HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Výskum batérií: KLiB kritizuje masívne škrty

Aktualita

Výskum batérií v Nemecku. Zdroj: https://battery-news.de

Kompetenčná sieť Lithium-Ion Batteries (KLiB) vyjadrila svoje znepokojenie nad najnovšími škrtmi nemeckej vlády pre Klimatický a transformačný fond (KTF). Podľa KLiB na LinkedIn bude znížením ovplyvnených približne 75 % financovania výskumu batérií plánovaného na rok 2024.

Rovnaké ako ukončenie nemeckého výskumu

Predseda KLiB Burkhard Straube interpretuje škrty ako možný odchod Nemecka z výskumu batérií, ktorý by krajine ako technologickému hotspotu spôsobil trvalé škody. KLiB preto vyzýva nemeckú vládu, aby svoje rozhodnutie prehodnotila. Konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu nesmie byť ohrozená, konštatuje Straube. V opačnom prípade by to mohlo viesť k rastúcemu nedostatku kvalifikovaných pracovníkov a deindustrializácii.

Úprava KTF po rozhodnutí súdu

Nemecká vláda vo vyhlásení o škrtoch v KTF zdôrazňuje, že fond zostáva kľúčovým nástrojom na podporu energetickej transformácie a ochrany klímy. Na základe rozhodnutia Spolkového ústavného súdu muselo byť z rezerv fondu znížených 60-miliárd EUR, čo viedlo k preskupeniu dostupných prostriedkov. Na rok 2024 má KTF teraz k dispozícii 49-miliárd EUR. Vláda zdôrazňuje, že dôležité programy na modernizáciu priemyslu budú pokračovať. Ide napríklad o podporu elektrickej mobility a podporu výroby batériových článkov v celkovej výške približne 500-miliónov EUR.

Viac informácií:

Der Klima- und Transformationsfonds 2024

Climate and Transformation special fund

Zdroj: https://battery-news.de, zverejnené: 16. 1. 2024, autor: rpa