Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Medzinárodná konferencia inovácií v energetike – SHARE YOUR ENERGY 2022


Začiatok: 13. 09. 2022 12:30

Koniec: 13. 09. 2022 17:00

Typ podujatia: Konferencia

Miesto konania: Konferencia




Stúpajúce ceny, vojna, postupujúca dekarbonizácia i tlak na digitalizáciu siete. Energetika prechádza turbulentným obdobím, ktoré ovplyvňuje firmy aj domácnosti. Odpovede na to, ako z krízy vyjsť silnejšie, na čo sa ešte pripraviť a ako vyzerajú súčasné najinovatívnejšie riešenia prinesie medzinárodná konferencia Share Your Energy.

Štvrtý ročník medzinárodného stretnutia inovátorov v energetike Share Your Energy sa uskutoční 13. septembra 2022 online a bude streamovaná naživo zo sídla Nano Energies – z oceňovanej budovy DRN na Národnej triede v Prahe. Účasť na konferencii je bezplatná a registrovať sa môžete už teraz na shareyourenergy.eu, kde nájdete aj predbežný program akcie.

Aká je budúcnosť európskej energetiky? Ako sa budú vyvíjať ceny, ako ich ovplyvní situácia na Ukrajine? A aké technologické inovácie máme na dosah? Tieto a mnoho ďalších dôležitých otázok preberú rečníci z viac ako desiatich európskych krajín. Budú medzi nimi inovátori, ktorí tvoria nové riešenia pre energetický trh, operátori sietí či analytici, ktorí pracujú s agregáciou flexibility a dokážu poradiť, ako aj napriek stúpajúcim cenám ušetriť, alebo dokonca zarobiť.

Share Yout Energy 2022
Energetika v pohybe: Odborníci poradia firmám ako sa pripraviť na zmeny

„Európa začala premieňať svoju energetickú sieť a je jasné, že v ďalších rokoch masívne pribudne zelených zdrojov. Chvíle, kedy nefúka vietor či nesvieti slnko historicky kompenzujú plynové a uhoľné elektrárne, lenže na tie sa už z politických alebo environmentálnych dôvodov nechceme alebo nemôžeme spoliehať. Je potrebné hľadať flexibilitu inde,” vysvetľuje Stanislav Chvála, CEO českej technologickej firmy Nano Energies, ktorá konferenciu hostí. „Na Share Your Energy uvidíte riešenia, ktoré energetickú transformáciu môžu uľahčiť. Zameriame sa predovšetkým na agregáciu flexibility, ktorá sa týka firiem z mnohých odborov a zohrá kľúčovú úlohu,” dopĺňa S. Chvála. Konferenciu otvorí ako hlavný hosť Michael Villa, ktorý na čele asociácie SmartEn naprieč väčšinou Európy rieši, ako rýchlo a lacno prejsť na čistú energiu – a ako s tým môžu pomôcť flexibilní spotrebitelia. Nasledovať bude panelová diskusia, ktorá sa zameria na najpálčivejšie otázky dnešnej energetiky: aké budú ceny elektriny a plynu, stabilita ich dodávok a ako sa pripraviť na vývoj v ďalších mesiacoch. Andriu Nemyrovskyi, člen predstavenstva ukrajinského prevádzkovateľa prenosovej sústavy UKRENERGO, jeho český náprotivok Svatopluk Vnouček zo spoločnosti ČEPS, alebo David Kučera z pražskej energetickej burzy PXE tak spoločne preberú geopolitiku, vývoj cien i možnosti integrácie obnoviteľných zdrojov.

Druhý panel obsadia zástupcovia operátorov sietí:

  • Radek Hartman z ČEPS, Česko
  • Peter Dovhun zo SEPS, Slovensko
  • Antun Andrić z HOPS, Chorvátsko
  • Richárd Balog z MAVIR, Maďarsko
  • Manuel Gálvez z ELIA, Belgicko

Debatovať budú o dostatočnosti výrobných zdrojov na nadchádzajúcu zimu, vplyve plynu na vyrovnávanie sústavy po Európe a o zmenách, ktoré na trhu s flexibilitou, konkrétne s podpornými službami možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch.

Tretia časť hlavného programu konferencie bude venovaná výrazným technologickým inováciám, ktoré už fungujú na západ od nás a energetiku v našom regióne veľmi pravdepodobne počas niekoľkých rokov zásadne premenia.

Vystúpi Charlie Blair zo škótskeho startupu Gravitricity, ktorý na Ostravsku pracuje na projekte využitia gravitácie na uloženie energie. Lurien Klein z portugalských Cleanwatts priblíži, aké sú možnosti bežných užívateľov, ako sú napríklad domácnosti, prispieť k energetickému prechodu na obnoviteľné zdroje. A Cristina Mata Yandiola zo spoločnosti Powerledger vysvetlí, ako lokálny obchod s elektrinou prospieva distribučným sieťam.

Skúsenosti českých zákazníkov poskytujúcich podporné služby predstaví Tomáš Mužík z Nano Energies. Aktuálny stav podporných služieb na Slovensku a projekt PIAF, ktorý sa zaoberá zapojením decentralizovaných zdrojov flexibility do podporných služieb predstaví Silvia Čuntalová zo SEPS a riaditeľ Nano Energies Slovensko Ján Mišovič.

24.8.2022, mit

Pridať do Google Calendar