Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Lockdown umožnil vedcom študovať zemetrasenia spôsobom, aký predtým nebol možný

Podľa vedcov pracujúcich na globálnej štúdii mala Zem najtichšie obdobie za posledné desaťročia v roku 2020, keď pandémia COVID-19 významne znížila ľudskú aktivitu a jej vplyv na kôru planéty.

Medzinárodná skupina seizmológov z 33 krajín namerala až 50 % pokles takzvaného okolitého hluku vytváraného cestovaním ľudí a hlukom tovární po tom, čo na celom svete začal platiť lockdown.

Tím, ktorý pozostával z odborníkov zo švajčiarskej seizmologickej služby na univerzite ETH v Zürichu, nameral nižšiu hladinu hluku na 185 z 268 seizmických staníc analyzovaných po celom svete.

Hluk miest v mestách klesol na niektorých meracích staniciach počas najtesnejších týždňov lockdownu až o 50 %, pretože došlo k zníženiu počtu autobusových a vlakových spojov, uzemneniu lietadiel a zatvoreniu tovární.

Vďaka tomu bolo oveľa tichšie ako Vianoce, ktoré boli tradične najtichším obdobím v roku.

Ako uviedol seizmológ John Clinton v súvislosti s archívmi údajov za posledných 20 rokov: “Týždne počas lockdown boli najtichším obdobím, aké zaznamenávame. S ľudským hlukom, ktorý sa neustále zvyšuje, je vysoko pravdepodobné, že to bolo najtichšie obdobie na veľmi dlhú dobu.”

Odborníci na čele s Thomasom Lecocqom z Kráľovského observatória v Belgicku dokázali sledovať „vlnu ticha“ po celom svete, pretože lockdown bol najskôr v Číne, potom v Taliansku a potom sa rozšíril do zvyšku Európy a do Ameriky.

Nižší hluk počas lockdownu tiež znamená, že na niektorých miestach boli zaznamenané malé zemetrasenia, ktoré by inak neboli pozorované.

Vedec Frederick Massin uviedol, že malé otrasy nám umožňujú lepšie porozumieť seizmickému nebezpečenstvu a tiež pomôcť posúdiť pravdepodobnosť väčších zemetrasení v budúcnosti.

Ako dodal Massin: “Toto bola bezprecedentná príležitosť. Neexistuje spôsob, ako by sme za normálnych okolností mohli urobiť tento druh experimentu.”

Viac informácií

Zdroj: https://www.weforum.org, zverejnené: 24.2.2021, autor: rpa