Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ľudia s psychózou môžu trpieť inými chorobami, ukázala rozsiahla štúdia

Skenovanie mozgu u pacientov s psychózou sa považuje za dobrú prax, ale v súčasnosti nie je povinné. Zdroj: https://www.theguardian.com

Ľudia, ktorým je po prvýkrát diagnostikovaná psychóza, by podľa psychiatrov mali vždy podstúpiť skenovanie mozgu. Mohlo by to podľa nich vylúčiť iné choroby a umožniť urýchlene začať liečbu.

Keď lekári vykonali magnetickú rezonanciu mozgu viac ako 1 600 pacientom s prvým prípadom psychózy, našli abnormálnosť asi u šiestich percent z nich. Výsledky viedli k odlišnej diagnóze alebo celkovej zmene liečby, opísal britský denník The Guardian.

Analýza v niektorých prípadoch objavila encefalitídu, nádory na mozgu, infekcie, mŕtvicu alebo demenciu, teda zdravotné problémy, ktoré sa dajú riešiť inak ako bežnými postupmi pri liečbe psychóz.

Ako uviedol hlavný autor rozsiahlej štúdie Graham Blackman z Univerzity v Oxforde: „Vyšetrenie je veľmi dôležité predovšetkým z toho dôvodu, že v tejto skupine pacientov je príčina psychózy liečiteľná a dá sa zvrátiť. Časové okno na začatie úspešnej liečby je ale relatívne krátke.“

Mozgové skeny sa u nových pacientov s psychózou občas vykonávajú, nie je to ale pravidlom. Pokiaľ by boli automatické a včasné, mohlo by to podľa autorov štúdie pomôcť hlavne ľuďom, u ktorých sú príznaky psychózy dôsledkom nádoru na mozgu. Blackman uviedol, že pozná niekoľko prípadov pacientov s nádormi na mozgu, ktorí čakali na diagnostický sken mesiaca, čo oneskorilo kľúčovú starostlivosť.

Ako uviedla psychiatrička a výskumníčka Eileen Joyceová z londýnskej univerzity UCL: „Táto štúdia je dôležitá, pretože nálezy mozgových abnormalít mali vplyv na zmenu liečby u jedného z 18 pacientov. Okrem toho sa čoraz viac pripúšťa, že mladí pacienti, u ktorých sa psychóza objaví prvýkrát a ktorí nemajú iné zistiteľné neurologické abnormality, môžu mať liečiteľnú formu zápalu mozgu (encefalitídu). Rutinná magnetická rezonancia mozgu by prispela k rýchlejšiemu odhaleniu tejto abnormality a následnej včasnejšej liečbe.“

Psychózy sú časté

Skôr než lekárska diagnóza je psychóza skúsenosť, ktorá sa prejavuje stratou kontaktu s realitou, môžu ju sprevádzať bludy a halucinácie. V niektorých prípadoch môže psychotickú epizódu vyvolať traumatická skúsenosť, ťažký stres, užitie drog, ale môže ísť aj o vedľajší účinok liekov.

Pre niektorých ide o jednorazovú skúsenosť, pre iných o dlhodobý prejav duševnej choroby, napríklad schizofrénie. Liečba väčšinou spočíva v podaní antipsychotík a v psychoterapii, ktorá môže pomôcť s vytvorením vyrovnávacích mechanizmov.

V súčasnosti pribúda dôkazov o širokej škále skrytých príčin psychózy, ktoré vyžadujú odlišnú liečbu. Psychózu môže podľa ďalších nedávnych zistení vyvolať aj autoimunitné reakcie v mozgu. Psychiatri z Univerzity v Oxforde v súčasnosti vykonávajú pokusy s imunoterapeutickou liečbou u pacientov s psychózou, ktorí majú pozitívny test na určité protilátky.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz; https://www.theguardian.com, zverejnené: 2. 8. 2023, autor: rpa