Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slováci vyvinuli najlepší čip na svete

Slovenský startup Tachyum vyvinul super rýchly procesor Prodigy. Ukázalo sa, že tento univerzálny čip je omnoho rýchlejší a energeticky menej náročný ako konkurencia. Pre Tachyum je to dôležitý míľnik, pretože už v roku 2021 chce začať Prodigy vyrábať a predávať.

Ako uviedol Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum: „Tento posledný míľnik nášho hardvéru je dôkazom usilovnej práce technického tímu a rozsiahlych ľudských zdrojov, ktoré sme boli schopní zhromaždiť, aby sme dokončili revolučné riešenie, aké doteraz ešte nikto nevidel. Rozhodli sme sa vyrobiť najvýkonnejší procesor s najnižšou spotrebou energie a nákladovo najefektívnejší procesor pre trhy hyperscale, HPC a AI a tieto míľniky dokazujú, že tieto ciele dosahujeme. S produktom, ktorý je rýchlejší než najrýchlejší čip Intel Xeon alebo NVIDIA A100, sa Prodigy blíži všetkým stanoveným cieľom a je na dobrej ceste, aby debutoval podľa plánu v roku 2021.“

Zjednodušene povedané, ide o procesor, ktorý dokáže urobiť naozaj všetko. Využívať sa má najmä vo veľkých dátových centrách, ale aj v oblasti umelej inteligencie. Práve dátové centrá majú byť významným monetarizačným prvkom. Tento trh má obrat 50-miliárd USD a každoročne narastie o 20 %.

Dátové centrá však majú pomerne vysokú spotrebu energie – až 3 % svetovej spotreby. Odhaduje sa, že v budúcnosti bude spotreba energie na tieto účely stúpať. Nový čip by mal problém s vysokým odberom vyriešiť.

Úspešný príbeh

Tachyum založil Dr. Radoslav Danilák v roku 2016 a dodnes je CEO spoločnosti. Dr. Danilák pôsobil viac ako 20 rokov v Silicon Valley. Počas práce pre veľké technologické spoločnosti si na svoje konto pripísal až 110 patentov. Firma Tachyum má vývojové centrum na Slovensku, ale aj v USA. Cieľom nie je iba vytvorenie superčipu, ale aj „príliv mozgov“. Tachyum do Bratislavy prilákalo mnoho odborníkov v oblasti technológií.

Prvé práce na novom procesore Prodigy od spoločnosti Tachyum začali ešte v roku 2016, odkedy prebiehal vývoj a návrh architektúry, ktorá teraz potvrdila svoju funkčnosť vďaka „Engineering Proof“.

Slovenský „hardvérový génius“ prišiel pred 2 rokmi s nápadom, ktorý môže zmeniť nielen svet výpočtovej techniky, ale aj našu ekonomiku. Pobočka Tachyum bude viesť výskum a vývoj (R&D) softvéru čip Prodigy pre AI pre globálne trhy. Čip Tachyum Prodigy príde na trh v roku 2020 a prekoná najrýchlejšie procesory Xeon vo vyťažení datacentier. Prodigy tak predstavuje prelom v oblasti HPC computingu. Umožní systémovým integrátorom v roku 2020 vyvinúť systémy s 30 Tensor ExaFLOPS výkonom (ExaFLOPS = 1018 t.j. trilión operácií v pohyblivej rádovej čiarke za sekundu).

Procesor Tachyum Prodigy má potenciál znížiť náklady za rovnakú jednotku výkonu trojnásobne, celkové náklady na obstaranie a prevádzku dátových centier (TCO*) až štyrikrát a spotrebu elektrickej energie procesorov pre servery o viac ako desaťnásobne. Pôvodne mal byť vynález na trhu už tento rok, produkcia sa však mierne posunula a prvé čipy by mali uzrieť svetlo sveta už začiatkom roka 2021.

Tachyum sa orientuje na kombináciu equity, grantového a dlhového financovania. V roku 2019 získalo pôžičku 15-miliónov EUR od slovenskej vlády. Momentálne má Tachyum otvorené posledné ekvitné kolo, ktoré je vedené ich hlavným investorom, IPM Group, slovensko-britskou spoločnosťou a priekopníkom v InfraTech triede aktív. Podľa verejne dostupných finančných údajov má firma stratu viac ako 93-tisíc EUR, to sa má čoskoro zmeniť. 

Prodigy

Zdroj: https://www.startitup.sk, zverejnené: 20.8.2020, autor: rpa