Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ako sa svet výskumu a vývoja zmenil v 1000 vydaniach Science|Business

Rast hodnoty výskumu a vývoja (% HDP). Zdroj: Science|Business

Financie, globalizácia, podnikanie: niektoré zo spôsobov, akými sa výskumná komunita vyvíja od začiatku publikovania Science |Business v roku 2005.

Newsletter Science|Business oslávil svoje tisíce vydanie. S publikovaním začal 13. októbra 2005: keď sa spojila malá skupina vedeckých a technologických novinárov s posadnutým záujmom o to, ako vlády a spoločnosti míňajú svoje peniaze na výskum a vývoj.

Dnes, 16 rokov neskôr, zostáva misia nezmenená: pomáhať online čitateľom a inštitucionálnym členom získať informácie a kontakty, ktoré potrebujú na uľahčenie cezhraničného, ​​medziodvetvového výskumu a vývoja. A zároveň, aby veda a technika lepšie fungovali pre spoločnosť.

Na chvíľu sa zamyslime nad tým, ako veľa sa zmenilo v našom svete politiky výskumu a vývoja a investícií, odkedy Science |Business začal publikovať – zmeny vo financiách, spolupráci a podnikaní.

  1. Nárast financií na vedu

Keď sa v rokoch 2003-4 zvyšoval kapitál na rozbeh spoločnosti, jeden zo zakladateľov mal stretnutie s finančným riaditeľom medzinárodného mediálneho konglomerátu. Potom, čo bol uvedený do jeho rozľahlej kancelárie v New Yorku, začala diskusia na tému financovanie. V priebehu niekoľkých minút finančný riaditeľ diskusiu prerušil so slovami: „Vedci nemajú peniaze. Zabudni na to.”

Ako sa časy zmenili. Za posledných 16 rokov výskum a vývoj vzrástol a narástol z hľadiska financovania a ekonomického významu. Štandardnou mierou je percento HDP, ktoré tvoria verejné a súkromné ​​rozpočty na výskum a vývoj. V prípade rozvinutých krajín tento podiel vzrástol z 2,11 % na 2,48 % – celosvetovo za 2-bilióny USD. Tento priemer zakrýva niektoré dramatické národné príbehy: Čína a Kórea rástli raketovo vpred, USA a EÚ napredujú majestátnejším tempom a niekoľko odľahlých miest, ako je Kanada, klesá. Boli sme svedkami šesťnásobného nárastu rámcových programov EÚ z o niečo viac ako 2-miliárd EUR ročne. Boli sme svedkami rôznych foriem podpory, pričom Spojené kráľovstvo pumpuje do priemyslu daňové úľavy na výskum, USA využívajú svoj obrovský obranný rozpočet na prelomové technológie (internet, polovodiče, umelá inteligencia, letectvo) a EÚ organizuje prepracované schémy spolupráce spájajúce granty.

Ale aj keď je peňazí viac ako kedykoľvek predtým, míňajú sa rozumne? Ako sme videli minulý rok pri diskusiách o rozpočte programu Horizont Európa, výskum a vývoj výrazne zaostáva za inými politickými prioritami, ako je poľnohospodárstvo a regionálny rozvoj. A mechanizmy financovania sa líšia v závislosti od politického rozmaru: „misie“ sú teraz trendy, inokedy „dosahové“ alebo „multidisciplinárne“. Mohli by sme to urobiť lepšie, keby sme pri tvorbe politiky výskumu a vývoja použili narastajúcu hromadu výskumu o politike výskumu a vývoja? Čo tak zhromaždiť všetky výskumy od OECD a iných, aby sme vypracovali a zverejnili „tieňové rozpočty“ výskumu a vývoja založené na dôkazoch, medzinárodne hodnotené odborníkmi na výskum a vývoj pre každú veľkú krajinu? Mohli by sme prinútiť opozičné, ak nie vládnuce strany – a nakoniec sa dostať do skutočných rozpočtov? Financovanie výskumu a vývoja + dôvod: nový nápad.

2. Globálne výskumné úsilie

Keď sme začali publikovať, publikum, ktoré sa skutočne zaujímalo o cezhraničný výskum a vývoj, bolo bolestne malé. V jednej francúzskej nadnárodnej spoločnosti, CTO trpezlivo vysvetľoval, že už majú všetkých výskumných partnerov, ktorých potrebovali, a preto nevidí zmysel, aby sa pridali k Science |Business. Na otázku, kde sú títo partneri? Zaznela odpoveď: „Vo Francúzsku, samozrejme“.

Opäť veľké zmeny. Dnes má asi 30 % všetkých publikovaných výskumných článkov v oblasti prírodných vied a inžinierstva medzinárodných spoluautorov. V roku 2019, napriek nepriateľskej politike, mali USA a Čína medzi sebou viac výskumných partnerstiev ako s ktoroukoľvek inou krajinou. Samozrejme, priemysel stále zaostáva za akademickou obcou v internacionalizácii výskumu. Príbeh o vakcíne COVID-19 však ukazuje, ako môžu krízy a príležitosti prelomiť prekážky globálnej spolupráce. Existuje však znepokojujúci opačný trend vo výzvach na „strategickú autonómiu“ v hlavných mestách EÚ, čo obmedzuje zahraničných výskumných spolupracovníkov v niektorých oblastiach, ako je kvantová výpočtová technika, ktorá je považovaná za príliš citlivú. Túto hru sme už videli, v 80. rokoch, keď sa vlády EÚ snažili obmedziť zapojenie spoločností mimo EÚ do výskumu a vývoja polovodičov. Dnes už v EÚ nezostali žiadni významní výrobcovia čipov, s výnimkou okrajových trhov.

