Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dohodou s Horizont Európa sa Spojené kráľovstvo spája s ďalším rámcovým programom

Britský premiér Rishi Sunak s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Podrobnosti dohody o pridružení ukazujú, že Spojené kráľovstvo môže získať refundáciu z dôvodu nízkej účasti v programe Horizont iba vtedy, ak sa presunie do programu nástupcu 10. rámcového programu, ktorý sa má začať v roku 2028. Čakajú sa rokovania o podmienkach, za ktorých sa Spojené kráľovstvo opäť pripojí k programu Copernicus, systému pozorovania zeme.

Dohoda, na základe ktorej sa má Spojené kráľovstvo pričleniť k Horizontu Európa, obsahuje potenciálny finančný stimul pre krajinu, aby pokračovala v ďalšom rámcovom výskumnom programe (FP10), ako sa uvádza v dohode.

V dohode oznámenej 7. septembra 2023 sa uvádza, že Spojené kráľovstvo bude môcť získať späť peniaze, ak do systému zaplatí o 16 % viac, než dostane, čo je termín, ktorý vláde Spojeného kráľovstva poskytuje dostatočné finančné zabezpečenie na to, aby sa dohodla na dohode.

Úplné znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu však ukazuje, že ak Spojené kráľovstvo nedosiahne v posledných dvoch rokoch programu Horizont Európa, ktorý sa skončí v roku 2027, nedostatočnú výkonnosť, akákoľvek refundácia „sa uplatní na prevádzkové príspevky Spojeného kráľovstva do nasledujúceho programu, na ktorom sa Spojené kráľovstvo zúčastňuje.“

„Dostanete poukaz na 10. RP namiesto šeku poštou,“ uviedol Martin Smith, vedúci laboratória pre politiku vo Wellcome Trust, britskej charitatívnej organizácii pre lekársky výskum.

Pre Smitha je doložka o predĺžení dobrou správou, pretože pokladá základy pre účasť Spojeného kráľovstva na budúcich rámcových programoch. “Vytvára to očakávania, že účasť je dlhodobá vec, čo je skvelé,” dodal.

Samozrejme, mechanizmus spätného získania nebude možné nikdy použiť, ak sa zapojenie Spojeného kráľovstva do Horizont Európa dostatočne obnoví, čo znamená, že finančne dostane zhruba to, čo vloží.

Čaká nás však dlhá cesta k zotaveniu. Začiatkom tohto roka bola účasť Spojeného kráľovstva polovičná v porovnaní s predchádzajúcim programom Horizont 2020. Minulý týždeň prezident Hamburgskej univerzity predpovedal, že obnovenie úrovne účasti môže Spojenému kráľovstvu trvať až päť rokov, hoci vedúci predstavitelia britských univerzít majú tendenciu byť optimistickejší.

Spojené kráľovstvo možno bude chcieť vstúpiť do 10. RP aj tak, ak opozičná Labouristická strana získa moc vo všeobecných voľbách budúci rok alebo začiatkom roku 2025. Labouristi tvrdo viedli kampaň za pridruženie k Horizontu a vo všeobecnosti sú za užšie väzby s Bruselom.

Iné dohody o pridružení, ako napríklad dohoda s Izraelom, túto doložku o predĺžení výslovne neobsahujú.

Hovorca britského ministerstva pre vedu, inovácie a technológie sa priamo nevyjadril k otázkam týkajúcim sa klauzuly o prevrátení, keď sa ho opýtal Science|Business.

„Vláda vyjednala zákazkovú dohodu v národnom záujme Spojeného kráľovstva, čo znamená, že britskí vedci a podniky sa môžu s istotou zúčastniť najväčšieho programu výskumnej spolupráce na svete v hodnote viac ako 80-miliárd libier,“ uviedol.

Európska komisia neodpovedala na otázky týkajúce sa doložky o predĺžení do uzávierky vydania Science|Business.

