Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ekosystém: nový smer regionálnej inovačnej politiky

Partnerstvá pre regionálne inovácie (PRI). Zdroj: https://sciencebusiness.net

Partnerstvá pre regionálne inovácie (PRI) budú jedným z pilierov Európskej inovačnej agendy, ktorá má byť predstavená 5. júla 2022 a ktorej cieľom je urobiť z Európy miesto pre technologické start-upy. Partnerstvá sú však tiež určené na pomoc pri dosahovaní cieľov Európskej zelenej dohody a na preklenutie priepasti v inováciách medzi európskymi regiónmi.

Napätie medzi týmito rôznymi agendami bolo zjavné pri spustení pilotného projektu PRI 17. mája 2022, keď sa slova ujali zástupcovia zo série zúčastnených regiónov, aby predstavili svoje silné stránky a ambície, pričom len málo z nich zahŕňalo technologické alebo start-up ekosystémy.

Túto zaujatosť potvrdil Kevin Morgan, profesor riadenia a rozvoja na Cardiffskej univerzite, ktorý hovoril za nezávislý vedecký výbor zriadený na dohľad nad pilotným projektom.

Ako uviedol Morgan: „Inovácie sú oveľa viac ako len veda a technika, sú dôležité a sú oveľa viac ako výskum a vývoj. Dnes čelíme výzve sociálnych inovácií, aby sme mohli riešiť spoločenské výzvy. A to je dôvod, prečo sa PRI riadi oveľa širšou koncepciou inovácií, a preto je to oveľa inkluzívnejší proces.“

Morgan tiež objasnil, že hlavnými príjemcami budú skôr zaostávajúce než vedúce regióny. Ako dodal: „Najlepšie mestá a regióny budú inovovať aj tak, bez nášho zásahu, bez našej rady. Na PRI je jedinečné to, že ponúka príležitosť všetkým miestam inovovať a pomôcť všetkým miestam stať sa tým najlepším, čím môžu byť.“

To vyvolalo ostrú reakciu Markku Markkulu, prezidenta regiónu Helsinki-Uusimaa a podpredsedu Výboru regiónov, ktorý bol hostiteľom podujatia. Ako uviedol Markulla: „Pochádzam z jedného z najinovatívnejších regiónov v Európe. Kedysi sme boli číslo jeden, ale naši kamaráti vo Švédsku nás predbehli, takže musíme s nimi súťažiť a byť o niečo lepší. Berieme to veľmi vážne a som si istý, že nám [RPI] veľmi pomôže.“

Cesta k regionálnym partnerstvám

PRI majú svoje korene v inteligentnej špecializácii, snahe Komisie prinútiť každý región, aby premýšľal o svojich ekonomických silných stránkach a o tom, ako by im inovácie mohli pomôcť ďalej sa rozvíjať. Mať koherentnú stratégiu inteligentnej špecializácie sa nakoniec stalo nevyhnutným predpokladom na získanie rozvojových fondov EÚ. To, čo začalo ako pokus jednoducho preorientovať inteligentnú špecializáciu smerom k trvalo udržateľnému rozvoju, nakoniec viedlo k oveľa širšej iniciatíve PRI, ktorú zdieľajú útvary Komisie pre regióny a pre výskum a inovácie a Výbor regiónov.

Technické vedenie pochádza od Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie, ktoré zostavilo príručku RPI s nástrojmi a riadiacimi mechanizmami, ktoré sú k dispozícii na pomoc pri koordinácii regionálnych, národných a európskych inovačných politík a na mobilizáciu viacerých zdrojov financovania. Od každého partnerstva sa očakáva, že bude z nich čerpať a vybuduje miestne poslanie pre inovácie na úrovni systému.

Pilotného projektu sa zúčastní 63 regiónov, z ktorých niektoré sa zúčastnia individuálne, iné ako členovia sietí, plus sedem miest a štyri štáty EÚ. V priebehu roka otestujú nástroje v príručke a „spoluvytvoria“ metodiku pre prípadné nasadenie v celej EÚ. Nedostanú na to žiadne dodatočné finančné prostriedky, ale môžu požiadať o radu a podporu útvary Komisie a JRC.

