HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Najinovatívnejšie spoločnosti v roku 2021

Aktualita

a pie chart showing how innovation is measured

Tri štvrtiny podnikateľov pokladajú inovácie za najvyššiu prioritu v roku 2021 v reakcii na ekonomické otrasy v roku 2020. Avšak vo svojej najnovšej správe o podnikových inováciách Boston Consulting Group (BCG) varuje, že priority nestačia – a kľúčová je pripravenosť inovovať rýchlo.

V správe „Najinovatívnejšie spoločnosti v roku 2021: Prekonanie medzery v pripravenosti na inovácie“ autori zistili, že 75 % spoločností, ktoré v roku 2021 označili inováciu za jednu z troch priorít, narástli o 10 percentuálnych bodov. Je to najväčší medziročný nárast od roku 2005. Pre mnoho podnikateľov, ktorých pandémia prinútila dramaticky zmeniť spôsob ich fungovania, je teraz inovácia prioritou číslo jeden.

Rozdiel v pripravenosti

Zatiaľ čo podniky podľa výskumníkov BCG rýchlo zaraďujú inovácie na vrchol svojich programov, mnohým chýbajú systémy, procesy a schopnosti potrebné na ich uskutočnenie. Nasledujúci graf správy zobrazuje škálu referenčných kritérií, proti ktorým musia spoločnosti dosiahnuť vysoké skóre, aby preukázali pripravenosť na inovácie. Správa konštatuje, že iba 20 % je úplne pripravených poskytnúť inovácie, ktoré považujú za rozhodujúce pre ich úspech.

Lídri v oblasti inovácií

Najinovatívnejšie spoločnosti v roku 2021 sú podľa výskumu BCG tie, ktoré sa spájajú s túžbou inovovať so systémami, vedením a procesmi, ktoré sa usilujú o ich uskutočnenie. Mnohé z týchto spoločností majú známe mená, ale niektoré sa po období inovácií, ktoré priniesol vznik COVID-19, dostali na vyššie priečky.

Medzi top 10 v rebríčku opäť dominujú globálni technologickí giganti, pričom Apple sa umiestnil na prvom mieste pred materskou spoločnosťou Google, Alphabet. Prvú päťku tvoria spoločnosti Amazon, Microsoft a Tesla.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer je klasifikovaná ako 10. najinovatívnejšia spoločnosť na svete. V roku 2020 v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech spôsobila revolúciu vo vývoji a výrobe vakcín, keď čelila výzve pomôcť zvládnuť najhoršiu pandémiu.

Správa BCG pripisuje spoločnosti Pfizer-BioNTech „Inovačný príbeh roka“ a dodáva: „Angažovanosť a pripravenosť pomohli spoločnosti Pfizer v spolupráci s BioNTech nielen skrátiť čas na inováciu vakcíny COVID-19 z desaťročia alebo viac na menej viac ako rok, ale tiež na zvýšenie výrobnej kapacity na dodávanie potrebných vakcín “. Podobnú pochvalu získava aj Moderna, ďalší vývojár vakcín COVID-19 (42. miesto).

Spoločnosť Pfizer teraz vyčleňuje viac prostriedkov na vývoj vakcín a investuje viac ako 120-miliónov USD do inovačných partnerstiev na vývoj liečby rakoviny, genetických porúch a imunológie.

COVID-19 kľúčový faktor

V technologickom sektore sa spoločnosť Amazon (3. miesto) rýchlo prispôsobila, aby uspokojila rastúci dopyt po bezpečnom nakupovaní a rýchlom dodaní, pretože blokovanie spoločnosti uzavrelo obrovský segment maloobchodného sektoru.

Počiatočné štádiá pandémie sa vyznačovali panickým nákupom. Nakupujúci v niektorých krajinách „vyplienili“ regály supermarketov v obave pred kolapsom potravinových dodávateľských reťazcov. Maloobchodní giganti Target (18. miesto) a Walmart (23. miesto) investovali veľké prostriedky do elektronického obchodu, aby splnili veľký nárast dopytu po potravinách a ďalších základných výrobkoch.

Významnou výhodou pripravenosti na inovácie bola podľa správy BCG schopnosť rýchlejšie sa zotaviť z poklesu spôsobeného pandémiou. Vyššie uvedený graf ilustruje, ako najinovatívnejšie spoločnosti z roku 2020 dosiahli lepšie výsledky ako iné podniky v indexe MSCI World.

Inšpirujúci novátori

Medzi 50 najlepšími inovátormi je množstvo partnerov zo Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorí sú priekopníkmi v stanovovaní jasných ambícií, uprednostňovaní riadenia výkonnosti, presadzovaní projektového riadenia a rozvíjaní talentov a kultúry.

Fórum sa tiež snaží inšpirovať ďalšiu generáciu skutočne inovatívnych spoločností. Global Lighthouse Network je skupina organizácií, ktorá vedie inovácie v modernej výrobe.

Ako ukazuje správa BCG, prijatie inovácie už nie je podnikovým luxusom. Podniky, ktorým sa bude dariť, keď vstúpime do postpandemickej éry, sú tie, ktoré sú pripravené prispôsobiť sa výzvam rýchlo sa rozvíjajúceho sveta.

Viac informácií:

Most Innovative Companies 2021

a chart showing the most innovative companies of 2021

Zdroj: https://www.weforum.org, zverejnené: 5. 5. 2021, autor: rpa