Aká je pravdepodobnosť, že sa nakazíte, ak v sebe máte potrebné dávky vakcín? Údaje nového výskumu vo Veľkej Británii sa líšia od tých predošlých.
Ľudia, ktorí sú plne očkovaní dvojdávkovou vakcínou proti koronavírusu, majú podľa štúdie uskutočnenej vo Veľkej Británii o 50 až 60 % znížene riziko infekcie variantom delta, dokonca bez symptómov, v porovnaní s neočkovanými ľuďmi.
Prebiehajúca štúdia REACT-1, vedená výskumníkmi z Imperial College London na monitorovanie šírenia pandémie vo Veľkej Británii, skúmala takmer 100 000 ľudí, ktorí si doma robili testy na covid od 24. júna do 12. júla 2021. Z tejto skupiny vzoriek bolo 527 ľudí pozitívne testovaných na koronavírus a 254 vzoriek bolo geneticky analyzovaných, všetky sekvenované vzorky sa ukázali ako vysoko prenosný delta variant.
Stále dobrá ochrana
Keď sa vedci prispôsobili faktorom, ako je vek, zistili, že u ľudí, ktorí dostali dve dávky očkovacej látky, bola 49-precentná pravdepodobnosť pozitívneho testu na koronavírus, dokonca bez príznakov, v porovnaní s ľuďmi, ktorí očkovaní neboli. U týchto očkovaných bola navyše o 59 % nižšia pravdepodobnosť pozitívneho testu s príznakmi.
Ako uviedol Paul Elliott, riaditeľ programu REACT (Real-time Assessment of Community Transmission) z Imperial´s School of Public Health: „Tieto zistenia potvrdzujú naše predchádzajúce údaje, ktoré ukazujú, že obe dávky ponúkajú dobrú ochranu pred infekciou.“ To, že očkovanie stále dostatočne zaberá tiež proti delte, prízvukujú aj odborníci.
Ako uviedol molekulárny imunológ Vladimír Leksa zo Slovenskej akadémie vied: „Ochranný účinok vakcíny je tu o čosi menší ako pri doterajších variantoch. Avšak vakcína, konkrétne to bolo zisťované pri Pfizeri, stále poskytuje významnú pred nakazením týmto variantom. A presne tak, ako sa to očakávalo, vakcína poskytuje takmer úplnú ochranu pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom ochorenia. To sa, samozrejme, odzrkadlí aj na úmrtnosti.“
Ako uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas: „Na Slovensku už dominuje delta variant a počet pozitívnych prípadov pozvoľna rastie. Je dôležité, aby sme sa chránili všetkými dostupnými spôsobmi.“
Delta je podľa konzília slovenských odborníkov o 60 % infekčnejšia v porovnaní s predtým dominujúcim variantom alfa.
Menšia vírusová nálož
Vedci však v spomínanej štúdii neuviedli účinnosť konkrétnych vakcín a ich zistenia sú v rozpore s predchádzajúcimi výskumami. Štúdia uskutočnená anglickým úradom verejného zdravia napríklad zistila, že očkovacia látka Pfizer je na 88 % účinná proti symptomatickému covidu spôsobenému deltou – to znamená, že očkovaní ľudia mali o toľko percent menšiu pravdepodobnosť vzniku symptomatickej infekcie v porovnaní s ľuďmi, ktorí očkovaní neboli – asi s 93-percentnou účinnosťou proti alfa variantu. Podľa tejto štúdie boli dve dávky AstraZenecy na 60 % účinné proti delte, v porovnaní so 66 % proti alfe.
Britská štúdia tiež zistila, že očkovaní ľudia majú v sebe v priemere menšiu vírusovú záťaž, čo znamená, že pravdepodobne vylučujú menej koronavírusu a sú menej nákazliví ako neočkovaní ľudia. Tento výsledok sa líši od ostatných údajov, ktoré naznačovali, že delta spôsobuje podobné vírusové záťaže u neočkovaných a a očkovaných ľudí, ktorí mali pozitívny test.
Ako uzavrel výsledky štúdie jej autor Stevan Riley, ktorý je profesorom dynamiky infekčných chorôb na Imperial College London: „O tom to variante je známe, že je vysoko infekčný, a v dôsledku toho z našich a ďalších údajov vidíme, že k infekciám koronavírusu dochádza aj u plne zaočkovaných ľudí. Musíme viac porozumieť tomu, ako veľmi infekční sú tí, ktorí sa nakazili po úplnom očkovaní, pomôže nám to lepšie predpovedať situáciu v nasledujúcich mesiacoch.“
Viac informácií:
Zdroj: HN; https://www.imperial.ac.uk, zverejnené: 17. 8. 2021, autor: rpa