Experiment Large Hadron Collider Beauty (LHCb) v CERN-e je popredným svetovým experimentom vo fyzike chutí kvarkov so širokým programom fyziky častíc. Údaje z 1. a 2. kolízie Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) boli doteraz použité pre viac ako 600 vedeckých publikácií vrátane množstva významných objavov. Zatiaľ čo všetky vedecké výsledky zo spolupráce LHCb sú už verejne dostupné prostredníctvom dokumentov s otvoreným prístupom, údaje, ktoré výskumníci použili na vytvorenie týchto výsledkov, sú teraz prístupné komukoľvek na svete prostredníctvom portálu otvorených údajov CERN. Zverejnenie údajov sa uskutočňuje v kontexte politiky otvorenej vedy CERN, ktorá odráža hodnoty transparentnosti a medzinárodnej spolupráce zakotvené v dohovore CERN už viac ako 60 rokov.
Ako uviedol Sebastian Neubert, vedúci projektu otvorených údajov LHCb: „Údaje zhromaždené na LHCb sú jedinečným dedičstvom ľudstva, najmä preto, že žiadny iný experiment nepokrýva oblasť, na ktorú sa LHCb pozerá. Bolo to získané vďaka obrovskej medzinárodnej spolupráci, ktorú financovala verejnosť. Údaje preto patria spoločnosti.”
Sprístupnená vzorka údajov predstavuje 20 % z celkového súboru údajov zozbieraných experimentom LHCb v rokoch 2011 a 2012 počas 1. zrážky LHC. Obsahuje 200 terabajtov obsahujúcich informácie získaných z udalostí zrážky protón-protón filtrovaných a zaznamenaných detektorom. Spolupráca LHCb predspracovala údaje rekonštrukciou experimentálnych podpisov, ako sú trajektórie nabitých častíc, zo surových informácií poskytnutých jeho komplexným detektorovým systémom. Údaje sú filtrované, klasifikované podľa približne 300 procesov a rozpadov a sprístupnené v rovnaký formát, aký používajú lekári LHCb.
Analýza údajov LHC je komplexné a časovo náročné cvičenie. Na uľahčenie analýzy sú vzorky sprevádzané rozsiahlou dokumentáciou a metaúdajmi, ako aj slovníkom vysvetľujúcim niekoľko stoviek špeciálnych pojmov používaných pri predspracovaní. Údaje je možné analyzovať pomocou vyhradených algoritmov LHCb, ktoré sú dostupné ako softvér s otvoreným zdrojovým kódom.
Údaje sú vhodné pre rôzne typy fyzikálnych štúdií a môže si ich stiahnuť priamo každý. Ako ďalej uviedol Neubert: „Sú určené na použitie profesionálnymi vedcami a ich interpretácia si vyžaduje určité znalosti z časticovej fyziky, ale každý je pozvaný, aby si to vyskúšal. Bolo by skvelé, keby údaje inšpirovali nové výskumné smery a používali ich aj výskumníci v iných oblastiach, ako je dátová veda a umelá inteligencia. Tešíme sa, že používatelia údajov si vypočujú, čo nájdu.“
Ďalšie zverejnenia údajov zo spolupráce LHCb sú plánované v budúcnosti. Prečítajte si viac na webovej stránke LHCb.
Spolupráca LHCb by sa chcela poďakovať oddeleniu informačných technológií CERN za pomoc pri sprístupnení tohto vydania údajov na portáli otvorených dát CERN.
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://home.cern, zverejnené: 14. 12. 2022, autor: rpa