Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Verejná konzultácia podporuje ambície Green Deal byť stredobodom ďalšej fázy Horizontu Európa

Verejná konzultácia Horizont Európa. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Respondenti označujú zmenu klímy, dodávky energie a biodiverzitu za hlavné priority pre druhú polovicu výskumného programu EÚ.

Vedci prehovorili: V druhej polovici sedemročného výskumného rámca EÚ vo výške 95,5-miliardy EUR by sa do centra pozornosti mali dostať klimatické zmeny, dodávky energie a strata biodiverzity.

Začiatkom tohto roka Európska komisia uskutočnila trojmesačnú konzultáciu o minulosti, súčasnosti a budúcnosti výskumných programov EÚ. Výsledky sú k dispozícii a dali EÚ jasný signál, že v druhej polovici programu Horizont Európa od roku 2025 musí uprednostňovať ambície s nulovou čistotou.

V odpovedi na prieskum 90 % respondentov označilo zmenu klímy za jednu z hlavných priorít na nasledujúce desaťročie, 88 % uviedlo zásobovanie energiou a takmer rovnaký počet uviedlo stratu biodiverzity. Výsledky sa odzrkadlili v odpovediach na otázku o prioritách na nasledujúce tri roky.

Samozrejme, zmena klímy je jednou z mnohých výziev, ktorým EÚ v súčasnosti čelí, keď zápasí s novým geopolitickým status quo. Medzi ďalšie hlavné priority patrí zdravotná starostlivosť, vedúce postavenie v celosvetovom priemysle, pripravenosť na narušenia a sociálna spravodlivosť, pričom všetky tieto priority označila najmenej polovica respondentov za vysokú prioritu.

Výsledky konzultácií, ktoré boli oznámené 19. apríla 2023, sa premietnu do strategického plánu pre druhú polovicu výskumného programu Horizont Európa a tiež do plánovania jeho nástupcu, ktorý sa má začať v roku 2028.

Nebeské násobky

Takéto výzvy si vyžadujú obrovské investície a rozpočet programu Horizont Európa vo výške 95,5-miliardy EUR za sedem rokov je už vyčerpaný na svoje limity.

Na začiatok inflácia niekoľkonásobne prevyšuje 2 % prognózu v roku 2020, keď bol schválený rozpočet. Okrem toho sa peniaze odvádzajú na pomoc výskumníkom na Ukrajine a na riešenie energetickej krízy, ktorú vojna vyvolala.

Európsky parlament chce, aby vlády EÚ vložili viac peňazí. S infláciou, vojnou a vstupom nových krajín do EÚ „to znamená, že máme obmedzenia, máme veľmi malé alebo žiadne marže,“ povedal to v rozprave parlamentný spravodajca pre tento spis Janusz Lewandowski. Ako to ďalej uviedol Lewandowski: „Budeme musieť dospieť k formálnemu záveru, budeme musieť urobiť hĺbkovú revíziu [rozpočtu EÚ].“

Lewandowski vymenoval šesť priorít pre rozpočet EÚ na budúci rok: investície do MSP; výskum a inovácie; energetická nezávislosť; zelený a digitálny prechod; strategická suverenita; bezpečnosť a efektívna reakcia na globálne a geopolitické výzvy.

Pre Horizont Európa a priemysel EÚ sú teraz potrebné dodatočné finančné prostriedky. Christian Ehler, ktorý vystúpil v mene parlamentného výboru pre priemysel, výskum a energetiku ITRE, uviedol, že tento rok je rozhodujúci pre konkurencieschopnosť Európy a jej nulové ambície, ale EÚ sa nezlepšuje.

Peniaze sa presúvajú z jednej priority na druhú. Práve tento týždeň sa Ehler sťažoval, že financie určené na kybernetickú bezpečnosť boli presmerované na polovodičový program, Európsky zákon o čipoch. Komisia medzitým stále oznamuje nové politické ambície bez toho, aby mala finančné prostriedky na ich sledovanie, ako napríklad zákon o nulovej čistote priemyslu z minulého mesiaca, balík opatrení, ktorý má konkurovať zákonu o znižovaní inflácie v hodnote 369-miliárd USD.

Ako uviedol Ehler: „Musíme sa naučiť, že toto je rozhodujúci čas, a to je čas, kedy musíme investovať, pretože to je jediný spôsob, ako spustiť súkromné investície.“

Nateraz diskusia pokračuje. Poslanci 19. apríla 2023 odhlasovali súčasnú verziu svojho postoja k rozpočtovým usmerneniam na rok 2024, pričom mnohí namietali proti využívaniu peňazí EÚ na financovanie plotov a múrov na hraniciach EÚ.

Darí sa lepšie

Okrem peňazí na financovanie celého tohto výskumu potrebuje EÚ, aby Horizont Európa fungoval ako dobre naolejovaný stroj, a konzultácie poskytli niekoľko nápadov, ako by sa veci dali zlepšiť.

Dobrou správou je, že veľa z toho beží dobre. Väčšina je spokojná so šiestimi hlavnými klastrami Horizont Európa, ktoré riešia digitálne, zelené a zdravotné výzvy v rámci druhého piliera programu. Pokiaľ ide o klastre v oblasti zdravia, kultúry a biohospodárstva, viac ako 60 % uviedlo, že podpora EÚ bola vysoko efektívna. Toto číslo presahuje 70 % v oblasti bezpečnosti, digitálnych technológií a klímy.

Zdá sa, že rozsiahle celoplošné misie, ktorých cieľom je riešiť výzvy, ako je boj proti rakovine a obnova zdravia európskych pôd, majú menej fanúšikov, pričom mnohí poznamenávajú, že sú stále zmätení v tom, čo robia a ako sa k nim pripojiť.

Mnohí respondenti sa domnievajú, že na zlepšenie programu by mali rôzne časti Horizontu Európa lepšie spolupracovať, pričom približne polovica respondentov požaduje viac synergií medzi rôznymi zoskupeniami veľkých projektov spolupráce. Platí to najmä pre projekty v priesečníku zdravia a biohospodárstva a klímy a biohospodárstva.

Horizont Európa by mal tiež lepšie spolupracovať s inými programami financovania EÚ, ako je Digitálna Európa, vzdelávací program Erasmus+, program LIFE pre životné prostredie a klímu, regionálne fondy a EU4Health.

Respondenti uviedli, že majú problémy s orientáciou v zložitom prostredí programov, mätúce pravidlá a možnosti využívania viacerých fondov a rôzne časy.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 21. 4. 2023, autor: rpa