Plán pre ďalšie partnerstvá Horizont Európa, ktoré sa majú začať od roku 2025, je konečne na stole, pričom Európska komisia navrhuje 10 nových programov, ktoré budú spájať verejné a súkromné financovanie.
Tieto budú pokrývať témy vrátane zdravia mozgu, kultúrneho dedičstva, solárnej energie a textilu, čím sa pridajú k súčasnému portfóliu 49 spoločných výskumných programov.
Ak ich schvália politici, tieto partnerstvá budú súčasťou strategického plánu pre Horizont Európa na roky 2025 – 2027, posledné tri roky súčasného programu výskumu a inovácií v hodnote 95,5-miliardy EUR.
Výskumné partnerstvá, ktoré spájajú súkromné a verejné peniaze, sú súčasťou výskumných rámcov EÚ za posledné tri desaťročia. Ich cieľom je podporiť priemyselné odvetvia, ktoré potrebujú pomoc pri napredovaní inovácií. V posledných rokoch sa na ne hľadelo ako na nástroj na presadzovanie politiky EÚ a geopolitických cieľov v oblastiach, ako sú zelená a digitálna transformácia.
V prvej polovici programu Horizont Európa začala EÚ 49 partnerstiev v štyroch oblastiach: zdravie; digitalizácia a priemysel; klíma, energia a mobilita; a potraviny, biohospodárstvo, prírodné zdroje, poľnohospodárstvo a životné prostredie.
Súčasné portfólio je oveľa užšie ako predchádzajúci výskumný program Horizont 2020, ktorý mal viac ako 120 partnerstiev. Výdavky však nie sú nižšie: 8-miliárd EUR je vyčlenených na partnerstvá v programe Horizont Európa a v závislosti od programu sa tieto peniaze vyrovnávajú alebo prekračujú v závislosti od programu, odvetvia a vlády.
Navrhovaný súbor na rok 2025 je určený na doplnenie nových politík a stratégií EÚ predložených Komisiou od roku 2021, keď Komisia zaviedla pôvodných 49 partnerstiev.
Pred letom sa hovorilo, že bude navrhnutých šesť nových partnerstiev. Uniknutý návrh zoznamu v tom čase obsahoval návrhy partnerstiev v oblasti polárneho a arktického výskumu, univerzít, výskumných infraštruktúr a vedy o zmene klímy, ktoré sa však nedostali do konečného zoznamu.
Členské štáty majú teraz do septembra 2023 povedať Komisii, čo si o návrhu myslia, a predložiť na posúdenie ďalších kandidátov. Po období spätnej väzby sa členské štáty dohodnú na konečnom pláne do konca roka 2023, včas na zverejnenie strategického plánu Horizont Európa.
Celý zoznam:
- Zdravie mozgu
- Lesy a lesníctvo pre udržateľnú budúcnosť
- Inovatívne materiály pre Európu
- Demonštrácia a validácia obežnej dráhy
- Suroviny pre zelený a digitálny prechod
- Odolné kultúrne dedičstvo
- Sociálne transformácie a odolnosť
- Solárna fotovoltaika
- Textil budúcnosti
- Virtuálne svety
Viac informácií:
Co-funded and co-programmed European Partnerships under the second Horizon Europe Strategic Plan
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 19. 7. 2023, autor: rpa