Aby sme to vyriešili, mohli by sme začať odstránením praktických, ak ešte nie ideologických, prekážok cezhraničnej spolupráce. Jednou z týchto prekážok je neistota, kto má práva na výsledky spoločného výskumu a vývoja. V grantových zmluvách EÚ programu Horizont Európa je to celkom jasné. Ale inde, pokiaľ ide o neskoršiu fázu vývoja a šírenia technológie, je pridelenie vlastníctva na medzinárodnej úrovni oveľa nejasnejšie. Skupina vedúcich výskumníkov v súčasnosti tlačí na G7, aby navrhli šablóny pre tento druh práce. Ešte lepším prístupom by bolo spojiť popredné výskumné a vývojové krajiny na svete pri vytváraní globálnych, predkonkurenčných výskumných programov, ktoré sú plne financované a medzinárodne riadené. Horizont Európa opäť poskytuje dobrú šablónu. Existujú však aj iné myšlienky: jeden výskumník z Washingtonu nedávno navrhol TARPA – Agentúru pre transatlantické pokročilé výskumné projekty – spájajúcu Európu a USA pri financovaní prelomového výskumu.

3. Univerzita ako podnik

Ako ukazuje prvé číslo časopisu Science|Business, v roku 2005 na spin-out univerzít záležalo – a dnes ešte viac. Richarda L. Hudsona, ako mladého amerického technologického novinára, v 80. rokoch v Európe jedna z prvých reportážnych ciest zaviedla do Göteborgu a Chalmers University of Technology. V tom čase vytvorila celkovo 26 technologických spoločností – viac ako ktorákoľvek iná univerzita v Európe. Teraz jej riziková časť spolupracuje s viac ako 600 start-up spoločnosťami. A príbeh je rovnaký vo veľkej časti rozvinutého sveta. Kultúra univerzít sa od roku 2005 zásadne zmenila, keď sa vo veľkej miere prijalo tretie akademické poslanie (podnikanie, popri výučbe a výskume). Tento spôsob bol už v USA dobre zabehnutý (Google, Intel, Moderna). V Európe medzi ovocie patrí Spotify, BioNTech, Skype a ďalšie inovatívne spoločnosti.

Takže dnes nie je nedostatok výskumníkov, ktorí chcú otestovať svoje nápady na trhu. Problémom sú peniaze na ich financovanie a trhy na ich pestovanie. Vládne financovanie je potrebné, ale nie dostatočné. Ako sa v Science|Business naučili, realita trhu nevyzerá vôbec ako tie, ktoré sa očakávali v grantovom návrhu. Namiesto toho musí Európa vyriešiť svoj základný problém tvorby kapitálu. Potrebné sú daňové politiky, ktoré podporujú riskantné súkromné ​​investície a odstraňovanie prekážok pre cezhraničný obchod a investície. A súčasné rozdelenie v rámci Európy – Brexit, konflikt medzi EÚ a Švajčiarskom – to ešte sťažuje.

Keď začínali v Science|Business, vedeli, že sa púšťajú do neprebádaných vôd.

Traja priatelia, ktorí založili spoločnosť – Richard L. Hudson, Pete Wrobel a Malcolm Laws (dnes, bohužiaľ, už zosnulý) – boli novinári, ktorí pochopili, ako rýchlo sa mení veda a technika a aké dôležité sú peniaze a politika pre jej rozvoj. Vyskúšali niekoľko nápadov: prvým pilotným vydaním bol tlačený časopis v roku 2004, ale ukázalo sa, že najlepšie bude rýchle (a lacné) publikovanie online. Vyskúšali  množstvo titulov – jednou z možností bola „Lab to Market“ – ale našťastie skončili s Science|Business ako najrýchlejším spôsobom vyjadrenia prepojenia medzi financiami a vedou. Počítačoví programátori medzi vami rozpoznajú riadok alebo „rúru“ v strede názvu ako príkaz spájajúci vstup prvého slova s ​​výstupom druhého. (A právnici berú na vedomie: názov je ochrannou známkou.)

V Science|Business sú obzvlášť vďační tým, ktorí zostali na ceste od úplného začiatku –  šéfredaktorovi Nuale Moran, šéfredaktorovi Mikeovi Kenwardovi,  dlhotrvajúcim investorom, rodinám a tým niekoľkým organizáciám, ktoré si kúpili prezentáciu od začiatku a zostali dodnes: Microsoft, Imperial College London, University College London, Karolinska Institutet, ETH Zürich a Politecnico di Milano. Poďakovanie patrí aj tým, ktorí teraz vedú prácu, vrátane výkonnej riaditeľky Maryline Fiaschi, riaditeľa siete Simona Pickarda a predsedu Carlosa Härtela.

V roku 2021 mal Science|Business viac ako 1,6-milióna návštevníkov webových stránok, 30+ podujatí a 70 členských organizácií od Vancouveru po Tokio. Na základe toho majú plány rastu pre východ aj západ. A predovšetkým sa tešia na ďalších 1 000 vydaní.

Počas tohto jubilejného mesiaca Science|Business zverejní ďalšie články, ktoré budú reflektovať minulosť a súčasnosť sveta výskumu a vývoja, a zopakujú niektoré z obľúbených článkov a správ. A keďže sa tešíme na budúcnosť, môžete si pozrieť najnovšie správy a pripojiť sa k nám online na ktorejkoľvek relácii našej výročnej konferencie Science|Business Network, ktorá sa uskutoční 8. a 9. februára 2022.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 8. 2. 2022, autor: rpa