Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nadchádzajúce stretnutie USA a EÚ s cieľom rozšíriť transatlantickú spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja

Spolupráca v oblasti výskumu a vývoja medzi USA a EÚ. Zdroj: Science|Business

Na výročnej konferencii Science|Business predstavitelia USA a EÚ uviedli, že plánujú diskutovať o ďalších dohodách o výskume v oblasti klímy, zdravia, digitálnych a iných oblastí. Po Trumpovi je to „skutočné otočenie stránky“

Vysokí predstavitelia USA a Európskej únie, ktorí pokračujú v otepľovaní transatlantických vzťahov po Trumpovi, uviedli, že sa plánujú stretnúť do leta, aby prediskutovali väčšiu spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja v oblasti klímy, zdravia, digitálnych a iných oblastí.

Stretnutie, ktoré sa uskutoční v Bruseli, pravdepodobne v júni 2022, bude prvým formálnym stretnutím od roku 2017 v rámci dlhotrvajúcej dohody o vede a technike medzi USA a EÚ. Pridáva sa to k sérii krokov, ktoré v poslednej dobe prijali obe strany na podporu spolupráce v oblasti výskumu a vývoja, vrátane nedávneho rozhodnutia EÚ zmeniť dohody o grantoch na výskum a vývoj, aby sa výskumníkom z USA uľahčilo zapojenie sa do projektov výskumu a vývoja v EÚ.

Ako uviedol Reece Smyth, riaditeľ pre vedecko-technickú spoluprácu na ministerstve zahraničných vecí USA na výročnej konferencii Science|Business 9. februára: „Sme veľmi nadšení, že môžeme sledovať revitalizáciu vzťahov medzi USA a EÚ. „[Je to] skutočné otočenie stránky; a je úžasné, kde je vzťah v porovnaní s tým, čo bol pred rokom.“

Stretnutie Spoločnej poradnej skupiny vysokých predstaviteľov USA a EÚ bude posledným v rastúcom počte transatlantických stretnutí zameraných na podporu obchodu a investícií v oblasti vedy a techniky. V septembri 2021 začali obe strany v rámci novovytvorenej Rady pre obchod a technológie rokovať o obchodných otázkach týkajúcich sa umelej inteligencie, polovodičov, klímy a iných technológií. Obe strany len minulý mesiac oznámili nové programy výskumu a vývoja a výroby polovodičov. A začali koordinovať viac svojich výskumných programov v oblasti pandémie, morskej vedy a iných oblastí.

Prekážky na obchádzanie

Napriek tomu existuje veľa právnych a politických prekážok, ktoré bránia výskumníkom na oboch stranách oceánu spolupracovať. Vlády na oboch miestach financujú zahraničných výskumníkov iba v rámci špeciálnych programov a okolností. Prekážajú aj rozdiely v uzatváraní grantových zmlúv a programovaní. A z politického hľadiska EÚ prijíma politiky „strategickej autonómie“ s cieľom zvýšiť svoju konkurencieschopnosť v čipoch, vesmíre, kvantových a iných citlivých oblastiach – čiastočne obmedzením zahraničnej spolupráce. A v USA dostali rozsiahlejšie reformy Bidenovej administratívy vo vedeckej politike nečakaný úder 7. februára 2022, keď Bidenov najvyšší poradca pre vedu Eric Lander odstúpil z funkcie uprostred tvrdení, že šikanoval svojich zamestnancov.

Ale vzhľadom na stále obrovský rozsah spolupráce USA v oblasti výskumu a vývoja s EÚ a jej 27 členskými krajinami sa obe strany na konferencii Science|Business javili ako odhodlané uistiť delegátov, že všetko je v poriadku a že sa transatlantická spolupráca v oblasti výskumu a vývoja bude zlepšovať.

Maria Cristina Russo, medzinárodná riaditeľka Generálneho riaditeľstva Komisie pre výskum, zdôraznila zmenu v právnych predpisoch EÚ, ktorá by mohla zvýšiť účasť amerických výskumníkov na programe Horizont Európa v hodnote 95,5-miliardy EUR.

