HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

London School of Economics: Univerzita s najvyšším hodnotením pre svetový výskum

Aktualita

Študenti LSE na Houghton Street v Londýne. Zdroj: https://www.lse.ac.uk

Výnimočný príspevok London School of Economics (LSE) k výskumu spoločenských vied bol opäť ocenený rámcom excelentnosti výskumu 2021 (REF), ktorý bol zverejnený 12. mája 2022.

REF hodnotí kvalitu výskumu na vysokých školách v Spojenom kráľovstve, pričom výsledky posledného hodnotenia sa oneskorili o jeden rok z dôvodu COVID-19.

Analýza REF zistila, že LSE je najlepšou univerzitou v Spojenom kráľovstve na základe podielu popredných svetových (štvorhviezdičkových) výstupov výskumu vyprodukovaných.

58 % výskumu LSE bolo vyhodnotených ako popredných svetových (štyri hviezdičky) a 35 % bolo považovaných za medzinárodne vynikajúcich (tri hviezdičky).

LSE je tiež celkovo druhou univerzitou v Spojenom kráľovstve, pokiaľ ide o výstupy výskumu, vplyv výskumu a výskumné prostredie.

Profesorka Susana Mourato, pro-riaditeľka LSE pre výskum, uviedla: „LSE ako malá špecializovaná spoločenskovedná univerzita prekonala svoju váhu v REF a umiestnila sa na popredných miestach v Spojenom kráľovstve z hľadiska podielu špičkového výskumu, ktorý produkujeme. Zatiaľ čo niektoré aspekty REF majú tendenciu uprednostňovať vedu, tento výsledok zdôrazňuje, že v Spojenom kráľovstve sa vykonáva vynikajúci výskum v oblasti spoločenských vied a že si zaslúži podporu a uznanie.“

Viacerým oddeleniam LSE sa darilo obzvlášť dobre, pričom ich jednotky hodnotenia boli celkovo najvyššie. Ide o katedry ekonómie, antropológie, sociálnej politiky, zdravotnej politiky a médií a komunikácií.

K týmto najvyšším hodnotiacim jednotkám prispeli aj akademici z katedier rodových štúdií, metodológie a psychologicko-behaviorálnych vied.

REF meria aj prínos výskumu mimo akademickej obce – napríklad pre spoločnosť, hospodárstvo, kultúru alebo politiku.

Výskum LSE, ktorý sa v tomto ohľade považuje za svetovú triedu, sa zameriava na celý rad problémov vrátane vytvárania lepších meraní chudoby a nerovnosti, podpory duševného zdravia zmenou politiky a praxe, poskytovaním hlasu sociálnym nájomníkom a uplatňovaním práv detí v digitálnom svete.

Profesor Mourato uviedol: „Výsledky REF 2021 sú pre školu veľkým úspechom a odrážajú neuveriteľne tvrdú prácu, ktorú kolegovia vykonali počas niekoľkých rokov.“

Výsledky LSE pre Research Excellence Framework 2021

Prečítajte si viac o výskume v týchto výsledkoch REF v špeciálnom vydaní časopisu LSE’s Research for the World.

Zdroj: https://www.lse.ac.uk, zverejnené: 13. 5. 2022, autor: rpa