Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vianočný darček slovenskej vede. Vedkyne a vedci sa opäť stretávajú, aby spoločne posúvali slovenskú vedu dopredu

Konferencia “Žijem vedu naživo”. Zdroj: https://dennikn.sk

Konferencia “Žijem vedu naživo” počas svojej existencie prilákala takmer 900 slovenských vedcov a vedkýň a podporovateľov vedy s cieľom prediskutovať, ako zlepšiť podmienky vedy na Slovensku a jej prepojenie na zahraničie. S príchodom 5. oficiálneho ročníka (21.12.2023) Denník N prináša grafický prehľad dát z minulých ročníkov, ktorý poukazuje na zaujímavý vývoj návštevnosti tohto už tradične predvianočného podujatia.

Konferencia Žijem vedu naživo vytvára priestor pre otvorenú diskusiu o výzvach, príležitostiach i problémoch, ktorými žijú veda a výskum na Slovensku, ale aj slovenská veda v zahraničí. Na podujatí sa stretáva komunita slovenských vedcov a vedkýň pôsobiacich doma i po celom svete spolu s podporovateľmi a priaznivcami vedy z radov (nielen) odbornej verejnosti. Stretnutia sa konajú pravidelne v predvianočnom čase už od roku 2017 – s výnimkou ročníka 2020, ktorý musel byť presunutý z dôvodu mimoriadnej epidemiologickej situácie (v neformálnej atmosfére sme sa však videli aspoň virtuálne na Vianočnej vedeckej sieťovačke).

Doterajšie ročníky konferencie hostili spolu takmer deväť stoviek účastníkov a účastníčok naprieč rôznymi vednými disciplínami a profesiami.

Zastúpenie žien a mužov v 5. nasledujúcich ročníkoch konferencie Žijem vedu naživo. Zdroj: https://dennikn.sk

Z ktorých krajín slovenskí vedci a vedkyne pricestovali, na akých pracoviskách pôsobia a čomu sa venujú v rámci svojho výskumu? To všetko sa dozviete na stránke Žijem vedu v podrobnom prehľade na základe anonymizovaných dát z registračných formulárov a z materiálov organizátorského tímu: https://zijemvedu.sk/zvn-v-cislach.

Konferencia spája slovenských vedcov a vedkyne doma aj v zahraničí

Dáta jasne ukazujú, že konferencia plní jeden z jej hlavných cieľov, vytvárať priestor pre vedcov a vedkyne, či už pôsobia doma na Slovensku alebo v zahraničí. Tretina účastníkov a účastníčok pôsobí v zahraničí (vrátane kombinácií pracoviska na zahraničných a slovenských inštitúciách), najviac ľudí prišlo zo susedného Česka, ale aj z iných krajín Európskej únie. Privítali sme však aj hostí, ktorí trvale či sezónne pôsobia až v zámorí: v Spojených štátoch, Číne, Juhoafrickej republike či Guatemale.

Účastníčky a účastníci konferencie ŽVN prichádzajú zo Slovenska i zo zahraničia. Zdroj: https://dennikn.sk

Dáta ukazujú, že konferencia dosahuje rodovo vyváženú účasť hostí, medzi ktorými zatiaľ prevažujú vedci a vedkyne na začiatku svojej kariéry, väčšinou s prírodovedným alebo technickým zameraním (teší nás však aj rastúci záujem zo spoločenskovedných a humanitných odborov). Dáta nám však priebežne poskytovali aj cennú spätnú väzbu, v ktorých oblastiach by sa konferencia mohla stať ešte inkluzívnejšou, aby zaujala všetkých, ktorým záleží na slovenskej vede. Sme napríklad veľmi radi, že pozvanie prednášať prijíma s každým ročníkom čoraz viac žien, takže na rozdiel od prvých ročníkov sa nám darí zostaviť aj rodovo vyvážený kolektív prednášajúcich.

Spektrum pozícií, na ktorých účastníčky a účastníci konferencie pôsobia, je relatívne pestré. Zdroj: https://dennikn.sk

Na čo sa môžete tešiť tento rok?

5. oficiálny ročník konferencie Žijem vedu naživo s podtitulom Žiješ vedu? Urob NextStep! sa bude konať 21. decembra 2023 od 9:00 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Nad podujatím už druhýkrát prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová.

