Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedatour S3E1


Začiatok: 13. 09. 2022 19:30

Koniec: 13. 09. 2022 21:00

Typ podujatia: Prednáška

Organizátor: Vedátor_sk

Miesto konania: Prednáška




Séria vedeckých besied Vedatour. Zdroj: https://vedator.space

13. septembra 2022 od 19:30 sa stretneme v KC Dunaj v Bratislave pri prvom pokračovaní tretej série besied Vedatour. Sme radi, že vám môžeme predstaviť našich rečníkov a rečníčky a témy ich prednášok: Sladká diagnostika, Čo má spoločné savo, čierna mágia a Soros? a Malé čierne diery vo veľkom čiernom vesmíre.

Po viac ako dvoch rokoch sa vracajú besedy so slovenskými vedcami a vedkyňami Vedatour v živom formáte! Odznejú tri 30 minútové prednášky od
– psychologičky Mirky Galasovej a psychológa Petra Teličáka,
– fyzika Sama Kováčika,
– chemika Filipa Květoňa.

Prvú prednášku spoločne prednesú Miroslava Galasová a Peter Teličák – “Čo má spoločné savo, čierna mágia a Soros?” Výskumníci z rôznych oblastí majú v posledných rokoch veľmi horúcu tému, ktorá sa týka epistemicky nepodložených presvedčení. Že vôbec netušíte o čo ide? To je úplne v poriadku 🙂 Ale keď spomenieme konšpiračné teórie, pseudovedecké presvedčenia či vieru v paranormálne javy, tak veríme, že mnohí z Vás začnú šípiť, odkiaľ vietor fúka. V našej prednáške si povieme o tom, odkiaľ sa epistemicky nepodložené presvedčenia berú, s čím súvisia, kto im podlieha, aké majú následky, ale aj to, ako ich vieme redukovať. Mirka je ex-výskumníčka z Ústavu experimentálnej psychológie, CSPV SAV, ktorá mala vždy blízko k zdravotníckym témam. Venovala sa najmä skúmaniu emócií v rozhodovaní u zdravotníkov, ale nepohrdla ani témou nepodložených presvedčení, ktoré majú v oblasti zdravia, bohužiaľ, aj tragické následky. Ak potrebuje zresetovať hlavu, hrá šach, píše, potom číta alebo sa poddá takmer hocijakej fyzickej aktivite. Peter je vedeckým pracovníkom na Ústave experimentálnej psychológie, CSPV SAV. Venuje skúmaniu nepodložených presvedčení a ich psychologických zdrojov. Okrem výskumu sa venuje aj pedagogickej činnosti na Filozofickej fakulte Trnavskej Univerzity, kde vedie semináre z psychológie osobnosti. Svoj voľný čas venuje beletrii, fitku a horám.

S druhou s názvom “Sladká diagnostika” príde Filip Květoň. Povie nám, ako napomáha štúdium cukrov (sacharidov) v diagnostických postupoch. Aké sú ich vlastností a možnosť využívania ako detekčných elementov pri rôznych chorobách – rakovinové, neurodegeneratívne, raritné genetický podmienené ochorenia? Vysvetlí nám glykozylácie ako dôležitej chemickej reakcie potrebnej k správnemu fungovaniu proteínov a oboznámi nás s pojmom včasná diagnostika a aké benefity prináša ľuďom. Prečo a ako využívame nanomateriály v diagnostike ochorení? Filip je mladý vedecký pracovník na Chemickom ústave SAV, v. v. i. Počas doktorandského štúdia sa venoval vývoju biosenzorov na detekciu rôznych typov rakovín, témou jeho práce bola “Modified glycan surfaces and their application”. Po ukončení PhD. zmenil zameranie na štrukturálnu analýzu glykánov a stanovovanie raritných ochorení pomocou hmotnostnej spektrometrie. Na ústave sa venuje aj popularizačnej činnosti.

Záverečného rečníkom bude Samo Kováčik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a téma “Malé čierne diery vo veľkom čiernom vesmíre”. Takmer storočie mala časticová fyzika jasný plán: strielať do seba častice pri vysokých energiách a sledovať, čo z toho vylezie. Tento prístup však má svoje limity. Máme však šťastie, experimenty, ktoré nedokážeme zrealizovať na Zemi sa dejú – zadarmo – vo vesmíre. Predstavíme si, ako nám vesmír aj na tých najväčších škálach dokáže prezradiť, čo sa deje na tých najmenších. 

Event: https://www.facebook.com/events/635859984723429

Vstupné 5 EUR sa bude platiť na mieste, ale rezervujte si prosím lístky na https://forms.gle/oJCnF9GFy31qK9H37.

Tešíme sa na vás.

Podujatie sa uskutoční s podporou Nadácie ESET, Nadačného fondu Slovenských elektrární v nadácii Pontis a KC Dunaj. Ďakujeme.

Zdroj: https://vedator.space; zverejnené: 12. 9. 2022, autor: rpa

Pridať do Google Calendar