Dodala, že program vytvoril nový právny štatút „pridruženého partnera“ pre zahraničných výskumníkov, ktorí sa chcú zúčastniť na výskumnom konzorciu Horizont bez priameho financovania EÚ. Konkrétne, ako už bolo uvedené, z novej štandardnej zmluvy o grante Horizont Európa jasne vyplýva, že pridružení partneri nebudú musieť podpísať žiadnu zmluvu s Komisiou, ak chcú pracovať s výskumným konzorciom financovaným EÚ; namiesto toho môžu priniesť svoje vlastné americké financovanie a vyriešiť právne opatrenia priamo so svojimi európskymi partnermi. Washington a Brusel sa o túto tému hádali roky, pričom jeden druhého obviňoval z byrokratickej neústupčivosti; Medzitým sa mnohé univerzity v USA rozhodli vyhnúť sa právnym problémom a držať sa ďalej od programov EÚ.

Rozsah vedeckej spolupráce medzi EÚ a USA je taký obrovský, že dokonca aj so starými pravidlami sa v rokoch 2014 až 2020 zúčastnilo viac ako 2 000 výskumníkov z USA na projektoch EÚ – hoci väčšina z nich si na podporu svojej práce priniesla vlastné finančné prostriedky z USA. So zmluvnou zmenou Russo a Smyth uviedli, že teraz očakávajú väčšie zapojenie USA do projektov Horizont.

Na podporu tohto bodu Smyth vydal vyhlásenie od najvyššieho predstaviteľa MIT, pridruženého prepošta Richarda Lestera, v ktorom sa uvádza: „Zatiaľ čo MIT stále skúma novú modelovú grantovú dohodu Horizont Európa, zdá sa, že obsahuje pozitívne zmeny, ktoré zlepšujú schopnosť MIT povzbudiť svojich výskumníkov za správnych okolností, aby sa zapojili do výskumných projektov, ktoré sú financované v rámci programu Horizont Európa.“

Rozširovanie spolupráce

Najväčšia možná podpora spolupráce medzi EÚ a USA by prišla, keby sa obe strany dohodli na častejšom financovaní svojich výskumníkov v spoločných projektoch – a v súčasnosti je táto možnosť spleťou rôznych podprogramov a požiadaviek. Smyth aj Russo sa vyhýbali otázkam o možnosti formálneho pristúpenia USA k Horizontu Európa, aby to uľahčili. Nadchádzajúce stretnutie medzi EÚ a USA by však mohlo otvoriť ďalšie, nové možnosti spolupráce.

Stretnutia v rámci dohody medzi USA a EÚ z roku 1998 boli kedysi každoročným cvičením, na ktorom predstavitelia Komisie a ministerstva zahraničných vecí vypracovali politicky uskutočniteľné spôsoby spolupráce v oblasti vedy a techniky. V priebehu rokov sa zoznam zapojených sektorov rozrástol na 17 vrátane poľnohospodárstva, životného prostredia, biomedicíny, morských vied, bezpečnosti a vesmíru. Podrobnosti sa však v jednotlivých sektoroch značne líšia, keďže v oboch regiónoch by spolupráca zahŕňala hŕbu rôznych agentúr a oddelení, z ktorých niektoré by chceli spolupracovať a iné nie.

Po prvom roku prezidenta Trumpa v úrade v roku 2017 sa pravidelné stretnutia zastavili. Teraz, keď budú pokračovať, Russo uviedla: „Radi by sme prediskutovali rámcové podmienky našej spolupráce.“ Špecifické oblasti diskusie budú zahŕňať digitálne a zelené technológie, spoluprácu s americkými Národnými inštitútmi zdravia a rôzne multilaterálne projekty zahŕňajúce obe strany, najmä 24-národnú misiu Inovácia pre obnoviteľnú energiu a All-Atlantic Ocean Research Alliance. Smyth vymenoval podobný súbor bodov programu, ale pridal do zoznamu „naše spoločné hodnoty demokracie“.

Stretnutie povedie v Bruseli Jean-Eric Paquet, šéf Russo ako generálny riaditeľ pre výskum. Americkú stranu podľa dohody z roku 1998 povedie ministerstvo zahraničia.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 14. 2. 2022, autor: rpa