Technológia sa stále počíta

Napriek nízkemu profilu inovácií založených na technológiách pri spustení Komisia trvá na tom, že majú pre RPI kľúčový význam. Ako uviedol Mikel Landabaso, riaditeľ pre inovácie a rast v JRC a jeden z architektov PRI: „Nové technológie sa však budú musieť oveľa viac skombinovať a prepojiť s inými formami inovácií, aby sa zabezpečilo, že nové nápady, ktoré sú základom našej ekonomickej prosperity, nepoškodia životné prostredie a nezanechajú nič.“

Na tento účel obsahuje PRI príručka nástroje na diagnostiku úzkych miest a identifikáciu príležitostí pre technologický rozvoj, ktorý môže prispieť k spoločenským výzvam. Landabaso však tiež chce, aby regióny uznali, že technológia nie je úplnou odpoveďou a že dôležitú úlohu zohrávajú inovácie na úrovni systému.

Ako ďalej uviedol Landabaso: „Inovácie na systémovej úrovni si vyžadujú zmeny na strane výroby, s firmami a technológiami, ako aj na strane dopytu, zmenu správania zákazníkov a využívanie inovatívneho verejného obstarávania na formovanie nových trhov.“ Z tohto dôvodu PRI a príručka kladú veľký dôraz na nástroje, ktoré dokážu transformovať systémy výroby a spotreby, vrátane nástrojov na strane dopytu, ako je zelené verejné obstarávanie, identifikácia najlepších dostupných techník a regulačné karantény na experimentovanie a vytváranie trhu.

Dôležitá bude aj posilnenie vytvárania start-upov. Ako dodal Landabaso: „Mnohé udržateľné inovácie, ktoré môžu prispieť k dosiahnutiu priorít EÚ, neponúkajú etablovaní prevádzkovatelia. Namiesto toho budú hrať kľúčovú úlohu noví hráči, ako sú start-upy.“

Synergie vo financovaní inovácií

Jedným účastníkom pilotného projektu so záznamom v oblasti technologických inovácií je iniciatíva Vanguard, sieť 37 regiónov so silne priemyselnými ekonomikami, ktorá sa zameriava na stimuláciu inovácií a komplementárnosti v stratégiách inteligentnej špecializácie. Iniciatíva vytvorila najmä sériu pilotných projektov, v ktorých zainteresované regióny a ich zainteresované strany, ako sú univerzity, výskumné ústavy a MSP, koordinovaným spôsobom pracujú na témach ako pokročilá výroba, bioekonomika, umelá inteligencia alebo nanotechnológie. Cieľom v každom prípade je demonštrácia, komercializácia a rozšírenie technológií.

Vďaka svojej histórii v oblasti inteligentnej špecializácie bola iniciatíva Vanguard jasnou voľbou pre pilotný projekt PRI. Má však na mysli aj konkrétny projekt, ktorý je v súlade so záujmom Komisie preskúmať synergie medzi regionálnym, vnútroštátnym a európskym financovaním inovácií.

Keď sa regióny pripoja k iniciatíve Vanguard, podpisujú Milánsku deklaráciu, ktorou sa zaväzujú k medziregionálnej spolupráci, spolutvorbe a spoluinvestovaniu. Pokrok pri prvých dvoch záväzkoch bol dobrý, ale ukázalo sa, že je ťažšie rozbehnúť spoločné investície do spoločných medziregionálnych inovačných projektov. Ako uviedol povedal Ainhoa Azarloza, ktorý pracuje na iniciatíve Vanguard pre Baskicko: „Aj keď je veľa regiónov ochotných vytvoriť koordinovanú schému, existuje veľa prekážok, pokiaľ ide o predpisy a právnu neistotu.“

Chce sa teda bližšie pozrieť na to, ako by mohli fungovať nové politiky a nástroje na regionálnej úrovni na podporu medziregionálnych projektov, vrátane postoja regiónov a bariér, ktoré je potrebné prekonať. Každý región môže napríklad vyčleniť finančné prostriedky na podporu pilotných iniciatív Vanguard.

Ako uviedol Aitor Mintegui, tiež z baskického zastúpenia pri EÚ: „Mohli by ste si predstaviť regionálne schémy financovania, ktoré by len financovali aktérov vo vašom regióne, no zároveň by im to pomohlo zapojiť sa s inými partnermi mimo vášho regiónu do veľmi špecifických inovačných projektov. Tento pilotný projekt PRI je dobrým spôsobom, ako to preskúmať s pomocou Komisie, JRC a externých odborníkov.“ Mohlo by sa tiež zamerať na potenciálne synergie s vnútroštátnymi a európskymi systémami financovania, ako je Horizont Európa.

