Nová analýza vykonaná s priestorovým vyčísliteľným modelom všeobecnej rovnováhy JRC, RHOMOLO, ukázala, že každé euro investované do kohéznej politiky vytvorilo v priemere 2,7-eura návratnosti HDP pätnásť rokov po ukončení príslušného politického programu.
Podľa modelu programy kohéznej politiky na roky 2014 – 2020 zvýšili HDP EÚ v roku 2021 o 0,4 %.
Vyplýva to z výskumu Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC), ktorý bol súčasťou 8. správy Komisie o súdržnosti, ktorá bola zverejnená 9. februára 2022.
Výskum JRC v správe tiež ukazuje, že:
Tohtoročná správa o súdržnosti
Komisia každé tri roky zverejňuje správu o hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti v EÚ, v ktorej prezentuje pokrok a úlohu EÚ ako hnacej sily regionálneho rozvoja. Analyzuje vývoj súdržnosti v EÚ za posledné roky podľa širokého spektra ukazovateľov, ako je prosperita, zamestnanosť, úroveň vzdelania, dostupnosť a správa vecí verejných. Na základe faktov a čísel ponúka prehľad o stave rozvoja regiónov EÚ a problémoch, ktorým čelia.
Správa hodnotí, či sa rozdiely medzi regiónmi znížili, kto vedie a kto potrebuje dobehnúť zameškané v oblasti inovácií, zamestnanosti alebo inštitucionálnych kapacít, kde sa regióny nachádzajú v zelenej a digitálnej transformácii a kto potrebuje ďalšiu podporu. Jasnejší obraz o tom, čo sa dosiahlo a čo je ešte potrebné urobiť v programovom období 2021 – 2027, povedie politiky a investície EÚ tak, aby pomohli regiónom s ich zelenou a digitálnou transformáciou.
8. správa o súdržnosti ukazuje, že za posledné tri roky pomohla politika súdržnosti znížiť územné a sociálne rozdiely medzi regiónmi v EÚ. Vďaka kohéznemu financovaniu sa HDP na obyvateľa menej rozvinutých regiónov do roku 2023 zvýši až o 5 % a rozdiely medzi viac a menej rozvinutými alebo prechodnými regiónmi sa znížia o 3,5 %.
Správa tiež ukazuje, že politika súdržnosti poskytla veľmi potrebnú a veľmi rýchlu podporu členským štátom, regionálnym a miestnym orgánom uprostred hospodárskeho spomalenia a najhoršej zdravotnej krízy za posledné obdobie. Bolo to možné vďaka flexibilite politiky súdržnosti a úrovni financovania, ktorá dosiahla 52 % verejných investícií v menej a stredne rozvinutých členských štátoch.
Komisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreira uviedla: „8. správa o súdržnosti jasne ukazuje úlohu politiky súdržnosti pri podpore konvergencie a znižovaní nerovností medzi krajinami a regiónmi v EÚ. Zmapovaním oblastí, v ktorých musia členské štáty a regióny urobiť viac a lepšie, nám správa umožňuje poučiť sa z minulosti, aby sme boli lepšie pripravení na výzvy budúcnosti. Musíme urýchliť prijatie a implementáciu programov politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027, aby sme mohli pokračovať v podpore regiónov pri zotavovaní sa z pandémie a naplno využívať výhody prechodu na zelenú a digitálnu Európu.“
Komisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit dodal: „Pandémia zvýšila riziko nerovností v EÚ a politika súdržnosti je jedným z našich hlavných nástrojov na boj proti tomuto trendu a investovanie do ľudí. Pomáha nám to splniť cieľ vybudovať silnú sociálnu Európu, ktorá bude inkluzívna a spravodlivá. Som hrdý na to, že vďaka eurofondom dostávajú znevýhodnené deti knihy a počítače; mladým ľuďom sa ponúka učňovská príprava, aby sa dostali na trh práce; a zraniteľní ľudia majú prístup k teplému jedlu a starostlivosti.“
Politika súdržnosti rieši hlavné výzvy regiónov EÚ
Politika súdržnosti zmenila mnohé regióny a ľudí v EÚ. Pomohlo im to investovať do udržateľnejšieho a vyváženejšieho rastu s dlhodobými výhodami. Podporila fyzickú a digitálnu infraštruktúru, vzdelávanie a odbornú prípravu, MSP a zelenú transformáciu.
Nedávno kohézna politika pomohla regiónom EÚ čeliť výzve pandémie koronavírusu a jej následkom.
Dva podporné balíky spustené na jar 2020 (CRII a CRII+) ponúkli okamžitú likviditu, zvýšili flexibilitu výdavkov, zvýšili mieru spolufinancovania na 100 % a rozšírili rozsah pôsobnosti Fondu solidarity EÚ.
Ako súčasť Next Generation EU poskytla REACT-EU dodatočných 50,6-miliardy EUR na podporu obnovy po pandémii a umožnila regiónom a mestám pokračovať v investíciách do svojho rastu pri príprave programového obdobia 2021 – 2027.
Poskytla tiež veľmi potrebnú záchrannú sieť zraniteľným osobám, ktorých situácia sa v dôsledku pandémie stala ešte neistejšou.
V nasledujúcich rokoch bude politika súdržnosti pokračovať v zlepšovaní spravodlivého a trvalo udržateľného rozvoja vo všetkých regiónoch EÚ a zároveň bude podporovať zelený a digitálny prechod prostredníctvom:
Ďalšie kroky
8. správa o súdržnosti bude podkladom pre diskusie na nadchádzajúcom Kohéznom fóre (17. – 18. marca 2022), na ktorom sa stretnú zástupcovia inštitúcií EÚ, národných, regionálnych a miestnych orgánov zo všetkých členských štátov, sociálnych a ekonomických partnerov, mimovládnych organizácií a akademickej sfére.
Fórum bude diskutovať o tom, ako môže politika súdržnosti zabezpečiť, aby žiadny región nezostal pozadu v prebiehajúcich štrukturálnych zmenách a aby všetky regióny mohli využívať výhody zeleného a digitálneho prechodu.
Viac informácií:
Communication on the 8th Cohesion Report: Cohesion in Europe towards 2050
The 8th Cohesion Report (all documents and maps)
Q&A on the 8th Cohesion Report
Factsheet on the 8th Cohesion Report
EU Cohesion Open Data Platform
Zdroj: https://ec.europa.eu/jrc, zverejnené: 9. 2. 2022, autor: rpa