HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Veda vo vojne: Západní spojenci posilňujú spoluprácu vo vojenskom výskume

Aktualita

Vojenský výskum. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Vojna na Ukrajine podnietila sériu nových výskumných a vývojových spoluprác v oblasti kvantových, hypersonických a iných vojenských technológií – ale tiež vyvoláva určitú akademickú kontroverziu v Európe.

Vojna na Ukrajine sa tento týždeň presunula priamo do laboratória, pričom západné vlády oznámili sériu nových opatrení na koordináciu ich vojenského výskumu, vrátane kvantových technológií a hypersonických rakiet.

Tento posun však nie je bez kontroverzií, keďže niektorí európski akademici naliehali na EÚ, aby oddelila svoj civilný a obranný výskum.

V rámci budovania armády sa uskutočnilo niekoľko krokov, pričom NATO oznámilo koordinovaný výskumný program pre viacero krajín a USA, Austrália a Spojené kráľovstvo stanovili plány na rozšírený spoločný výskum kvantových, hypersonických a iných zbraní. Stalo sa tak po stretnutí lídrov NATO na jeseň 2021, na ktorom bola stanovená stratégia; ale rozsah podrobných opatrení oznámených tento týždeň bol obrovský.

Spustenie DIANA

Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO, tento týždeň oznámil, že Spojené kráľovstvo a Estónsko budú hostiteľmi spoločného vojenského programu výskumu a vývoja, do ktorého budú zapojené výskumné strediská v rámci aliancie. Očakáva sa, že obranný inovačný akcelerátor pre severný Atlantik (DIANA) posilní transatlantickú spoluprácu v oblasti obranných technológií a obstarávania.

Inovačný akcelerátor bude pokrývať projekty v oblasti umelej inteligencie, veľkých dát, kvantových technológií, biotechnológie, hypersoniky a vesmíru. Ako uviedol estónsky minister obrany Kalle Laanet: „Cieľom DIANA je podporovať spoločnosti zaoberajúce sa hlbokými technológiami, ktoré prispievajú k obrane.“

V Spojenom kráľovstve bude hostiteľskou organizáciou Imperial College London, ktorá bude koordinovať to, čo vláda Spojeného kráľovstva nazvala „deep tech testovacími centrami“ pre vojenské technológie, a „virtuálnym trhoviskom“ na prepojenie start-upov s investormi a obstarávateľmi.

Projekt je súčasťou širšej iniciatívy NATO na podporu spolupráce vo vojenskom výskume, ktorá bude v konečnom dôsledku zahŕňať až 60 lokalít. Dňa 6. apríla 2022 dánska výskumná organizácia DTU uviedla, že spolu s partnermi boli vybraní na zriadenie testovacieho centra NATO v Kodani pre kvantové technológie. Ďalšie oznámenia na ďalších stránkach, ktoré budú zahrnuté, sa očakávajú v nasledujúcich týždňoch.

Spolupráca AUKUS

Približne v rovnakom čase ako správy o NATO, Biely dom 5. apríla 2022 oznámil, že vedúci predstavitelia USA, Spojeného kráľovstva a Austrálie súhlasili s „urýchľovaním investícií s cieľom poskytnúť kvantové kapacity nasledujúcej generácie“. Výskum a vývoj sa podľa neho zameria na „polohovanie, navigáciu a načasovanie“ v testoch počas nasledujúcich troch rokov. Kvantové senzory môžu poskytnúť ultra presné atómové hodiny na navádzanie lodí alebo rakiet.

AUKUS Quantum Arrangement, ako ho nazvali, je súčasťou širšej obrannej dohody medzi tromi krajinami z minulého roka v reakcii na rastúce obavy Západu o Rusko a Čínu. Prvým krokom v roku 2021 bola dohoda medzi USA a Spojeným kráľovstvom o dodávke ponoriek s jadrovým pohonom do Austrálie – podkopanie konkurenčnej francúzskej ponuky. Najnovšie diskusie, keď austrálsky premiér navštívil Washington, však ukazujú rozšírenie trojstrannej aliancie o ďalšie vojenské technológie.

A oddelene od otvorene vojenských správ podpísali 5. apríla 2022 predstavitelia Fínska a USA spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali spolupracovať na dlhom zozname kvantových tém vrátane výskumu, dodávateľských reťazcov, vzdelávania a hodnôt. Vyhlásenie sa zameriava na kvantitatívne prínosy pre hospodárstvo a spoločnosť, a najmä vylučuje zmienku o obranných aplikáciách.

