Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskumné centrum polymérov TU Eindhoven získa grant vo výške 15-miliónov EUR

Nové výskumné centrum interaktívnych polymérnych materiálov v Holandsku. Zdroj: https://www.tue.nl

Nové Výskumné centrum interaktívnych polymérnych materiálov v Holandsku dostane viac ako 15-miliónov EUR na vývoj nových dynamických a udržateľných polymérnych materiálov pre vedu a spoločnosť.

V skutočne jedinečnom výsledku financovania bol multidisciplinárny projekt zahŕňajúci iba niekoľko výskumníkov TU Eindhoven (TU/e) ​​pod vedením Jana van Hesta a Patricie Dankersovej ocenených viac ako 15-miliónmi EUR v najnovších cenách NWO Gravitation. Cieľom programu financovania Gravitation je poskytnúť vedeckým konzorciám finančné prostriedky potrebné na to, aby sa stali svetovými lídrami vo svojej oblasti výskumu. Výskumní pracovníci TU/e ​​použijú finančné prostriedky na založenie Výskumného centra interaktívnych polymérnych materiálov v Eindhovene.

Polyméry nájdete v plastových obaloch, mobilných telefónoch a zdravotníckych pomôckach. Zatiaľ čo polyméry pomohli spoločnosti v minulom storočí, súčasné polymérne materiály čelia výzvam. A práve tieto problémy plánujú vyriešiť výskumníci TU/e ​​v novom Výskumnom centre interaktívnych polymérnych materiálov (IPM), ktoré práve dostalo značné finančné prostriedky ako súčasť gravitačného programu NWO.

Interaktívne a udržateľné polyméry

Ako poznamenal Jan van Hest, vedecký riaditeľ Inštitútu pre komplexné molekulárne systemy (ICMS) na TU/e a koordinujúci výskumník pre výskumné centrum IPM: „Súčasné polymérne materiály sú skvelé pre jednu aplikáciu, ale nedokážu zmeniť svoje vlastnosti „za chodu“ pre inú aplikáciu, čo by bolo užitočné v zdravotníctve. Okrem toho sa tradičné polyméry nerecyklujú veľmi dobre, kvôli pevnej povahe väzieb v polyméroch. Nové centrum sa snaží tieto problémy riešiť.“

Ako dodala Patricia Dankers, profesorka biomedicínskych materiálov a chémie v ICMS: „Chceme vyvinúť polyméry, ktoré môžu ľahko interagovať s okolitým prostredím a potom meniť svoje vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Môžu to byť materiály, ktoré využívajú určité signály na pohyb, ako aj skonštruované živé materiály, ktoré môžu vysielať a prijímať signály ako tie v biologických bunkách. A samozrejme, budeme myslieť udržateľne, pokiaľ ide o dizajn a výrobu týchto materiálov. V skutočnosti potrebujeme materiály, ktoré sa môžu na požiadanie rozpadnúť a potom použiť ich stavebné bloky na výrobu nových materiálov.“

Ideálne umiestnené

Spolu s multidisciplinárnym tímom výskumníkov TU/e ​​sa Van Hest a Dankers snažia vyvinúť plne interaktívne polymérne materiály. Tieto materiály by sa potom mohli použiť mnohými rôznymi spôsobmi, ako napríklad v materiáloch na ovládanie mäkkých robotov, v materiáloch, ktoré umožňujú zlepšenú komunikáciu medzi živými bunkami a novými liekmi alebo regeneračnými ošetreniami, a v materiáloch, ktoré možno na príkaz recyklovať.

Ako ďalej uviedla Dankers: „V Eindhovene máme živú výskumnú komunitu v oblasti vedy o polyméroch, čo znamená, že sme si vybudovali odborné znalosti, ktoré nám pomôžu riešiť výzvy vytvárania interaktívnych a kruhových polymérnych materiálov. Máme ideálne postavenie na to, aby sme inovovali a vytvorili ďalšiu generáciu polymérnych materiálov. Som veľmi nadšená, že môžem spojiť tím a uskutočniť inováciu polymérov.“

Okrem revolúcie v polymérnych materiáloch chce nové centrum ovplyvniť aj vzdelávanie ďalšej generácie výskumníkov. Ako dodala Monique Bruining, výkonná riaditeľka ICMS: „Chceme dodať odolných vedcov, ktorí dokážu bezproblémovo spolupracovať medzi disciplínami, vykonávať skvelú vedu a mať prístup k udržateľnosti.“

Veľká česť

Získanie NWO Gravitation fondu je významným úspechom pre každého výskumníka, niečo, čo Van Hest, ktorý bol ocenený Cenou Spinoza v roku 2020, uznáva. Ako dodal: „Je to veľká česť a skvelá príležitosť ukázať silu a šírku vedy o polyméroch v Eindhovene. Grant nám poskytuje prostriedky na inováciu polymérnych materiálov s cirkularitou ako základnou filozofiou.“

A pre Bruining znamená financovanie tiež veľa. Ako dodala: „Získavame nielen dôveru a finančné prostriedky na to, aby sme mohli robiť skvelú vedu, ale aj podporu pri výcviku a vybavovaní mladých talentov na riešenie akademických, priemyselných a spoločenských výziev bezprecedentným spôsobom. Pozývame priemysel, aby sa s nami spojil pri preklade vedeckých konceptov do interaktívnych a cirkiulárnych polymérových produktov a aby spolupracoval s našimi talentami, ktorí budú mať myslenie 21. storočia zamerané na polymérne materiály novej generácie.“

Financovanie nového výskumného centra IPM sa použije na nábor nových zamestnancov na posilnenie výskumného tímu. Ako uviedol Van Hest: „Naším cieľom je tiež investovať časť financií do analytických nástrojov, ktoré nám umožnia študovať do nebývalých podrobností materiály, ktoré v centre vytvárame.“

O cenách NWO Gravitation Awards 2022

Program Gravitation realizuje NWO z poverenia Ministerstva školstva, kultúry a vedy. NWO zodpovedá za výber výskumných skupín. NWO dostalo v tomto kole 40 žiadostí o financovanie v rámci programu Gravitation. Konzorciá výskumných skupín mohli predkladať svoje žiadosti prostredníctvom svojich univerzít. Na pohovor bolo pozvaných 15 konzorcií a nakoniec bolo vybraných sedem konzorcií. Posudzovanie, vzájomné porovnávanie a výber vykonávali externí posudzovatelia a medzinárodná nezávislá komisia vedcov so skúsenosťami s prácou na významných vedeckovýskumných projektoch.

Viac informácií:

Prestigious NWO Gravitation funding for new TU/e polymer research center

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.media.uzh.ch, zverejnené: 5. 5. 2022, autor: rpa