Začiatok: 07. 11. 2023 17:00
Koniec: 07. 11. 2023 19:00
Typ podujatia: Prednáška
Miesto konania: Prednáška
Príchod dronov na trh spôsobuje postupnú revolúciu vo viacerých odvetviach. Donáškové služby, filmári, armády či geografi – všetci našli v technológii dronov pomoc a nové možnosti. Rovnako je to aj v záchranných zložkách, ktorým dron môže uľahčiť pátranie, a teda zachrániť život človeku v ohrození. Vývoj dronov a ich využitie nám vo svojej prednáške priblíži Ing. Pavol Pecho, PhD., v utorok 7. novembra 2023 o 17:00 v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Vstup na podujatie je voľný.
Človek v núdzi, ktorý je stratený v prírode alebo je zranený, sa nevie dočkať zvuku ľudského hlasu, záchranárskych psov či helikoptéry. Posledné roky však čoraz častejšie počuť skôr hukot vrtúľ a vidieť svetlá bezpilotných lietajúcich prostriedkov – dronov –, ktoré často oveľa rýchlejšie lokalizujú stratené osoby a ukážu cestu záchranárom. Možno si kladiete otázku, ako to robia. Aké nároky musí taký dron spĺňať? Ako dlho vydrží letieť? Na všetky otázky si odpovieme v prednáške, ktorá bude zameraná na využitie dronov v záchrannom systéme a v špecializovaných aplikáciách tak, ako ich nepoznáte. Na prednáške si ukážeme prototypy dronov, používané na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline, a ich kľúčové prvky, využitie a výhody v porovnaní so štandardnými riešeniami. Záver prednášky bude patriť oblasti špeciálnych dronov, využívaných pri letoch vo vysokých nadmorských výškach.
Ing. Pavol Pecho, PhD., je odborným asistentom na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline. Venuje sa najmä výskumu v oblasti konštrukcie, testovania, prevádzky a nasadenia bezpilotných lietajúcich prostriedkov (UAV) v špecializovaných aplikáciách v rámci výskumných projektov. Svoj výskum úzko prepája s požiadavkami praxe v danej oblasti. Aktuálne participuje na národnom projekte UAV LIFE, ktorý sa zameriava na využitie UAV v procese prepravy medicínskeho materiálu v skupinách alebo v roji. V študentskej iniciatíve STRATON, ktorej je zodpovedným riešiteľom, v aktuálnom roku vyhral druhé kolo startupovej súťaže SPACEPORT_SK. Súťaž organizuje Slovenská vesmírna kancelária ako subjekt, ktorý rozvíja lokálny vesmírny ekosystém a aktívne prepája slovenskú komunitu v kozmickom priemysle. Na akademickej pôde odborník vedie študentské projekty, ktoré sa venujú praktickým témam, a to najmä v oblasti technických riešení UAV.
Na podujatí môžete vidieť aj aplikáciu MamDron, ktorú na Slovensku používa už viac ako 5 100 pilotov dronov a slúži na bezpečný pohyb vo vzdušnom priestore. Aplikáciu prevádzkuje práve asociácia Mám Dron. Cieľom asociácie je zvyšovať povedomie o zodpovednom využívaní vzdušného priestoru ako profesionálnych, tak aj hobby používateľov dronov. Podujatia sa zúčastní aj spoločnosť Aliter Technologies, uznávaný expert v oblasti IKT a softvérového vývoja, ktorý má štyri oblasti pôsobenia: špeciálne systémy, kybernetická bezpečnosť, IKT & Cloud a vývoj softvéru. Spoločnosť Aliter Technologies nám prinesie zaujímavé informácie z oblasti využitia dronov v záchrannom systéme.
Podujatie sa uskutoční 7. novembra 2023 o 17:00 v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave v konferenčnej miestnosti na 2. poschodí. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 6. novembra 2023 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.
Utorok s technológiami sa uskutoční 7. novembra 2023 ako jedno z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2023 v Centre vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Podujatie bude rozdelené na dva bloky prednášok, predpoludním o 9.00 hod.
pre stredoškolskú mládež a popoludní o 17.00 hod. pre širokú verejnosť. Všetky informácie
o podujatiach sa dozviete na tyzdenvedy.sk.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023 sa uskutoční v období od 6. do 12. novembra 2023. Hlavnými organizátormi podujatia sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark, a Zážitkové centrum vedy Aurelium.
Zdroj: https://www.cvtisr.sk, zverejnené: 7. 11. 2023, autor: rpa