HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Vakcínový nacionalizmus sa šíri

Aktualita

a chart showing immunizations promised to different income countries by the major vaccine/pharmaceutical developers

Tzv. „vakcínový nacionalizmus“, sa začína veľmi rýchlo rozširovať pred prípravou na hromadné očkovanie proti koronavírusu v bohatších štátoch, zatiaľ čo hospodársky slabšie krajiny sú znevýhodnené. Aký by to mohlo mať vplyv na nás všetkých?

  • Najbohatšie krajiny si zabezpečili miliardy dávok vakcín COVID-19 a rozvojové ekonomiky sa snažia získať prístup k zásobám.
  • Vakcínový nacionalizmus – keď sa krajiny usilujú získať prvý prístup k vakcíne – by mohol spomaliť oživenie globálneho hospodárstva a stáť krajiny s vysokými príjmami ročne 119-miliárd USD.
  • Náklady na zásobovanie krajín s nízkym príjmom vakcínami sa odhadujú na 25-miliárd USD.
  • Aliancia pre vakcíny (GAVI), tvrdí, že sľuby týkajúce sa vakcínového fondu COVAX s rovnakým prístupom sú najlepším spôsobom na ukončenie akútnej fázy pandémie.

Vakcínový nacionalizmus – keď sa krajiny usilujú získať prvý prístup k vakcíne – by mohol spomaliť oživenie globálneho hospodárstva a stáť krajiny s vysokými príjmami ročne 119-miliárd USD.

Náklady na zásobovanie krajín s nízkym príjmom vakcínami sa odhadujú na 25-miliárd USD.

Podľa Aliancie pre vakcíny GAVI (Global Alliance for Vaccines and Immunization), sľuby týkajúce sa vakcínového fondu COVAX s rovnakým prístupom k vakcíne sú najlepším spôsobom na ukončenie akútnej fázy pandémie.

Pri vývoji a schvaľovaní vakcín COVID-19 čelia národní vodcovia dileme: ktorú prioritu majú – krajina alebo planéta? Obe, odpovedala by väčšina ľudí. Predpovedá sa však, že „vakcínový nacionalizmus“, kde krajiny uprednostňujú svoje vlastné očkovacie potreby, znevýhodní nielen globálne zotavenie zdravia, ale aj ekonomické, pričom jedna správa odhaduje jeho vplyv na viac ako 1-bilión USD ročne.

Aj keď sa dosiahol pokrok vďaka iniciatívam ako COVAX (globálne úsilie o zabezpečenie prístupu k vakcínam COVID-19 pre všetky krajiny), je pravdepodobné, že väčšina chudobných ľudí na svete nebude v roku 2021 imunizovaná.

Najbohatšie národy sveta si predobjednali miliardy dávok vakcín – čo stačí na niekoľkonásobnú ochranu niektorých populácií. Pritom však nechali menej pre ostatných a môžu tiež zdvihnúť ceny liečby.

Je vakcínový nacionalizmus nový?

Jedným slovom, nie. Podobný model bol zaznamenaný počas pandémie chrípky H1N1 v roku 2009. Predtým boli vakcíny proti HIV / AIDS, kiahňam a obrne k dispozícii iba v rozvojových krajinách po tom, ako si rozvinuté krajiny zabezpečili dostatok zásob pre domáce potreby.

Historické obmedzenia medzinárodnej spolupráce skutočne mohli podnietiť rozvoj domácich imunologických schopností v krajinách ako Čína a India.

Aj keď môže existovať určitá nevyhnutnosť pre túžby národov chrániť sa najskôr sami, takéto rozhodnutia majú dôsledky pre všetkých.

Žiadni skutoční víťazi

Ako uviedol tento rok šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus: „Nový výskum naznačuje, že globálna konkurencia v oblasti dávok vakcín by mohla viesť k prudkému zvýšeniu cien v porovnaní s úsilím o spoluprácu, ako je napríklad program COVAX. Viedlo by to tiež k dlhotrvajúcej pandémii, pretože väčšinu dodávok by získalo iba malý počet krajín. Vakcínový nacionalizmus vírusu iba pomáha.“

A nebudú trpieť iba tí najchudobnejší. Pokiaľ COVID-19 nebude všade pod kontrolou, náklady na globálnu pandémiu budú aj naďalej až 1,2-bilióna USD ročne, tvrdí nezisková organizácia RAND Europe. Pokračujúce narušenie svetového hospodárstva spôsobené nabitými dodávateľskými reťazcami a slabším dopytom budú mať naďalej dopad na všetky národy.

Predpokladá sa, že krajiny a regióny s vysokými príjmami, vrátane USA, Veľkej Británie a EÚ, stratia okolo 119-miliárd USD ročne, kým nebude zabezpečené globálne oživenie.

Naopak, náklady na zásobovanie krajín s nízkymi príjmami vakcínami odhadovala Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov na 25-miliárd USD. To je v kontraste s 2,4-miliardami USD prisľúbených programom COVAX v posledných mesiacoch a 5,8-miliárd USD prispelo do schémy WHO „ACT Accelerator“.

Najlepší liek

Zabezpečenie 2-miliárd dávok vakcín programom COVAX by nebolo možné dosiahnuť bez výraznej globálnej spolupráce.

Očakáva sa, že najmenej 1,3-miliardy dávok vakcín bude k dispozícii 92 ekonomikám oprávneným na zapojenie sa do programu COVAX, ktoré budú do konca roku 2021 zamerané na 20 % populácie.

Budúci rok 2022 môže priniesť aj zvýšený multilateralizmus. Zvolený americký prezident Joe Biden sa zatiaľ nezaviazal vstúpiť do programu COVAX, jeho prechodný tím sa však údajne stretol s vodcami Aliancie pre vakcíny GAVI. Joe Biden sa tiež zaviazal, že sa znovu pripojí k WHO, čo by mohlo viesť k opätovnému zameraniu na globálne riešenia.

Podľa Aliancie pre vakcíny GAVI, ďalšie sľuby programu COVAX ponúkajú najjasnejšiu cestu k ukončeniu akútnej fázy pandémie.

Zdroj: https://www.weforum.org, zverejnené: 20.1.2021, autor: rpa