Členské štáty EÚ a európske inštitúcie v súčasnosti zameriavajú svoje úsilie na riešenie zdravotného stavu a jeho priamych hospodárskych dôsledkov. Výskumné a technologické organizácie (Research and Technology Organisations – RTOs) ako kľúčoví aktéri RD&I podporujú tieto vzťahy o modernizáciu výrobných kapacít, testovanie kvality a distribúciu kľúčových zdravotníckych pomôcok a vybavenia, ako aj vývoj nových testov, ošetrení a vakcín. RTO spolupracujú so svojimi vládami a Európskou komisiou v dnešnom krízovom manažmente vďaka svojím digitálnym nástrojom a schopnostiam analýzy údajov. Členovia EARTO (European Association of Research and Technology Organisations) tiež podporujú svoje vlády pri vývoji konkrétnych politických opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie.
Z ekonomického hľadiska povedie táto pandémia k bezprecedentnému poklesu európskeho hospodárstva. Dnes sa pochopiteľne zameriava na záchranu európskeho priemyslu, podporu veľkých a malých podnikov, aby si udržali pracovné miesta v EÚ v čo najväčšej miere. Súčasná kríza ukázala závislosť Európy od globálnych priemyselných reťazcov, ktoré v čase krízy nefungujú, čo poukazuje na to, že je potrebné aby sa európske hospodárstvo stalo odolnejším, lepšie vybaveným a technologicky nezávislým na riešenie budúcich kríz. Dnešná výzva je dvojaká: 1) potrebujeme posilniť náš európsky vnútorný trh prostredníctvom rovnakých podmienok a 2) musíme zachrániť globálnu pozíciu Európy, zatiaľ čo iné ekonomiky zavádzajú plány veľkej a účinnej podpory priemyslu a transformácie na podporu ich lokálnej priemyselnej výroby.
V tejto súvislosti EK pripravuje návrh nového balíka hospodárskej obnovy EÚ, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby sa hospodárstvo EÚ dostalo zo súčasnej krízy v silnom konkurenčnom postavení v porovnaní so svojimi globálnymi konkurentmi. Európska technologická excelentnosť bude z dlhodobého hľadiska rozhodujúcim strategickým faktorom na oživenie európskeho hospodárstva a priemyslu, konkurencieschopnosť, udržateľnosť, digitálnu kapacitu a odolnosť. Kríza ukázala, že krajiny s vysokou pridanou hodnotou výroby, a teda so silnou technologickou schopnosťou, boli pri riešení krízových situácii pohotovejšie a účinnejšie. Balík hospodárskej obnovy EÚ musí zabezpečiť, aby európsky priemysel mohol viesť k digitalizácii, čistej energii a mobilite, ako aj k ekologickému priemyslu. Aby bol balík hospodárskej obnovy EÚ úspešný, bude musieť podporovať nový rámec priemyselnej politiky EÚ založený na priemyselných ekosystémoch a kľúčových podporných technológiách, ktoré nedávno navrhla EK.
V súlade s tým EARTO predkladá súbor 4 odporúčaní, ako využiť balík hospodárskej obnovy EÚ na mobilizáciu európskych schopností a zručností v oblasti výskumu, vývoja a inovácií s cieľom vytvoriť odolnú, udržateľnú, technologicky suverénnu a inkluzívnu Európu v období COVID-19:
Zdroj: EARTO, zverejnené: 20.5.2020, autor: rpa