Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

JRC zverejnilo nové poznatky o rádioaktivite a rozpade prvkov v prehľadnej tabuľke

Nuklidová mapa Karlsruhe – nové 11. vydanie 2022. Zdroj: https://joint-research-centre.ec.europa.eu

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC) vydalo 11. vydanie mapy nuklidov z Karlsruhe, ktorá sa používa viac ako 60 rokov vo fyzikálnych vedách, ako je zdravotná fyzika a ochrana pred žiarením, jadrová chémia a rádiochémia, astrofyzika a najnovšie aj vo vedách o živote a Zemi.

Aktuálne bolo uverejnené 11. vydanie „Karlsruhe Nuklidovej mapy JRC“ v súlade s osobitným zameraním JRC na vzdelávanie a odbornú prípravu súčasných a budúcich vedcov a inžinierov v jadrovej oblasti, ako to vyžaduje Zmluva o Euratome.

Koľko rokov má múmia Ľadového muža Ötziho, ako sa dá bojovať s nádorom alebo aké je množstvo prirodzeného žiarenia pozadia v rôznych oblastiach Zeme?

Na zodpovedanie týchto a podobných otázok sú potrebné spoľahlivé jadrové údaje. Pri hľadaní týchto údajov rýchlo narazíte na mapu nuklidov JRC z Karlsruhe, ktorá poskytuje príslušné informácie už viac ako 60 rokov.

Táto tabuľka je rozšírená periodická tabuľka prvkov zobrazujúca všetky známe atómy akéhokoľvek prvku a ich rádioaktívne údaje. Toto najnovšie vydanie obsahuje nové a aktualizované údaje o 1035 nuklidoch vrátane 82 nových nuklidov, ktoré neboli dostupné v predchádzajúcom vydaní od roku 2018.

Celkovo je v tabuľke prezentovaných 4 122 nuklidov. Vysvetľujúca brožúra je k dispozícii v angličtine, nemčine, francúzštine a španielčine.

Od roku 1958 sa nuklidová mapa z Karlsruhe používa vo fyzikálnych vedách, ako je zdravotná fyzika a ochrana pred žiarením, jadrová chémia a rádiochémia a astrofyzika, a v poslednom čase aj vo vedách o živote a Zemi, ako je biológia, medicína, poľnohospodárstvo a geológia.

Pochopenie izotopov prispieva k poháňaniu kozmických lodí, vypracovaniu sofistikovaných modelov klimatických zmien, nasadeniu presných systémov kontroly životného prostredia a aplikovaniu výkonných diagnostických a terapeutických nástrojov na boj s chorobami.

Štúdium izotopových vlastností, syntézy a režimov rozpadu je nástrojom na racionalizáciu javov, poskytuje základ pre naše chápanie vesmíru a viedlo k množstvu aplikácií s hlbokým spoločenským a ekonomickým vplyvom.

Značná didaktická hodnota charty z nej robí nevyhnutný nástroj vo vzdelávaní a odbornej príprave spojenej s jadrovými vedami. Používa sa vo vzdelávacích programoch na celom svete a je cenným doplnkom k existujúcej literatúre o jadrovej vede vrátane školských učebníc.

Namiesto použitia jednoduchej periodickej tabuľky prvkov predstavuje nuklidová tabuľka jadrovú štruktúru a vlastnosti rozpadu všetkých známych nuklidov prostredníctvom užívateľsky prívetivej grafickej prezentácie. Okrem polčasov rozpadu, režimov rozpadu a energií emitovaných žiarení sú uvedené najnovšie údaje o atómových hmotnostiach, izotopových množstvách, prierezoch a výťažkoch tepelného štiepenia.

Projekt nuklidovej mapy sa začal v roku 1958 v Karlsruhe. Od roku 2005 JRC vedie „Karlsruhe Nuklidovú mapu“. Hoci existujú aj iné zdroje jadrových údajov, nuklidová tabuľka JRC je jedinečná tým, že poskytuje komplexný prehľad súčasných poznatkov, ktorý sa ľahko používa.

Za viac ako 60 rokov Charta zaznamenáva prácu tisícok výskumníkov a stotisíc experimentálnych výsledkov vytvorených vo výskumných ústavoch po celom svete. Spravidla sa excelentnosťou stala v priebehu rokov referenciou v oblasti jadrových údajov.

V tomto novom vydaní boli aktualizované údaje o prierezoch tepelných neutrónov a boli zahrnuté najnovšie hodnoty atómových hmotností, izotopové zastúpenie a prierezy spolu s výťažkami tepelného štiepenia pre izotopy uránu (235U) a plutónia (239Pu). Časť Schémy zníženého rozpadu v sprievodnej brožúre podrobne popisuje, ako by sa mal interpretovať obsah nuklidového boxu s odkazom na schémy rozpadu nuklidov.

Pozadie

Pojem “nuklid” kategorizuje atómy podľa počtu protónov a neutrónov v ich jadre. Nuklidové mapy ponúkajú úplný popis rádioaktívnych atribútov prvku a jeho známych izotopov a poskytujú jedinečný prehľad súčasných poznatkov v jadrovej vede.

Viac informácií:

JRC’s Karlsruhe Nuclide Chart

The JRC in Karlsruhe (Germany)Search for available translations of the preceding link

Zdroj: https://joint-research-centre.ec.europa.eu, zverejnené: 4. 4. 2022, autor: rpa