Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Príznaky dlhého Covidu sú u infikovaných oveľa bežnejšie

Exhausted woman on a couch
Ľudia, ktorí prekonali infekciu SARS-CoV-2, môžu po mnoho mesiacov trpieť príznakmi, ako je únava, zmeny čuchu alebo problémy so sústredením. Zdroj: https://www.unibas.ch

Rok po infikovaní koronavírusom trpia postihnutí oveľa častejšie typickými príznakmi dlhého Covidu, ako je únava, ako ľudia, ktorí nikdy nemali pozitívny PCR test na koronavírus. Túto väčšiu prevalenciu nemožno pripísať duševnému stresu v dôsledku pandémie. Ukazujú to zistenia švajčiarskej Corona Stress Study, ktorú s viac ako 11 000 účastníkmi uskutočnila Bazilejská univerzita vo Švajčiarsku.

Únava, kognitívne problémy alebo bolesť sú niektoré z typických príznakov dlhého Covidu. Tieto symptómy sa vyskytujú aj vo všeobecnej populácii, kde nedošlo k predchádzajúcej infekcii koronavírusom SARS-CoV-2, niektoré možno častejšie v dôsledku zvýšeného psychického stresu počas pandémie. To zdôrazňuje dôležitosť hodnotenia prevalencie symptómov dlhého Covidu, nielen pre tých, ktorí hlásia infekciu, ale aj pre kontrolné subjekty bez infekcie. Údaje zo švajčiarskej Corona Stress Study teraz umožňujú toto porovnanie.

Viac ako 11 000 ľudí z celého Švajčiarska sa zúčastnilo štvrtého prieskumu, ktorý sa uskutočnil v novembri 2021 v rámci švajčiarskej Corona Stress Study a viedol ho profesor Dominique de Quervain. Okrem údajov o zvýšenom duševnom strese počas pandémie, ktoré už boli zverejnené, sa vedci pýtali na prítomnosť celého radu fyzických a neurologických symptómov počas dvoch týždňov pred prieskumom. 744 ľudí uviedlo, že mali pozitívny PCR test na SARS-CoV-2 deväť mesiacov alebo viac (v priemere 362 dní) pred prieskumom (98 % z nich nebolo prijatých do nemocnice).

Dlhé symptómy Covidu pre infikovaných verzus kontrolné subjekty

Niekoľko symptómov sa vyskytlo častejšie u tých, ktorí boli predtým pozitívne testovaní na SARS-CoV-2 ako u kontrolných subjektov negatívnych na SARS-CoV-2 (graf 1). Skupina kontrolných subjektov bola vybraná tak, aby sa zhodovala so skupinou ľudí pozitívnych na SARS-CoV-2, pokiaľ ide o sociodemografické údaje, ako je vek, pohlavie alebo vzdelanie, ako aj stav očkovania a už existujúci stav duševného zdravia.

Najvýraznejšie rozdiely medzi oboma skupinami ľudí sa vyskytli pri príznakoch straty chuti/čuchu, rýchleho fyzického vyčerpania a horúčky. Tieto symptómy sa vyskytli oveľa častejšie v skupine SARS-CoV-2 pozitívnych ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Vyskytli sa však aj ďalšie symptómy, ako napríklad gastrointestinálne ťažkosti, ktoré nevykazovali žiadne rozdiely medzi skupinami.

Žiadne zvýšenie duševného stresu po infekcii

Mohli by dlhodobé symptómy Covidu pochádzať z dlhodobého duševného stresu po infekcii koronavírusom? Štúdia tomu nenasvedčuje, pretože medzi skupinou s pozitívnym testom na SARS-CoV-2 a kontrolnou skupinou s negatívnou SARS-CoV-2 nebol žiadny rozdiel, pokiaľ ide o symptómy stresu alebo depresie.

Výsledky sú z obdobia prieskumu od 16. do 28. novembra 2021. Počas tohto obdobia sa anonymného online prieskumu zúčastnilo 11 167 jednotlivcov z celého Švajčiarska. Prieskum bol prezentovaný ako stresový prieskum, ktorý trval približne 20 minút. Je preto možné, že ľudia trpiaci vážnymi kognitívnymi problémami alebo únavou môžu byť nedostatočne zastúpení a že tieto dlhotrvajúce symptómy Covidu boli podceňované.

Graf 1: Symptómy dlhého Covidu

Symptómy, ktoré sa vyskytujú so štatistickou významnosťou častejšie u 774 ľudí, ktorí boli pozitívni na SARS-CoV-2 (v priemere jeden rok po infekcii), ako u 744 kontrolných subjektov s negatívnou SARS-CoV-2. Zdroj: https://www.unibas.ch

Viac informácií:

The Swiss Corona Stress Study: Long Covid symptoms in relation to stress and depressive symptoms

Zdroj: https://www.unibas.ch, zverejnené: 25. 3. 2022, autor: rpa