HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Slovenská akadémia vied si pripomína 70 rokov od svojho vzniku

Aktualita

70. výročie SAV. Zdroj: https://www.sav.sk

Slovenská akadémia vied s v tomto roku pripomína 70. výročie.

Ako zdôraznil pri príležitosti výročia Slovenskej akadémie vied jej predseda Pavol Šajgalík: „SAV vznikla v atmosfére silného sovietskeho vplyvu. Tým bola ovplyvnená jej štruktúra a aj zameranie. Za 70 rokov sa však ukázalo, že to nepredznamenalo jej fatálnu deformáciu. Našťastie sa dnes SAV radí úrovňou aj zameraním k štandardným európskym vedeckým inštitúciám.“

Počas siedmich dekád prekonala akadémia množstvo míľnikov a historických okamihov.  Viaceré z nich si pripomenie v piatok 23. júna 2023 na slávnostnom matiné v Novej budove SND. Ako dodal P. Šajgalík: „Budeme mať príležitosť spomenúť si na predošlých 70 rokov Slovenskej akadémie vied a vyzdvihnúť našich kolegov a kolegyne, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o jej rozvoj. Verím, že to bude dôstojným upriamením pozornosti na SAV ako najdôveryhodnejšej štátnej inštitúcie a jednak ako vedeckej organizácie, ktorá produkuje vedu v tej najvyššej kvalite, minimálne v stredoeurópskom priestore.“ SAV bude podujatie streamovať aj pre verejnosť, živé vysielanie bude dostupné na YouTube kanáli SAV.

Oslavy jubilea najväčšej vedeckej inštitúcie na Slovensku sa ponesú aj v znamení prezentácie jej výskumných tém a výsledkov jednotlivých pracovísk. Po pandemickej prestávke sa 23. a 24. júna 2023 opäť uskutoční podujatie Víkend so SAV, ktoré sa tentokrát prenesie na Námestie M. R. Štefánika pri OC Eurovea.

Deti aj dospelí sa môžu tešiť na dvojdňový festival vedy, na ktorom sa predstavia pracoviská SAV z celého Slovenska. Návštevníkov bude čakať viac ako 45 stánkov, ktoré do hlavného mesta prinesú najnovšie výskumné výsledky, interaktívne exponáty a zábavné vedecké aktivity nielen pre najmenších. Program na pódiu doplnia prednášky vedcov a vedkýň na najrôznejšie témy a diskusie.

Zažijete živé natáčanie televíznej relácie EXPERIMENT s Gregorom Marešom (RTVS) a tiež Vedecký podcast SAV naživo, kde sa moderátor Peter Boháč bude rozprávať s predsedom SAV profesorom Pavlom Šajgalíkom. V piatok podvečer o 18:30 sa môžete tešiť aj na večerný koncert populárnej slovenskej kapely Korben Dallas. O zábavu sa postarajú moderátori Richard Vrablec a Ivan „Binďo“ Bindas.

Podujatie Víkend so SAV podporili generálni partneri: ESET, ESET Science Award, Nadácia SLSP a partneri: EUROVEA, Matador Group, BKIS a Združenie správy námestia.

Víkend so SAV. Zdroj: https://www.sav.sk

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 10. 5. 2023, autor: rpa