Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Kto bude novým šéfom výskumu Európskej komisie?

Kandidáti na post Generálneho riaditeľa Európskej komisie pre výskum a inovácie (DG-RTD). Zdroj: https://sciencebusiness.net

Science|Business zostavil zoznam úradníkov EÚ, ktorí by sa mohli stať nástupcom Jeana-Erica Paqueta.

Odchod Jeana-Erica Paqueta, šéfa Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre výskum a inovácie (DG-RTD), zatiaľ nie je oficiálne potvrdený, no bruselské fámy už chrlia potenciálne náhrady.

Paquet pracuje pre Komisiu od roku 1993 a po štyroch rokoch na čele riaditeľstva pre výskum dúfa, že koncom tohto roka nastúpi do novej práce ako veľvyslanec EÚ v Japonsku.

Komisia ešte nezačala oficiálny proces náboru náhradníkov, no bruselské zasvätené osoby špekulujú, že Paquetovou nástupkyňou by mohla byť žena z východnej Európy. Takýto krok by zlepšil rodovú rovnováhu medzi najvyššími pracovnými miestami Komisie, ale čo je možno dôležitejšie, vyslal by silný politický signál pre zástancov spravodlivejšieho geografického rozdelenia prostriedkov EÚ na výskum.

V rámci programu Horizont 2020 išlo menej ako 6 % rozpočtu do členských štátov, ktoré vstúpili do bloku po roku 2004, pričom väčšina grantových peňazí išla do Nemecka a Francúzska, Spojeného kráľovstva a ďalších bohatých krajín.

Od začiatku svojho mandátu v roku 2019 presadzovala komisárka pre výskum a inovácie Mariya Gabriel, bulharská štátna príslušníčka, prepracovanie Európskeho výskumného priestoru (ERA), čo je dlhodobý cieľ vytvoriť jednotný trh pre výskum v EÚ, reformovať národné systémy výskumu a vývoja a podporiť verejné a súkromné ​​investície do výskumu a vývoja vo všetkých členských štátoch, čím sa zlepší účasť v celej EÚ na programe Horizont Európa.

Plán ERA sa dal do pohybu a EÚ nedávno zriadila Fórum ERA, nový orgán, ktorý má dohliadať na implementáciu 20 politických cieľov do roku 2024. Fórum koordinuje Komisia a členské štáty.

Nie je jasné, či by menovanie východoeurópana na vrchol riaditeľstva pre výskum mohlo mať okamžitý vplyv na politiky ERA.

Okrem toho bolo možné zaznamenať výrazný odpor výkonnej viceprezidentky Komisie Margrethe Vestager, vplyvnej dánskej političky, ktorá je priamou šéfkou Gabriel. Povráva sa, že Vestager by mohol namietať, že dvaja Východoeurópania zastávajú najvyššie pozície vo výskume EÚ.

Predtým, ako sa najvyšší predstavitelia Komisie zhodnú na ideálnom profile kandidáta, Science|Business zostavil zoznam potenciálnych kandidátov, o ktorých sa ich  zdroje v Bruseli domnievajú, že by mohli prichádzať do úvahy pre túto prácu.

Zoznam potenciálnych kandidátov

Meno, ktoré sa najčastejšie objavuje v klebetách o Paquetovom nástupcovi, je Signe Ratso. Je zástupkyňou generálneho riaditeľa na riaditeľstve Komisie pre výskum, kde vedie rokovania s krajinami mimo EÚ o pridružení k Horizontu Európa.

Ratso vstúpila do RTD v roku 2018, keď sa bývalý predseda Komisie Jean-Claude Juncker rozhodol prelomiť najvyššie pracovné miesta v EÚ. Medzi jej ďalšie súčasné povinnosti patria otvorené inovácie, zapojenie občanov a strategická koordinácia medzinárodnej spolupráce.

Ratso je Estónka, čo znamená, že zapadá do jedného z profilov, o ktorých sa očakáva, že Komisia bude hľadať Paquetovho nástupcu: žena a pochádza z krajiny strednej alebo východnej Európy.

