Úsilie Spojeného kráľovstva bojovať proti epidémii opičích kiahní dostane obrovskú podporu vytvorením nového výskumného konzorcia – v ktorom je Oxfordská univerzita kľúčovým partnerom – spolupracujúceho na vývoji lepších diagnostických testov, identifikácii potenciálnych terapií a štúdiu účinnosti vakcín.
Konzorcium povedie Pirbrightov inštitút a Centrum pre výskum vírusov MRC-University of Glasgow, ale kľúčovú úlohu zohrajú výskumníci z Oxfordskej univerzity.
Skupina profesora Milesa Carrolla so sídlom v Pandemic Sciences Institute a Wellcome Center for Human Genetics bude spolupracovať s kolegami z konzorcia na vývoji zariadenia s laterálnym prietokom (LFD) na rýchlu diagnostiku vírusu opičích kiahní (MPXV). Keďže infekciu MPXV možno zameniť s inými bežnými chorobami, spoľahlivé rýchle diagnostické zariadenie by veľmi prospelo reakcii verejného zdravia.
Skupina profesora Tao Donga bude viesť k pochopeniu reakcií T buniek na vírus. T bunky sú integrálnou súčasťou imunitnej odpovede na vírusové infekcie a sú potrebné na odstránenie vírusu a zároveň poskytujú dlhotrvajúcu ochranu prostredníctvom vytvárania pamäťových buniek. Profesor Dong a jeho tím so sídlom v CAMS-Oxford Institute na Nuffield Department of Medicine a MRC Human Immunology Unit v MRC WIMM budú pracovať na pochopení krížovej reaktivity existujúcich T buniek vyvolaných v reakcii na vakcínu proti kiahňam, infekcii opičích kiahní, ako aj charakterizácii reakcií T buniek vyvolaných infekciou opičích kiahní.
Konzorcium, ktoré spája 25 popredných výskumníkov a vedcov z 12 inštitúcií po celom Spojenom kráľovstve, získalo 2-milióny libier od Biotechnology and Biosciences Research Council (BBSRC) a Medical Research Council (MRC), ktoré sú súčasťou UK Research and Innovation (UKRI).
Ľudská infekcia opičích kiahní bola prvýkrát identifikovaná v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike. Odvtedy sa v Afrike, kde je endemický, vyskytlo množstvo ohnísk. V máji 2022 bolo v niekoľkých neendemických krajinách identifikovaných viacero prípadov opičích kiahní. Od mája 2022 bolo v Spojenom kráľovstve potvrdených viac ako 3 400 prípadov a medzinárodne WHO uvádza, že sa rozšírila do 50 krajín a území.
Vírus opičích kiahní sa prenáša z jednej osoby na druhú tesným kontaktom s léziami, telesnými tekutinami, kvapôčkami dýchacích ciest a kontaminovanými materiálmi, ako je posteľná bielizeň. Opičie kiahne, člen rodu Orthopoxvirus z čeľade Poxviridae, sú úzko späté s eradikovaným vírusom pravých kiahní. Zatiaľ čo dôkazy naznačujú, že očkovanie proti kiahňam môže poskytnúť ochranu proti opičím kiahňam, úroveň tejto krížovej reaktivity je v súčasnosti nejasná.
Prečítajte si viac o konzorciu
Okrem konzorcia CAMS-Oxford Institute nedávno financoval projekt vedený Dr Philipom Drennanom (NDORMS) na skúmanie imunitných reakcií proti opičím kiahňam po očkovaní modifikovanou vakcínou Vaccinia Ankara (MVA), predtým vyvinutou na prevenciu kiahní. Spolu s kolegami z UK Health Security Agency, profesorkou Helen McShane, doktorom Jamesom Fullertonom a ďalšími výskumníkmi v Oxforde, tím bude skúmať vrodené aj adaptívne imunitné reakcie na vakcínu, pričom odoberie vzorky v rôznych časových bodoch, aby sa zistilo, ako reagujú akútne aj dlhodobé reakcie na vírus opičích kiahní, ako aj určenie dĺžky ochrany poskytovanej vakcínou.
Vyšetrenia imunitných reakcií na opičie kiahne budú rozhodujúce pre zabezpečenie toho, aby sme boli schopní kontrolovať mieru infekcií a vyhnúť sa tak pandémii, ktorú spôsobil COVID-19. Tu zhromaždené poznatky budú neoceniteľné aj v boji proti budúcim hrozbám.
Zdroj: https://www.ox.ac.uk; zverejnené: 27. 10. 2022, autor: rpa