Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Malá krajina s veľkým potenciálom pre štúdium mikrobiómov

Vedci z Univerzity v Tartu založili estónsku kohortu mikrobiómov ako súčasť Estónskej biobanky. Zdroj: https://researchinestonia.eu

Estónsky mikrobiómový projekt využívajúci elektronické zdravotné údaje od viac ako 2 500 účastníkov biobanky zistil, že dlhodobé používanie antibiotík, nezávislé od nedávnej správy, má vplyv na mikrobióm, čo čiastočne vysvetľuje bežné bakteriálne podpisy, ktoré sa medzi chorobami prekrývajú.

Mikrobióm môže mať veľký vplyv na verejné zdravie, vrátane identifikácie interakcií mikrobióm-liečivo, ktoré sú zodpovedné za účinnosť dávky a nežiaduce udalosti, manažment chronických ochorení a udržiavanie vlastného zdravia. V súčasnosti je k dispozícii len niekoľko rozsiahlych metagenomických kohort založených na populácii na štúdium týchto účinkov mikrobiómov na zdravie.

Vedci z Univerzity v Tartu založili estónsku kohortu mikrobiómov ako súčasť Estónskej biobanky. Kohorta zahŕňa vzorky stolice, ústnej dutiny a plazmy od 2 509 účastníkov a je doplnená o multi-omické merania, dotazníky pokrývajúce stravovacie preferencie účastníkov, životné prostredie, rôzne možnosti životného štýlu a pravidelné prepojenia s národnými elektronickými zdravotnými záznamami.

Ako uviedol Kertu Liis Krigul, jeden z prvých autorov článku: „Súčasné kohorty mikrobiómov väčšinou používali menej spoľahlivé diagnózy, ktoré si sami nahlásili na zisťovanie asociácií mikrobiómov, avšak naša kohorta má prístup k diagnózam a predpisom liekov z elektronických zdravotných záznamov, ktoré zaznamenávajú lekári. Tieto údaje sme použili na potvrdenie predtým hlásených asociácií mikrobiómov, ako aj na rozšírenie pochopenia interakcií mikrobióm-hostiteľ, vrátane účinku dlhodobého užívania antibiotík.“

Autori demonštrujú, že dlhodobé užívanie antibiotík má pozoruhodný vplyv na diverzitu mikrobiómov a môže čiastočne vysvetliť zdieľanú dysbiózu medzi rôznymi chorobami s rôznymi patofyziológiami. Pozorovali významné zmeny v zložení mikrobiómu po tom, čo účastníci absolvovali iba 3-4 cykly antibiotík. Ako dodal Oliver Aasmets, prvý autor článku: „Skutočnosť, že posun v mikrobiálnom zložení je evidentný len pri niekoľkých liečebných cykloch, je zaujímavý, pretože polovica účastníkov absolvuje viac ako štyri kurzy a Estónci patria medzi najnižších spotrebiteľov antibiotík v Európe, čo naznačuje ešte silnejší účinok iné populácie.“ Po korekcii na počet liečení antibiotikami za posledných 10 rokov, pokračoval Aasmets, sme identifikovali jasný pokles v počte predtým zistených asociácií mikrobiómov a chorôb, čo zdôraznilo hodnotu dlhodobých záznamov zdravotných údajov pri interpretácii výsledkov a identifikácii špecifických signálov chorôb.

Estónska kohorta mikrobiómu je vynikajúcim zdrojom na analýzu úlohy fekálnej mikroflóry v náchylnosti na choroby, klinických fenotypoch a terapeutických reakciách pomocou informácií o minulých a budúcich klinických výsledkoch prepojením s elektronickými zdravotnými záznamami účastníkov.

Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Nature Communications.

Zdroj: https://researchinestonia.eu, zverejnené: 23. 2. 2022, autor: rpa