Predtým, ako v roku 2018 nastúpila do RTD, Ratso strávila viac ako 12 rokov prácou v oblasti obchodu a priemyslu v Komisii. Pred príchodom do Bruselu zastávala rôzne funkcie v estónskej vláde vrátane ministerstiev hospodárstva a obchodu.

Ďalšia druhá veliteľka RTD, Joanna Drake, sa tiež špekuluje ako potenciálny kandidát. Drake, ktorá nastúpila do RTD v októbri 2021, je zástupcom generálneho riaditeľa zodpovedného za implementáciu, dopad a udržateľné investičné stratégie.

Pred nástupom do RTD strávila maltská štátna zamestnankyňa päť rokov ako zástupkyňa generálneho riaditeľa na riaditeľstve Komisie pre životné prostredie, kde okrem iného dohliadala na koordináciu politík v oblasti efektívneho využívania zdrojov. Drake má tiež šesťročné skúsenosti s prácou s MSP a podnikaním v Komisii.

Drake bola vedúcou zastúpenia EÚ na Malte a zastávala úlohy vo verejnom a súkromnom sektore v krajine, vrátane prednášania práva na Maltskej univerzite na samom začiatku svojej kariéry.

Roberto Viola je potenciálnym nástupcom, ktorý by do RTD priniesol know-how v oblasti digitálnej politiky. Talian je v súčasnosti šéfom Komisie pre komunikačné technológie, ktorý je zodpovedný za implementáciu stratégie digitálneho trhu EÚ a koordináciu investícií do dôležitých digitálnych technológií. Najnovšia práca Komisie v tejto oblasti zahŕňa zákon EÚ o údajoch a zákon o čipoch. Funkciu zastáva od roku 2015, keď tam strávil tri roky ako druhý veliteľ.

Pred nástupom Viola do Komisie v roku 2012 strávil osem rokov ako šéf talianskeho regulátora médií a telekomunikácií AGCOM.

Vyštudovaný inžinier Viola začal svoju kariéru vo výskume a úlohách súvisiacich s telekomunikáciami v Európskej vesmírnej agentúre, kde vynašiel komunikačný systém, ktorý je jednou zo základných technológií pre technológiu 3G, a satelitný systém, ktorý viedol k vynálezu satelitného rádia.

Ďalším potenciálnym kandidátom je Kurt Vandenberghe, ostrieľaný belgický byrokrat s bohatými skúsenosťami v oblasti výskumu a environmentálnej politiky. Vandenberghe je v súčasnosti poradcom pre Zelenú dohodu v kabinete predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen.

Pred nástupom do kabinetu von der Leyen bol v rokoch 2016 až 2019 zodpovedný za rozvoj politiky a koordináciu na riaditeľstve Komisie pre výskum, kde zohral významnú úlohu pri navrhovaní programu Horizont Európa. Predtým tiež tri roky viedol jednotku pre opatrenia v oblasti klímy a efektívneho využívania zdrojov v RTD.

Vandenberghe má za sebou niekoľko postov v kabinetoch komisárov vrátane bývalých komisárov pre výskum Philippa Busquina a Janeza Potočnika, ktorí pôsobili ako komisár pre výskum a inovácie a neskôr komisár pre životné prostredie.

Charlina Vitcheva je bulharská byrokratka, ktorá je známa ako potenciálna nástupkyňa Paqueta. V súčasnosti je vedúcou riaditeľstva Komisie pre námorné záležitosti a rybolov a nie je žiadnym nováčikom vo svete výskumu.

Pred riadením námorných záležitostí Komisie zastávala vysoké pozície vo vedeckom centre Komisie, Spoločnom výskumnom centre, vrátane funkcie výkonnej generálnej riaditeľky od roku 2019 do polovice roku 2020.

Vitcheva sa prvýkrát pripojila ku Komisii a pracovala na politike súdržnosti v roku 2009 po 15 rokoch strávených v bulharskej verejnej správe. V rokoch 2000 až 2004 viedla tím pre prístupové rokovania Bulharska do EÚ v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, bezpečnosti potravín a rybného hospodárstva.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 22. 4. 2022, autor: rpa