Akú úlohu zohráva Horizont Európa?

Prudký sled západných oznámení však signalizuje seizmický posun v tom, ako vlády riešia citlivú otázku vojenského verzus civilného výskumu. Európska komisia plánuje rozšíriť využívanie výskumných fondov pre obranné technológie „dvojakého použitia“, nie je však jasné, či sa peniaze z programu Horizont Európa, jeho programu pre civilný výskum v hodnote 95,5-miliardy EUR, skutočne vynaložia na vývoj zbraní.

Vo vyhlásení zverejnenom 7. apríla 2022 CESAER, skupina popredných vedeckých a technologických univerzít v Európe, trvala na tom, aby sa Horizont Európa zameral na financovanie civilného výskumu. Ako sa uvádza vo vyhlásení: „Vyzývame inštitúcie EÚ, aby zachovali civilné zameranie na Horizont Európa a súvisiace programy, ako je Erasmus+.“

Diplomati v Bruseli súhlasia s tým, že povaha Horizontu Európa sa pravdepodobne čoskoro nezmení, ale predpovedajú, že jeho nástupca nebude mať vo svojej legislatíve doložku o civilnej exkluzivite a bude financovať oveľa viac projektov obranného výskumu a inovácií.

Minulý rok EÚ spustila samostatný program na obranu v hodnote 7,9-miliardy EUR, z čoho 2,7- miliardy EUR pôjde na výskum. Okrem toho členské štáty EÚ prispeli v roku 2021 sumou 420-miliónov EUR na spoločné projekty v oblasti spôsobilostí a výskumu a technológií, ktoré vedie Európska obranná agentúra (EDA), čo predstavuje nárast o 50-miliónov EUR v porovnaní s rokom 2020.

Aktuálna správa OECD uvádza, že 0,15 % HDP v členských krajinách je vyčlenených na výskum a vývoj v oblasti obrany, čo predstavuje iba 7,5 % usmernení NATO pre celkové výdavky na obranu ako podiel na HDP.

Kvantový nárast

Medzi skúmanými technológiami je kvantová postavená vysoko. V roku 2018 za vlády Trumpa začala národná kvantová iniciatíva – a tá sa za prezidenta Bidena zrýchlila. Zároveň EÚ, Čína, Japonsko, Kanada, Spojené kráľovstvo a mnohé ďalšie krajiny posilňujú svoje vlastné programy

Správa Bieleho domu z októbra 2021 odhaduje, že globálna vláda vynaloží 20-miliárd USD na technológiu za posledné desaťročie a 2,5-miliardy USD v súkromných amerických investíciách do 100 amerických kvantových start-upov. Civilné aplikácie si získali väčšiu pozornosť verejnosti, pričom vysokorýchlostné výpočty sľubujú revolúciu v chémii, farmaceutike, pozorovaní Zeme, umelej inteligencii a ďalších aplikáciách.

V správe sa však tiež uvádza, že „veľký kvantový počítač by ohrozil väčšinu infraštruktúry šifrovania s verejným kľúčom, ktorá v súčasnosti chráni ekonomickú a národnú bezpečnostnú komunikáciu“. Pozitívnejšie bolo, že kvantové senzory by mohli chrániť navigáciu tým, že globálne satelitné polohové systémy budú menej náchylné na útok.

V dôsledku toho je podľa správy Bieleho domu „nevyhnutné“, aby USA posilnili svoju kvantovú spoluprácu „so spojencami a partnermi, ktorí zdieľajú podobné výskumné hodnoty“.

Z rôznych dôvodov Fíni začali budovať svoju vlastnú kvantovú základňu, pričom sa hovorilo o pokuse použiť túto technológiu na vytvorenie novej Nokie, bývalého svetového lídra v oblasti mobilných telefónov, ktorý pred desiatimi rokmi skrachoval, ale na čas bol najväčšou spoločnosťou v krajine.

V novembri 2021 štátne centrum technického výskumu VTT zaplo na prvom významnom kvantovom počítači v krajine na predmestí Helsínk – 5-qubitový model vyvinutý oddelením od Univerzity Aalto. Do roku 2024 plánujú mať 50-qubitový stroj a sú súčasťou siete 11 kvantových výskumných centier. Fíni preto vsádzajú na svoje minulé silné stránky v oblasti kryogeniky – potrebnej pre superchladené kvantové výpočty – a výpočtovej techniky.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 8. 4. 2022, autor: rpa