Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Objavili sa protilátky proti koronavírusom

Virginia Crivelli a Filippo Bianchini, doktorandi z IRB (Inštitút pre výskum biomedicíny) vo Švajčiarsku. Zdroj: https://www.usi.ch

Virginia Crivelli a Filippo Bianchini, doktorandi z IRB (Inštitút pre výskum biomedicíny) vo Švajčiarsku pridružený k USI Università della Svizzera italiana zistili, že niektoré časti koronavírusovej špičky zostávajú nezmenené prostredníctvom rôznych kmeňov, ktoré nazvali „studené miesta“.

Analýzou vzoriek od pacientov v rekonvalescencii COVID-19 našli protilátky špecifické pre tieto studené miesta, ktoré blokovali vírusovú infekciu v laboratórnych experimentoch a chránili pred ochorením v predklinických modeloch. Štúdia publikovaná v Science Immunology naznačuje, že by mohlo byť možné vyvinúť protiopatrenia, ktoré sú široko účinné proti súčasným aj budúcim koronavírusom. Ide o dôležitý krok vpred v boji proti vírusu.

Koronavírus sa neustále vyvíja a pritom sa vyhýba našej imunitnej obrane. Vyvíja sa však celý koronavírus alebo niektoré časti zostávajú nezmenené? Dvaja doktorandi na Inštitúte pre výskum biomedicíny (IRB) Università della Svizzera italiana vo Švajčiarsku, preosiatím cez viac ako 10-miliónov sekvencií koronavírusov zistili, že niektoré časti vírusu sa množia (molekula na víruse, ktorá je kľúčom k infekcii ľudskej bunky) boli pozoruhodne konzervované.

Ako uviedla Virginia Crivelli: „Nazývame tieto „chladné miesta“, ďalej dodala, „väčšina vírusu sa rýchlo mení, ale objavili sme 15 oblastí, ktoré sa tak nemenia.” Analýzou vzoriek od pacientov v rekonvalescencii COVID-19 zistili, že niektorí mali protilátky špecifické pre studené škvrny. Ako dodal Filippo Bianchini: „Tieto protilátky sú veľmi zriedkavé, ale vďaka novej metóde sa nám ich podarilo nájsť.“ Protilátky blokovali vírusovú infekciu v laboratórnych experimentoch, dokonca aj v najnovších variantoch obáv, a chránili pred ochorením v predklinických modeloch. Budú nové protilátky účinné proti ďalším koronavírusom? Ako uviedol Davide Robbiani, riaditeľ IRB a hlavný autor štúdie: „Je pravdepodobné, že sa objavia nové koronavírusy, ktoré infikujú ľudí, naše zistenia naznačujú, že už môže byť možné vyvinúť protiopatrenia, ktoré sú široko účinné proti súčasným aj budúcim koronavírusom.“

Štúdia, publikovaná v odbornom časopise Science Immunology, bola vedená vedcami z IRB (Bellinzona, Švajčiarsko) a bola možná vďaka spolupráci s výskumníkmi zo Stanfordskej univerzity, Českej akadémie vied, Clinica Luganese Moncucco a medzinárodnými partnermi z EÚ financovanej projekt ATAC (Protibody Therapy Against Coronavirus).

Viac informácií:

Odkaz na vedecký článok: https://www.science.org/doi/10.1126/sciimmunol.ade0958

Zdroj: https://www.usi.ch, zverejnené: 3. 2. 2023, autor: rpa