Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nové výskumné štúdie na Oxfordskej univerzite na pomoc pri diagnostike a liečbe postcovidového syndrómu

Coronavirus illustration

Tri projekty v Oxforde získali finančné prostriedky od National Institute for Helath Research (NIHR) na hodnotenie dýchavičnosti u pacientov s postcovidovým syndrómom, nazývaným aj post COVID alebo Long COVID, na skúmanie dopadu Long COVID na rodiny a na skúmanie úlohy vakcín v Long COVID.

Ľudia, ktorí zažívajú Long COVID, budú mať prospech z komplexného balíka nových výskumov financovaných NIHR, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť stavu, od diagnostiky a liečby až po rehabilitáciu a zotavenie. 15 projektov z celej Veľkej Británie získalo celkovo 19,6-milióna GBP na preskúmanie príčin Long COVID, pokusné lieky na ich zvládnutie a vyšetrenie symptómov ako dýchavičnosť a „mozgová hmla“, ktoré sa stali synonymom tohto ochorenia. Štúdie tiež vyhodnotia zdravotnícke služby, ako sú kliniky Long COVID, a preskúmajú spôsoby, ako môžu pacienti monitorovať stav, aby optimalizovali svoje zotavenie a návrat do práce.

Tajomník zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Sajid Javid uviedol: „Dlhodobý COVID môže mať vážne a oslabujúce dlhodobé účinky pre tisíce ľudí po celej Veľkej Británii, čo môže spôsobiť, že každodenný život je mimoriadne náročný. Tento nový výskum je nevyhnutne potrebný na zlepšenie diagnostiky a liečby a zmení život tým, ktorí bojujú s dlhodobými príznakmi vírusu. Bude stavať na našej súčasnej podpore s viac ako 80 službami dlhodobého hodnotenia COVID otvorenými po celom Anglicku ako súčasť rozšírenia starostlivosti o ľudí trpiacich týmto ochorením o 100-miliónov GBP a viac ako 50-miliónov GBP investovaných do výskumu s cieľom lepšie pochopiť trvalé účinky Long COVID.“

Financované boli celkovo tri projekty v Oxforde, medzi ktoré patrí:

Projekt EXPLAIN

Projekt EXPLAIN, vedený profesorom Fergusom Gleesonom na Oxfordskej univerzite a financovaný 1,8-milióna GBP, sa bude snažiť diagnostikovať pretrvávajúcu dušnosť u pacientov s koronavírusom, ktorí neboli prijatí do nemocnice, pomocou MRI vyšetrení na vysledovanie inhalovaného plynu pohybujúceho sa do a z pľúc, posúdiť závažnosť ochorenia a či sa dýchavica časom zlepšuje. Projekt sa uskutoční v spolupráci s profesorom Jimom Wildom na Univerzite v Sheffielde.

Profesor Gleeson uviedol: „V nadväznosti na našu predchádzajúcu prácu s použitím hyperpolarizovaného xenónového MRI u pacientov po hospitalizácii s pneumóniou COVID-19, kde sme preukázali, že ich pľúca môžu byť poškodené, aj keď sú všetky ostatné testy normálne, je dôležité určiť, koľko pacientov s Long COVID a dýchavičnosťou majú poškodené pľúca a či a ako dlho trvá ich zotavenie. Hyperpolarizovaný xenónový MRI trvá niekoľko minút a nevyžaduje vystavenie žiareniu, takže sa môže časom opakovať, aby sa zistili zmeny pľúc. Pomocou tejto techniky môžeme zistiť, či nedošlo k poškodeniu dýchacích ciest v pľúcach alebo v oblastiach, kde kyslík prechádza do krvi, čo sa javí ako oblasť poškodená COVID-19.“

Pochopenie a využitie rodinných skúseností s riadením dlhého COVIDU na podporu starostlivosti o seba a včasného prístupu k službám

Pod vedením Sue Ziebland, profesorky lekárskej sociológie na katedre primárnych zdravotných vied v Nuffielde, sa projekt snaží preskúmať, ako sa rodinám darí vyrovnať sa s Long COVID, a pochopiť, ako najlepšie ich možno podporiť. Projekt získal 557 674 GBP od NIHR a podporuje ho aj Oxfordské centrum biomedicínskeho výskumu (BRC).

Profesorka Ziebland uviedla: „Rovnako ako iné dlhodobé podmienky, aj Long COVID sa vo veľkej miere riadi v kontexte rodiny a domácnosti a má skúsenosti s každodenným životom. Rodičia s Long COVID sa často snažia splniť svoju úlohu rodičov malých detí, zatiaľ čo starším deťom a tínedžerom môže byť zle, alebo sa musia starať o svojich rodičov. Mnoho mladých dospelých sa vrátilo domov, buď preto, lebo potrebovali starostlivosť alebo starostlivosť, alebo stratili zamestnanie.“

Ako ďalej dodala Ziebland: „Toto všetko vytvára novú dynamiku starostlivosti o rodinu pre ľudí, ktorí sa tiež zaoberajú nepredvídateľnosťou Long COVID. Týmto skúsenostiam a širším dopadom na rodiny sa doteraz venovala malá pozornosť. Naša štúdia pomôže vyriešiť túto medzeru pomocou aplikovaného kvalitatívneho výskumu vrátane rozhovorov a analýzy záznamov konzultácií s praktickými lekármi. Spoločne navrhneme zdroje na podporu starostlivosti o tieto rodiny, vrátane novej sekcie na adrese healthtalk.org, rozvoja odbornej prípravy pre profesionálov a iniciatív na zlepšenie služieb a spolupráce s Performing Medicine s cieľom vytvoriť interaktívne divadelné workshopy pre školy.“

Dopad očkovania COVID-19 na prevenciu Long COVID: populačná kohortná štúdia využívajúca prepojené údaje NHS

Projekt vedený profesorom Danielom Prieto-Alhambrom v spolupráci s Dr. Annikou Jödicke a Dr. Victoria Straussovou z Nuffieldského oddelenia ortopédie, reumatológie a muskuloskeletálnych vied získalo NIHR 224 344 GBP. Projekt podporuje aj Oxfordské centrum biomedicínskeho výskumu (BRC). Projekt bude skúmať účinky rôznych vakcín COVID-19 na Long COVID.

Dr. Jödicke uviedla: „Najmä u zdravých mladých ľudí s nízkym rizikom závažného ochorenia COVID-19 sú potenciálne komplikácie COVID dlho znepokojujúce. Musíme pochopiť, aký vplyv má očkovanie na prevenciu Long COVID. Toto je dôležitý aspekt, ktorý je potrebné zohľadniť aj v aj v budúcich hodnoteniach rizika a prínosu vakcín COVID.“

Dr Strauss dodala: „Aj keď vakcína COVID môže poskytnúť vynikajúcu ochranu pred závažnými chorobami, nevieme, do akej miery je vakcína účinná proti Long COVID, ani ktorá značka vakcíny poskytuje lepšiu ochranu proti Long COVID. Tento nový financovaný projekt môže poskytnúť nové dôkazy o týchto dôležitých nedostatkoch. Dúfame, že by verejnosti poskytol úplnejšie obrázky o rizikách a výhodách vakcíny COVID.“

Zdroj: https://www.ox.ac.uk, zverejnené: 21. 7. 2021, autor: rpa