HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Návrhy na témy hackathonov

Aktualita

May be an image of one or more people, hair, outerwear and text that says "NATIONAL SUPERCOMPUTING CENTRE #1 HACKATHON NCC for HPC I I EURO"

Viete, čo je Hackathon?

Hackathon je podujatie, počas ktorého programátori, prípadne grafici či webdizajnéri, intenzívne spolupracujú na riešení zadaného softvérového projektu.

Cieľom hackathonu je väčšinou vyriešiť konkrétny problém, či vytvoriť IT aplikáciu, no jeho funkcia môže byť aj vzdelávacia. Hackathon môže trvať ľubovoľne dlho, zvyčajne jeden deň až jeden týždeň, pričom organizátor vopred určí ciele a zameranie (môže to byť programovací jazyk, operačný systém, aplikácia alebo API).

Slovo „hackathon“ vzniklo zložením dvoch slov „hack“ a „marathon“. Slovo „hack“ kedysi označovalo pôvodnú komunitu hackerov v 60-tych rokoch 20. storočia na univerzite MIT.

Vtedy sa slovíčko „hacker“ používalo na označenie niekoho, kto sa snažil hravým a tvorivým spôsobom riešiť problémy a prekonávať limity programovacích jazykov. Nemyslí sa tým „hacker“ ako ho poznáme dnes v súvislosti s počítačovou bezpečnosťou.

Národné kompetenčné centrum pre HPC (High performance computing) plánuje organizáciu série hackathonov so zaujímavými výzvami a problémami. Tieto však chce vybrať tak, aby pomohli vyriešiť reálne výzvy, ktorým čelíte vy – či už  vo výskume, podnikaní alebo v každodennom živote. Dajte vedieť o vašich nápadoch a niektorý z nich skúsime hacknúť počas najbližšieho NCC hackatonu!

Vaše návrhy na témy hackathonu(ov) nám môžete poslať prostredníctvom formuláru https://eurocc.nscc.sk/services/#hackathon 

Viac informácií:

Národné kompetenčné centrum pre HPC

Zdroj: https://eurocc.nscc.sk, zverejnené: 16.2.2021, autor: rpa