Existuje tiež podozrenie, že PRI môžu časom nadobudnúť na význame, podobne ako stratégia inteligentnej špecializácie sa nakoniec stala predpokladom pre získanie fondov regionálneho rozvoja. Ako dodal Mintegui: „Máme dojem, že tieto PRI by sa mohli stať novou inteligentnou špecializáciou a zmeniť európske politiky, možno od roku 2027.“

Orientačný zmysel

Pre nástroj Bioregions Facility je zmysel pre smer v RPI vítaným doplnkom k prístupu inteligentnej špecializácie. Ako uviedol Inazio Martinez de Arano z Európskeho lesníckeho inštitútu, ktorý koordinuje sieť: „Predtým to bolo o posilňovaní existujúcich sektorov a regionálnych ekonomických silných stránok, ale s relatívne menšou pozornosťou venovanou nevyhnutnému zelenému prechodu, a to si zaslúži byť v centre regionálnych rozvojových stratégií.“

Nástroj pre bioregióny bol zriadený v roku 2020 na podporu inovácií, vytvárania sietí a učenia sa politík súvisiacich s rozvojom udržateľného lesného biohospodárstva. V súčasnosti spája Baskicko, Severnú Karéliu vo Fínsku a Severné Porýnie-Vestfálsko v Nemecku.

Myslí si, že pomôže aj šírka iniciatívy. Ako ďalej uviedol: „Sme presvedčení, že musíme pracovať na inováciách v politikách a technológiách a stimulovať start-upy, ale tiež musíme stimulovať existujúce spoločnosti, meniť samy seba, nájsť nové zdroje príjmov a udržateľnejšie spôsoby, ako robiť veci.

Začlenenie sociálnych inovácií je dôležitou súčasťou toho, aby sa zmenili vzorce spotreby a výroby. Ďalej dodal: „Sociálna inovácia je absolútne nevyhnutná a predstavuje rozhranie medzi technologickou inováciou, digitálnou inováciou a sociálnou inováciou, napríklad na rozvoj nových spôsobov organizácie a riadenia dodávateľských reťazcov a tiež na uvoľnenie potenciálu spotrebiteľských zmien na sektorovej a regionálnej úrovni.“

Účasť na pilotnom projekte by mala pomôcť Nástroju pre bioregióny preskúmať, ako možno pre jeho členov mobilizovať rôzne zdroje financovania. Ako uviedol na záver: „Očakávam, že lepšie pochopíme, ako môžu regióny získať prístup k určitým fondom a nástrojom, ako môžu tieto nástroje spojiť, a ceníme si aj interakciu s Komisiou a JRC. Očakávame tiež, že táto skúsenosť ako celok prinesie jasnejší regionálny rozmer do politík EÚ.“

Inde v ekosystéme…

  • Audítori EÚ zistili vážne nedostatky v iniciatíve StartUp Europe, ktorá financuje tvorcov ekosystémov na podporu start-upov a spája ich s investormi. V rokoch 2014 až 2020 sa v rámci schémy minulo 30-miliónov EUR na 22 projektov, ktoré podporili viac ako 1 000 spoločností. Podľa audítorov to však riešilo len krátkodobé potreby start-upov, pričom všetky projekty sa skončili po vypršaní grantov. V niektorých prípadoch viedla iniciatíva k predaju start-upov spoločnostiam mimo EÚ, čo je v rozpore s cieľom Komisie, aby európske podniky rástli na medzinárodnej úrovni bez toho, aby opustili EÚ.

  • Fond rizikového kapitálu v hodnote 95-miliónov EUR, ktorý sa špecializuje na taliansky farmaceutický sektor, vytvorila spoločnosť Indaco Venture Partners s investíciami od CDP Venture Capital, Európskeho investičného fondu a ďalších. Indaco Bio, ktorá bude selektívne investovať aj mimo Talianska, bude podporovať začínajúce start-upy, ktoré sa zrodili z vedeckých výskumných laboratórií, ako aj financovanie série A a nasledujúcich kôl.

  • Európska investičná banka poskytla pôžičku vo výške 8-miliónov EUR spoločnosti Sensible 4, fínskej technologickej spoločnosti s vlastným pohonom, ktorá vznikla z Univerzity Aalto. Spoločnosť vytvára softvér, ktorý umožňuje autonómnym vozidlám a vozidlám s asistenčným riadením fungovať v náročných poveternostných podmienkach vrátane snehu, hustého dažďa, hmly a piesočných búrok, a to aj v prípade absencie dobre vyznačených jazdných pruhov. Pôžička je súčasťou rizikového dlhového produktu Európskeho záručného fondu na poskytovanie likvidity malým a stredným spoločnostiam postihnutým pandémiou.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 25. 5. 2022, autor: rpa