Ďalšie rokovania o Copernicus

V rámci dohody o pridružení sa Spojené kráľovstvo opäť pripája k programu pozorovania Zeme Copernicus, ale nie k programu jadrového výskumu Euratom, ktorý koordinuje európske zapojenie do ITER, medzinárodného prototypu jadrovej syntézy v hodnote niekoľkých miliárd EUR, ktorý sa buduje na juhu Francúzska.

Dokumenty – zverejnené Európskou radou, ktorá ich ešte musí podpísať – však potvrdzujú, že pred tým, ako Spojené kráľovstvo získa prístup k bezpečnostným častiam programu Copernicus, je potrebné ešte trochu rokovať.

Prístup Spojeného kráľovstva k bezpečnostnej službe Copernicus – systému pokrývajúcemu oblasti, ako je hraničný a námorný dozor, ktorý by sa mohol dotýkať citlivých otázok migrácie – bude závisieť od „rozsahu, v akom sa dohodne spolupráca medzi stranami v príslušných oblastiach politiky,“ uvádzajú dokumenty. Ďalej dodal: „Spôsoby aktivácie a používania podliehajú osobitným dohodám.“

Tieto rokovania o povahe zapojenia Spojeného kráľovstva do tejto časti programu Copernicus sa začnú čo najskôr po odsúhlasení pridruženia k programu.

Ak sa však dohoda „podstatne oneskorí“ alebo sa ukáže ako „nemožná“, predstavitelia Spojeného kráľovstva a EÚ budú diskutovať o tom, „ako upraviť účasť Spojeného kráľovstva v programe Copernicus a jeho financovanie s prihliadnutím na túto situáciu,“ uvádza sa v správe.

“Je jasné, že je tu ešte nejaká ďalšia diskusia,” uviedol Smith.

Prístup Spojeného kráľovstva k bezpečnostným službám programu Copernicus „bude závisieť od spolupráce dohodnutej medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v príslušných oblastiach; konkrétne sa to týka: monitorovania hraníc, námorného dozoru a podpory vonkajších a bezpečnostných opatrení,“ uviedol hovorca Komisie.

Tieto mimoriadne rokovania sa do určitej miery očakávajú – identické ustanovenie sa objavuje v pôvodnej dohode o pridružení, na ktorej sa dohodli Londýn a Brusel na konci roka 2020.

Zdôrazňuje však pretrvávajúcu citlivosť okolo Spojeného kráľovstva, ktoré sa zúčastňuje výskumu súvisiaceho s bezpečnosťou. V roku 2021 sa Komisia pokúsila vylúčiť Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Izrael z určitých grantových výziev v oblasti kvantových technológií a vesmíru.

Oznámenie o pridružení medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom zo začiatku tohto mesiaca zdôraznilo, že majú spoločný záujem na vývoji „nových a vznikajúcich technológií“, čo naznačuje, že Spojené kráľovstvo sa chce v budúcnosti vyhnúť vylúčeniu z podobných výziev.

Jedna výzva Horizont Európa, ktorá sa má začať v novembri 2023, sa výslovne zameriava na bezpečnostné služby programu Copernicus. Ak Spojené kráľovstvo dovtedy nebude súhlasiť s prístupom, môže to spôsobiť problémy žiadateľom zo Spojeného kráľovstva.

„Spojené kráľovstvo sa môže zúčastniť na výzvach súvisiacich s programom Copernicus, pokiaľ to nebude obmedzené v citlivých oblastiach,“ uviedol hovorca Komisie. Ďalej dodal: “Môže to byť prípad rozhovorov súvisiacich s bezpečnostnou službou Copernicus.”

Napriek fanfárám o dohode začiatkom tohto mesiaca ju ešte musia schváliť členské štáty prostredníctvom Európskej rady.

Očakáva sa, že to bude formalita, aj keď hovorca Rady na otázku, kedy členské štáty pravdepodobne schvália dohodu, neuviedol dátum.

Jeden zdroj z Rady povedal Science|Business, že očakávajú konečný podpis dohody budúci mesiac.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 26. 9. 2023, autor: rpa