Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ženy vo vede v JRC: Štyri výskumníčky otvárajú dvere do svojich laboratórií

 

Objavte, aké to je byť vedcom, kde sa spája výskum a politika.

Pred Medzinárodným dňom žien a dievčat vo vede, ktorý si pripomíname 11. februára, štyrom výskumníčkam JRC položili niekoľko otázok o ich práci.

Zoznámte sa s Dorou, Anou, Raffaellou a Anatoli, štyrmi vedkyňami Spoločného výskumného centra (JRC), ktoré pracujú na nanobiotechnológiách, solárnej energii a alternatívach k testovaniu na zvieratách.

Ich výskum podporuje tvorcov politík EÚ pri vytváraní vedecky podložených politík, ktoré majú pozitívny vplyv na našu spoločnosť.

Európska komisia je v popredí podpory rodovej rovnosti. Jej Spoločné výskumné centrum (JRC) je toho určite dobrým príkladom, keďže v januári 2024 tvorili ženy vo vedeckých funkciách takmer 40 % z celkového počtu. Počet vedkýň sa za posledné 4 roky neustále zvyšoval.

Zoznámte sa s Dorou, Anou, Raffaellou a Anatoli, štyrmi vedkyňami JRC, ktoré nás prevedú ich interdisciplinárnymi oblasťami a ukážu, ako ich výskum podporuje politiky EÚ. Ich práca v JRC podporuje tvorcov politík EÚ pri vytváraní vedecky podložených politík, ktoré majú pozitívny vplyv na občanov a spoločnosť.

 

Dora Mehn – Kde sa chémia stretáva s biológiou a fyzikou

 

 

Dora pracuje na technológiách pre zdravie. Podieľa sa na vývoji metodiky sledovania množstva mikroplastov v pitnej vode. Táto metodika podporuje smernicu o pitnej vode a pomôže krajinám EÚ merať mikroplasty vo vode z vodovodu.

Od roku 2024 vedie Dora aj prieskumný výskumný projekt s názvom „PANGOLIN“, pomenovaný po zvierati, ktoré sa zroluje do klbka pomocou šupín ako škrupiny. Tak ako sú pangoliny chránené šupinami, nanomedicínske produkty sú chránené povlakom, ktorý chráni častice. Ak je ochranná vrstva poškodená, ľudské telo by mohlo rozpoznať častice a spustiť nežiaducu imunitnú odpoveď. Cieľom tohto výskumného projektu je vyvinúť metódu na kontrolu bezpečnosti produktov nanomedicíny, ako sú vakcíny a lieky na liečbu rakoviny.

Pre Doru je práca na výskumnom poli s medicínskymi aplikáciami mimoriadne obohacujúca. Má pozitívny vplyv na globálne zdravie a je to rýchlo rastúca oblasť, vďaka ktorej je práca stimulujúca a náročná.

„V našom laboratóriu sú chémia, biológia a fyzika silne prepojené,“ uviedla. „Ak chcete pokračovať v tejto kariére, musíte zostať vnímaví k poznatkom zo všetkých vedeckých oblastí a nikdy neprestať byť zvedaví.“

 

Súvisiace odkazy:

JRC Nanobiotechnology Laboratory

 

Ana Ruiz-Moreno – Lepšie pripravená na zdravotné krízy s biotechnológiami

 

 

Ana je fyzička pracujúca na biotechnológiách pre biomedicínske aplikácie. Analyzuje, vyvíja a implementuje technológie, ktoré pomôžu EÚ pripraviť sa na nové pandémie. Okrem zlepšovania zdravia občanov tento výskum informuje tvorcov politík o technologických medzerách – napríklad o nedostatku prenosných a cenovo dostupných zariadení v reálnom čase na identifikáciu vzduchom prenášaných patogénov – a pomáha im pri zostavovaní prípravných opatrení.

Ana pracuje najmä na biodetekčných systémoch na monitorovanie prítomnosti patogénov vo vzduchu. Tieto systémy môžu kontrolovať kvalitu vnútorného vzduchu, aby pomohli zabrániť šíreniu vírusov, čo je obzvlášť dôležité pri pandémiách.

Ana tiež vedie vzrušujúci nový výskumný projekt na vývoj 3D biotlačených bunkových modelov na posúdenie bezpečnosti nanomedicín, čo sú inovatívne lieky, ktoré využívajú silu nanotechnológií. Pomocou 3D biotlače sa Ana a jej tím snažia vytvoriť in vitro bunkové modely, ktoré reprodukujú komplexnú architektúru a funkčnosť ľudských tkanív. Pomocou týchto modelov môžu študovať, ako by naše telá mohli reagovať na rôzne látky. Použitie rovnakej metódy s vlastnými bunkami skutočných pacientov prispeje k personalizovanému testovaniu liekov a optimalizácii liečby.

