Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskum UZH Zürich: Biomarker skoro detekuje závažný COVID-19

Intensive care unit

Závažné prípady COVID-19 možno teraz zistiť v počiatočnom štádiu. Vedci z Univerzity v Zürichu (UZH) vo Švajčiarsku identifikovali prvý biomarker, ktorý dokáže spoľahlivo predpovedať, u ktorých pacientov sa vyvinú závažné príznaky. To môže pomôcť zlepšiť liečbu závažných prípadov COVID-19.

U väčšiny ľudí infikovaných SARS-CoV-2 sa nevyskytujú žiadne alebo len mierne príznaky. Niektorí pacienti však trpia závažnými život ohrozujúcimi prípadmi COVID-19 a vyžadujú si intenzívnu lekársku starostlivosť a ventilátor, ktorý im pomôže dýchať. Mnoho z týchto pacientov nakoniec chorobe podľahne alebo trpí dlhodobými zdravotnými následkami. Na identifikáciu a liečbu týchto pacientov v ranom štádiu je potrebný akýsi „merací prístroj“ – prediktívne biomarkery, ktoré dokážu rozpoznať tých, ktorým hrozí riziko vzniku závažného COVID-19.

Prvý biomarker na predpovedanie závažnosti ochorenia

Tím pod vedením profesora Burkharda Bechera z Inštitútu experimentálnej imunológie na Univerzite v Zürichu, ktorý spolupracoval s výskumníkmi z nemeckého Tübingenu, a francúzskeho Toulouse a Nantes, teraz objavil taký biomarker – počet prirodzených zabíjačských T buniek v krvi. Tieto bunky sú typom bielych krviniek a súčasťou skorej imunitnej odpovede. Ako uviedol Burkhard Becher: „Počet prirodzených zabíjačských T buniek v krvi možno s vysokou mierou istoty použiť na predpovedanie závažných prípadov COVID-19 – dokonca aj v prvý deň hospitalizácie pacienta.“

Cielená terapia vďaka presnej imunopatogenéze

Nový test biomarkerov pomáha klinickým lekárom rozhodnúť sa, aké organizačné a liečebné opatrenia je potrebné prijať u pacientov s COVID-19, ako je transfer na JIS, frekvencia meraní kyslíka, typ liečby a začatie liečby. Ako uviedla Stefanie Kreutmair, prvá autorka štúdie: „Prediktívne biomarkery sú pre tieto rozhodnutia veľmi užitočné. Pomáhajú klinickým lekárom poskytovať pacientom trpiacim vážnymi príznakmi najlepšiu možnú starostlivosť. Naše objavy tiež umožňujú skúmať nové terapie proti COVID-19.

S pomocou high-tech

Rýchle zhoršenie zdravotného stavu pacientov s COVID-19 je spôsobené nadmernou reakciou imunitného systému tela. Ako vysvetlil Becher: „Telo produkuje malé proteíny nazývané cytokíny oveľa vyššou rýchlosťou, čo vedie k„ cytokínovej búrke “a vyvoláva rozsiahly zápal. Imunitné bunky napádajú pľúca, kde narúšajú výmenu plynov.“ Na detekciu imunitných buniek a cytokínov vo vzorkách pacientov použili vedci UZH vysokodimenzionálnu cytometriu. Táto technológia umožňuje výskumníkom charakterizovať mnoho povrchových a intracelulárnych proteínov v miliónoch jednotlivých buniek a spracovávať ich pomocou počítačových algoritmov.

Dešifrovaný imunitný podpis špecifický pre SARS-CoV-2

Mnoho ďalších patogénov okrem SARS-CoV-2 môže spôsobiť zápal pľúc – a tým vyvolať imunitnú odpoveď. Imunitná odpoveď vyvolaná COVID-19 bola rozsiahlo študovaná, ale presná povaha imunitnej odpovede na SARS-CoV-2 bola doposiaľ nejasná. Na charakteristiku tejto odpovede vedci analyzovali aj krvné vzorky pacientov s ťažkým zápalom pľúc spôsobeným iným patogénom ako nový koronavírus. Porovnaním imunitných odpovedí u pacientov s COVID-19 s odpoveďami v kontrolnej skupine boli vedci schopní určiť jedinečné vlastnosti imunitnej odpovede SARS-CoV-2.

Ako dodal Becher: „Imunitné odpovede na rôzne pneumónie sú veľmi podobné a sú súčasťou všeobecnej zápalovej reakcie tela, ako sa často pozoruje u pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pokiaľ však ide o COVID-19, T bunky a bunky prirodzeného zabíjania vykazujú jedinečné správanie a popisujú akýsi vzorec v imunitnom systéme – imunitný podpis špecifický pre COVID-19.“

Štúdia bola financovaná Švajčiarskou národnou nadáciou na podporu vedy (SNSF), centrom translačného výskumu „The Loop Zurich“ a Nadáciou Vontobel.

Viac informácií:

Stefanie Kreutmair, Susanne Unger, Nicolás Gonzalo Núñez, Florian Ingelfinger, et. al. Distinct immunological signatures discriminate severe COVID-19 from non-SARS-CoV-2-driven critical pneumonia. Immunity

Zdroj: https://www.uzh.ch, zverejnené: 7. 5. 2021, autor: rpa