Projekt L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede, Slovensko – talentový program na Slovensku – organizuje spoločnosť L’Oréal spolu s partnermi SOVVA, SAV a Slovenskou komisiou pre UNESCO. Aj tento rok porota vyberie z prihlásených projektov dve víťazky, ktoré si rozdelia sumu 10 000 EUR.
Záujemkyne môžu svoj projekt či vedeckú prácu prihlásiť na webovej stránke do 31. mája 2021. Organizátori sa tento rok rozhodli program rozšíriť aj o vedkyne cudzej štátnej príslušnosti, ktoré pôsobia na Slovensku.
Ako uviedla Brigitte Streller, generálna riaditeľka spoločnosti L’Oréal Slovensko: „V dnešnej náročnej dobe chápeme poslanie tohto projektu ešte intenzívnejšie. Očakávanie spoločnosti voči vede a novým poznatkom narastá. Je dôležité podporovať najmä mladé vedkyne na začiatku kariéry, aby sa nevzdávali svojich ambícií a pokračovali vo výskume aj v prípade prvých nezdarov.”
Do predchádzajúceho štvrtého ročníka sa zapojilo 28 slovenských vedkýň. Víťaznou prácou vedkyne štvrtého ročníka L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede – talentový program v kategórii do 35 rokov sa stala práca Mgr. Svetlany Miklíkovej, PhD., ktorá pôsobí v Ústave experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave.
V projekte skúmala predklinický model organoidov, ktorý pozostáva nielen z prsníkových nádorových buniek, ale aj z mezenchymálnych stromálnych buniek predstavujúcich dôležitú súčasť nádorového mikroprostredia.
Ocenenie v kategórii od 36 do 45 rokov získala MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD., ktorá pracuje v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Predmetom jej výskumu je Parkinsonova choroba, kde dochádza k selektívnemu odumieraniu dopamínergných neurónov. Vedkyňa hľadá spôsob, ako spomaliť proces starnutia týchto buniek a pomôcť pacientom.
L´Oréal UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien – vedkýň. Program si kladie za cieľ oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a ich vplyv odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, ako i poskytovať podporu mladým vedkyniam na začiatku ich kariéry. Program sa postupne rozšíril do mnohých svetových krajín a vyznamenal viac ako 3 500 žien zo 118 krajín.
Laureátky medzinárodného programu L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede z roku 2016, profesorky Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna, získali v roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu. Nadviazali tak na laureátky medzinárodného programu 2008, ktoré v roku 2009 získali Nobelovu cenu vo svojej oblasti odborných znalostí – Elisabeth Blackburn v odbore medicína a fyziológia a Ada Yonath v odbore chémia.
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 6.4.2021, autor: rpa