HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Analýza odpadových vôd v Göteborgu ukazuje rozsah šírenia Omikronu

Aktualita

Tourist boat in the canal passing the theater "Storan" in central Gothenburg
Göteborg vo Švédsku

Len za jeden týždeň sa hladina koronavírusu v odpadových vodách v Göteborgu raketovo zvýšila o približne 250 % v porovnaní s predchádzajúcim týždenným prieskumom a podľa výskumníkov z mestskej univerzity to bola doteraz najvyššia nameraná hodnota počas pandémie.

Švédski vedci z Göteborskej univerzity tiež tvrdia, že variant Delta Omicron takmer eliminoval.

Prudký nárast SARS-CoV-2 hlásený v odpadových vodách Göteborgu zo vzoriek odobratých medzi 3. a 9. januárom 2022 bol najväčším nárastom za jediný týždeň od druhej vlny pandémie približne pred rokom.

To znamená, že počas pandémie sa súčasne nakazil oveľa väčší počet ľudí ako kedykoľvek predtým.

Heléne Norder, pomocná profesorka mikrobiológie z Ústavu biomedicíny, Sahlgrenska akadémia, Univerzita v Göteborgu, uviedla: „Teraz musí byť veľký počet infikovaných [ľudí]. Dúfajme, že väčšina z nich je zaočkovaná a ich ochorenie je mierne. Ale predsa len určité percento z nich bude zaťažovať zdravotnú starostlivosť. Na základe toho, čo sme predtým videli, sa to stane asi o týždeň.“

Podiel variantu vírusu Omicron počas decembra 2021 a januára 2022 týždeň čo týždeň stúpal, zatiaľ čo relatívna úroveň variantu Delta klesala. Merané hladinami vírusu vo vzorkách a nie počtom infikovaných ľudí, pomer Delta k Omicron je 5 : 10 000.

Ako dodala Norder: „Delta úplne nezmizla. Stále je tam, ale je to malý podiel.“

Prieskumy SARS-CoV-2 v miestnych odpadových vodách prebiehajúce od februára 2020 sa vykonávajú v spolupráci s mestskou spoločnosťou Gryaab, ktorá čistí odpadové vody v Göteborgu a okolí. Gryaab posiela vzorky každý týždeň, zložené zo vzoriek odoberaných denne, výskumnej skupine vedenej profesorkou Norder.

Viac informácií:

Corona in wastewater at record high

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.gu.se, zverejnené: 14. 1. 2022, autor: rpa