„Biotechnológie otvárajú inovatívne riešenia zdravotných kríz. Boli napríklad použité na rýchly vývoj vakcíny proti Covid-19,“ vysvetľuje Ana. „V JRC cítim, že veda, ktorú robíme, má pozitívny vplyv na politiku a spoločnosť. Tiež ma baví pracovať v multikultúrnom prostredí Komisie, pretože mi umožňuje spolupracovať nielen s odborníkmi na výskum, ale aj s lekármi, podnikateľmi, tvorcami politík a zástupcami občianskej spoločnosti z celého sveta. Tam skutočne vidím, že veda nemá hranice.“

 

Súvisiace odkazy:

JRC Nanobiotechnology Laboratory

 

Raffaella Corvi – Metódy hodnotenia chemickej bezpečnosti

 

 

Raffaella je molekulárny biológ. So svojím tímom pracuje na zabezpečení toho, aby chemikálie, ktorým sme všetci vystavení, boli bezpečné. Každý deň sme všetci v kontakte s chemikáliami v oblečení, potravinách, kozmetike, farmaceutických výrobkoch, dokonca aj vo vode, ktorú pijeme. Preto je nevyhnutné dokázať, že tieto chemikálie nie sú toxické.

Raffaella hodnotí, či metódy používané na hodnotenie týchto chemikálií sú účinné, štandardizované a vedecky relevantné. Štandardizované a overené metódy znamenajú, že ich možno použiť v celej EÚ aj mimo nej, čím sa zabezpečí jednotný prístup.

Okrem pozitívneho vplyvu na ľudské zdravie tento výskum chráni aj životné prostredie, keďže chemikálie sa nachádzajú aj vo vode, vzduchu a pôde a môžu byť toxické, napr. pre včely a ryby.

Chemikálie sa tradične testujú na zvieratách. Raffaella študuje celý rad inovatívnych prístupov, od metód, ktoré využívajú ľudské bunky, až po metódy, ktoré sú založené na počítači a ktoré dokážu presne modelovať ľudskú biológiu. Tieto alternatívne metódy sú často spoľahlivejšie a účinnejšie ako testovanie na zvieratách a zároveň chránia laboratórne zvieratá.

„JRC je jedinečným miestom na prácu pre vedca: môžete vidieť rôzne fázy vášho výskumu, od laboratória až po implementáciu predpisov a vplyv na spoločnosť,“ vysvetľuje Raffaella. „Ste vystavení rôznym perspektívam, ktoré vám ponúkajú skvelé príležitosti na vzdelávanie.“

 

Súvisiace odkazy:

EU Reference Laboratory for alternatives to animal testing (EURL ECVAM)

 

Anatoli Chatzipanagi – Čisté energie pre trvalo udržateľný rozvoj

 

 

Anatoli je strojná inžinierka, špecializujúca sa na obnoviteľné energie a solárne fotovoltaické panely. Sleduje vývoj a pokrok fotovoltických technológií a analyzuje konkurencieschopnosť EÚ v tejto oblasti.

Pracuje aj na inovatívnej aplikácii fotovoltaiky, nazývanej agrivoltaika, čo sú solárne panely inštalované na poľnohospodárskej pôde. Ide o udržateľnejšie a efektívnejšie využívanie pôdy ako tradičné, keďže tá istá pôda môže súčasne produkovať plodiny aj obnoviteľnú energiu.

Anatoli pomáha posúdiť, kde by sa mohla inštalovať agrovoltaika a jej reálny potenciál výroby energie, pričom zohľadňuje faktory, ako je poloha, existujúce využitie pôdy, ako aj priority ochrany prírody.

Táto práca podporuje stratégiu EÚ v oblasti solárnej energie a pomáha EÚ dosiahnuť jej ciele v oblasti solárnej energie. Podporuje tiež politiku rozvoja vidieka EÚ.

Anatoli tiež analyzuje, čo sa na regulačnej úrovni vyžaduje pre takéto aplikácie. Jej výskum v JRC jasne ukazuje, ako veda prispieva k politike EÚ.

„Vo svojej práci premieňam technické analýzy na informácie, ktoré prispievajú k regulácii a hodnoteniam trhu,“ uviedla Anatoli. „Milujem, že to, čo robím, má konkrétny a pozitívny vplyv na naše životné prostredie a spoločnosť. Som rada, že som nasledovala svoje sny bez toho, aby som počúvala predsudky. Urobiť to isté!”

 

Súvisiace odkazy:

 

Zdroj: https://joint-research-centre.ec.europa.eu, zverejnené: 12. 2. 2024, autor: rup