Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Najlepšie univerzity na svete v roku 2021

Prinášame prehľad najlepších svetových univerzít na základe rebríčka QS World University Rankings 2021 podľa príslušných geografických regiónov.

V rebríčku popredných svetových 1 000 univerzít sa nachádza viac ázijských univerzít ako kedykoľvek predtým, ale podľa najnovšieho rebríčka QS World University Rankings v top 10 dominujú americké inštitúcie.

Z 10 najvyššie umiestnených univerzít je päť z USA – vrátane všetkých troch najlepších. Zo zvyšných piatich sú štyri vo Veľkej Británii a jedna vo Švajčiarsku. Najvyššie umiestnenou univerzitou mimo Európy alebo Severnej Ameriky je Singapurská národná univerzita, ktorá sa umiestnila na 11. mieste.

QS hodnotí zaradenie 5 500 univerzít do svojho zoznamu 1 029 najprestížnejších univerzít na svete – a tento rok pribudlo 47 nových účastníkov.

Podľa QS „najpôsobivejší posun“ dosiahli tento rok ázijské univerzity, v rebríčku sa teraz nachádza 26 inštitúcií z kontinentu.

Metodológia hodnotí každú inštitúciu na základe šiestich parametrov: reputácia akademikov a zamestnávateľov, medzinárodný pomer študentov, medzinárodný pomer fakúlt, pomer študentov fakulty a počet citácií na jednu fakultu.

Vyzdvihli sme najlepšie hodnotené univerzity v každom regióne spolu s niektorými ďalšími významnými inštitúciami.

Severná Amerika

Massachusettský technologický inštitút (MIT) sa za posledných deväť rokov zaradil medzi svetové jednotky. Vo všetkých kategóriách meraných QS získal MIT najvyššie hodnotenie. Na druhom mieste je Stanfordská univerzita v Silicon Valley, zatiaľ čo Harvard, Caltech a University of Chicago sa umiestnili v prvej desiatke. Najvyššie hodnotenou kanadskou inštitúciou je Toronto University (spoločné 25. miesto s Johns Hopkins University v Baltimore v USA).

Latinská Amerika

Univerzita v Buenos Aires v Argentíne sa umiestnila na 66. mieste na svete, čo z nej robí najvyššie hodnotenú univerzitu v Latinskej Amerike. Za ňou nasleduje Mexická národná autonómna univerzita v Mexiku (UNAM), ktorá sa umiestnila na 100. mieste a Universidade de São Paulo (USP) z Brazílie na 115. mieste.

Ázia

Ázijské univerzity sa tento rok vyšplhali na vyššie priečky – a v súčasnosti je ich celkovo 26 v hodnotení top 1 000 univerzít. Najvyššie umiestnená medzi nimi je Singapurská národná univerzita na 11. mieste. Tesne za ňou je na 13. mieste Technologická univerzita Nanyang (tiež v Singapure). Najlepšie umiestnenou čínskou univerzitou je Tsinghua University – na 15. mieste.

Afrika

Dve najvyššie umiestnené africké univerzity sú v Južnej Afrike, aj keď sú v rebríčku ďaleko od seba. Na 220. mieste sa nachádza univerzita v Kapskom Meste. Až na 403. mieste je University of Witwatersrand v Johannesburgu. Americká univerzita v egyptskej Káhire – na spoločnom 411. mieste – je treťou najvyššie hodnotenou africkou univerzitou.

Európa

Európska top päťka univerzít sa objavuje aj v globálnej top 10: Oxford University, ETH Zürich, University of Cambridge, Imperial College London a University College London.

Oceánia

Najvýznamnejšou inštitúciou v tomto regióne, ktorú v podstate tvoria Austrália a Nový Zéland, je Austrálska národná univerzita v Canberre (31. miesto v svetovom rebríčku). Za ňou nasledujú University of Sydney a Melbourne, ktoré sa umiestnili na 40. a 41. priečke.

QS World University Rankings 2021 - Top 10

Zdroj: https://www.weforum.org; QS World University Rankings, zverejnené: 12.3.2021, autor: rpa