Organizátorky si dali záležať, aby sa v rámci programu predstavili najrozličnejšie odbory a prednášky boli rovnomerne distribuované medzi prírodnými, technickými, spoločensko-vednými a humanitnými odbormi:

Ako vytvoriť adaptívnu fasádu pre zelenú budovu nám porozpráva Juraj Čurpek.

Peter Fabian, nositeľ ERC Starting Grantu, vo svojej prednáške vysvetlí, čo nás ryby môžu o nás naučiť.

Soňa Michlíková príde predstaviť prácu v interdisciplinárnom tíme v prednáške O myšiach a ľuďoch: translačná rádioonkológia.

Meteorológia, medicína či priemysel – spája ich význam dynamiky tekutín, ktoré Hana Šmitala Mizerová, laureátka programu L’Oreál-UNESCO Pre ženy vo vede, skúma pomocou matematických modelov.

Vrátiť sa či nevrátiť? Jozef Mravec dilemu vyriešil a po 19 úspešných rokoch v zahraničí sa vrátil na Slovensko prostredníctvom návratovej schémy IMPLUZ SAV. Jozef nám predstaví svoj výskum o tom, ako rastú koreňové vlásky.

Dávid Revák vie, že treba nato systém; vysvetlí nám význam právnej vedy pre právnu prax a právne vzdelávanie.

Lucia Molnár Satinská zodpovie otázku: Môže jazykovedkyňa zmeniť svet?

Novinkou tohto ročníka je spolupráca Žijem vedu na programe spoločne s organizáciou NextStep Science, ktorá sa orientuje na kariérne príležitosti vo výskume a inováciách. Cieľom bolo priniesť ešte lepšie možnosti na získavanie kontaktov pre účastníčky a účastníkov konferencie.

V dvoch diskusných sekciách sa budeme venovať rôznym aspektom kariérneho rastu. V diskusii “Byť profi vo svojom odbore nestačí” zistíme, čo je potrebné pre úspešnú kariéru vedcov a vedkýň v akadémii či v biotechnologickej firme. Moderátorka Mária Mazúrová (NextStep Science) bude na túto tému diskutovať s naslovovzatými odborníkmi a odborníčkami: Máriou Bielikovou (KInIT), Jankou Kottulovou (SAIA) a Igorom Pipíškom (ENVIEN GROUP). Táto sekcia bude následne doplnená o interaktívne networkingové aktivity.

Spolupracovať so zahraničnými tímami je výnimočná príležitosť pre vedkyne a vedcov na Slovensku. S otázkou “Ako zafinancovať medzinárodné spolupráce” poradia zastúpkyne organizácií SAIA, Fullbright Slovakia a MIT- Slovakia Seed Fund a štipendisti a štipendistky jednotlivých programov. Mária Havelková (Právnická Fakulta UK v Bratislave, skúsenosť s Fulbrightom), Martin Lábaj (Ekonomická Univerzita v Bratislave; skúsenosť s MIT – Slovakia Seed Fund), Kristína Sallerová (zástupkyňa SAIA – zastrešujúca organizácia pre Národný štipendijný program), Martin Mokroš (UCL Veľká Británia, skúsenosť s Národným štipendijným programom) a Dáša Tako Velichová (zástupkyňa Komisie J. Williama Fulbrighta pre vzdelávacie výmeny v SR) Vám spoločne s moderátorkou Lenkou Tkáčovou priblížia, ako vycestovať do zahraničia a rozšíriť si svoje znalosti.

Aj tento rok sme dali možnosť rôznym vedu podporujúcim iniciatívam a organizáciám sa predstaviť širšiemu publiku, ich registrácia je stále otvorená TU.

Konferencia bude opäť prebiehať v hybridnom formáte – máte možnosť zúčastniť sa osobne alebo sledovať živý prenos prednášok a diskusií na Youtube kanáli Žijem vedu.

Ešte ste sa neprihlásili? Tak to rýchlo napravte TU, registrácia je v plnom prúde.

Zdroj: https://dennikn.sk, zverejnené: 15. 12. 2023, autor: rpa