasti ľudského kapitálu a výskumu. Je svetovým lídrom vo výrobe a inováciách poháňaných technológiami.

9. Dánsko: Dánsko sa umiestnilo na 3. mieste pre infraštruktúru a je na čele zoznamu z hľadiska environmentálneho správania v tejto kategórii.

10. Kórejská republika: Investičný rozpočet Južnej Kórei na výskum a vývoj vzrástol v roku 2021 o 7,1 %. Dôraz na elektroniku a telekomunikácie z nej urobil technologickú veľmoc v Ázii.

11. Francúzsko: Vysoko bodované za priemyselné vzory a za pôvodné ochranné známky. Francúzsko je známe svojim záväzkom k digitálnym inováciám, najmä v oblastiach ako AI a fintech.

12. Čína: Výdavky Číny na výskum a vývoj sú po USA druhé najväčšie na svete a jej investície do výskumu vzrástli v poslednom rebríčku o 9,8 %.

13. Japonsko: Domov najväčšieho vedeckého a technologického klastra na svete so sídlom v Tokiu-Jokohame, Japonsko je 3 top ázijskou krajinou v oblasti prihlasovania patentov.

14. Izrael: Často označovaný ako „start-up národ“, je na 5. mieste na svete, pokiaľ ide o znalosti a technologické výstupy.

15. Kanada: Kanadské výskumné inštitúcie a vládne politiky podporujú inovácie. Pre sofistikovanosť trhu je na 4. mieste na svete.

Regionálne inovačné veľmoci

Prvých 15 hodnotení v správe WIPO hovorí len časť príbehu. Keď sa pozrieme na popredných inovátorov v regiónoch, krajiny vrátane Türkiye, Senegalu a Kazachstanu, ktoré sa pridali k národom, ktoré vedú cestu.

3 najinovatívnejšie ekonomiky podľa regiónov. Rozvojové krajiny a rozvíjajúce sa ekonomiky stúpajú v rebríčkoch inovácií. Zdroj: Global Innovation Index

Technológie pre lepšiu budúcnosť

Výstupy týchto popredných inovačných krajín sú hnacou silou niektorých z najpokročilejších svetových technológií. Správa Svetového ekonomického fóra, Top 10 vznikajúcich technológií roku 2023, poukazuje na prelomy, ktoré prinášajú rozsiahlu transformáciu naprieč odvetviami a spoločnosťami.

Inovatívne produkty a technológie transformujú priemyselné odvetvia. Zdroj: Svetové ekonomické fórum

Správa skúma, ako môžu produkty tak rozmanité, ako sú generatívna umelá inteligencia, udržateľné letecké palivá, implantované senzory plodín a neurálna elektronika, transformovať životy a pomôcť nám do budúcnosti definovanej stabilnou klímou, prosperujúcou biodiverzitou, produktívnymi plodinami a dlhším, šťastnejším a zdravším ľudským životom.

Úloha technológií pri postupe do digitálneho veku bola hlavnou agendou Výročného zasadnutia Global Future Councils (GFC) v roku 2023, ktoré sa uskutočnilo v Dubaji 16. – 18. októbra 2023. Členovia GFC fóra diskutovali o úlohe AI a skúmali, ako môžeme vytvoriť rast potrebný na podporu globálnej populácie udržateľným spôsobom.

Zdroj: https://www.weforum.org; https://www.wipo.int, zverejnené: 10. 11. 2023, autor: rpa