Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Univerzity v Spojenom kráľovstve sa ponáhľajú po dohode o pridružení zlepšiť účasť v programe Horizont Európa

University College London organizuje týždenné online stretnutie pre výskumníkov s otázkami o programe Horizont Európa. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Britské univerzity sa snažia zotaviť z dlhej neprítomnosti vo výskumných programoch EÚ po tom, čo Spojené kráľovstvo začiatkom septembra 2023 privítali ako pridruženého člena Horizont Európa – už teraz sa však obávajú, či sa Londýn rozhodne pripojiť k nástupcovi programu, FP10.

Dva a pol roka vylúčenia z programu, spôsobeného širšími politickými bojmi medzi Londýnom a Bruselom, znížilo účasť Spojeného kráľovstva v kolaboratívnom druhom pilieri Horizont Európa na polovicu a britské univerzity sa teraz snažia dostať späť do tempa.

Hoci britské univerzity trvali na tom, že nikdy neprestali spolupracovať s výskumníkmi z EÚ – domáca záručná schéma umožnila britským akademickým tímom pripojiť sa ku konzorciám Horizont s domácimi peniazmi – britské univerzity pripúšťajú, že ich akademici zmeškali loď pri niektorých veľkých výzvach.

„Mali sme niekoľko príkladov, kde naši výskumníci neboli v konzorciách, čo by pravdepodobne boli,“ uviedla Mary Ryanová, zástupkyňa pre výskum a podnikanie na Imperial College London. Ďalej dodala: „Ale veľa z týchto spoluprác stále prebieha, aj keď sú mimo programu financovaného konzorcia.“

Brexit a jeho následky „nám zanechali dosť slabé dedičstvo týkajúce sa dôvery, najmä priemyselnej spolupráce,“ uviedla Elena Gaura, vedúca výskumu na univerzite v Coventry. Ďalej dodala: „Zistila som, že je veľmi ťažké vybudovať konzorciá, buď preto, že ľudia sa báli [začlenenia Spojeného kráľovstva], alebo preto, že záruka [Spojeného kráľovstva] prišla príliš neskoro.“

Zavedená spolupráca medzi staršími výskumníkmi zo Spojeného kráľovstva a EÚ sa dá relatívne ľahko obnoviť alebo vôbec nezmizla, uviedlal Ryan. Väčším rizikom sú mladší akademici, ktorí doteraz premeškali možnosť nadviazať európske partnerstvá z dôvodu dlhého vylúčenia Spojeného kráľovstva.

„Teraz máme komunitu výskumníkov na začiatku kariéry, ktorí začali svoju akademickú kariéru mimo týchto sietí,“ dodala Ryan.

Nové granty

S cieľom pomôcť im začleniť sa do sietí EÚ Imperial znovu spustil Európsky partnerský fond – ktorý poskytuje malé granty vo výške 5 000 – 10 000 libier – pre svojich výskumníkov na začiatku kariéry na financovanie výmenných pobytov alebo budovanie tímu. „Nie je to veľké množstvo peňazí, ale je to flexibilné a umožňujúce,“ uviedla Ryan.

Univerzity po celom Spojenom kráľovstve sa chystajú na informačnú akciu, využívajúc putovné prehliadky, stretnutia a webináre, aby povedali výskumníkom v Spojenom kráľovstve a EÚ, ako sa môžu zapojiť.

Posledný rok a pol University College London organizuje týždenné online stretnutie pre výskumníkov s otázkami o rámcovom programe. Dokonca aj teraz je Spojené kráľovstvo nastavené na pridruženie od 1. januára 2024, „budeme v tom pokračovať,“ uviedla Kimberly Cornfield, vedúca európskeho výskumu a inovácií v UCL.

UCL má najmenej 16 zamestnancov pracujúcich na grantoch Horizont Európa pre svojich výskumníkov a tento tím nebol zredukovaný, aj keď Spojené kráľovstvo nebolo súčasťou programu. To umožnilo univerzite udržiavať vzťahy s grantovými kanceláriami na univerzitách v EÚ, dodala Cornfield.

Partnerstvá po brexite

Coventry aj Imperial nadviazali osobitné vzťahy s krajinami EÚ a výskumnými inštitúciami po hlasovaní v roku 2016 o odchode z EÚ a dúfame, že to umožní rýchly návrat spolupráce.

Po tom, čo Brexit torpédoval počet študentov z EÚ – prevažne z východnej Európy – prichádzajúcich študovať do Coventry, univerzita sa rozhodla otvoriť kampus ponúkajúci kurzy angličtiny vo Wroclavi v Poľsku.

Wroclavský kampus, hoci je subjektom zo Spojeného kráľovstva, má pridružený poľský výskumný inštitút, ktorý sám má povolené zúčastňovať sa na programe Horizont ako partner EÚ, uviedol Richard Dashwood, zástupca prorektora pre výskum v Coventry. Coventry má kanceláriu aj v Bruseli.

„Takže máme topánky takpovediac na zemi,“ uviedol Dashwood. Vedenie Coventry odcestovalo do Wroclavi začiatkom tohto roka. „Máme veľké šťastie, že v Európe máme veľa ľudí, ktorí skutočne konajú v našom mene a udržiavajú nás v tom,“ dodal.

To je mimoriadne dôležité pre Coventry, ktoré získava približne tretinu svojich výskumných prostriedkov z európskych zdrojov. Dashwood si myslí, že financovanie EÚ je „oveľa nezaujatejšie“ ako zdroje zo Spojeného kráľovstva a vyhýba sa druhu „akademického snobstva“, ktorý podľa neho diskriminuje modernejšie univerzity, ako je Coventry.

Imperial uzavrel v roku 2018 dve veľké európske partnerstvá s francúzskym Národným centrom pre vedecký výskum (CNRS) a Technickou univerzitou v Mníchove (TUM). Vedenie TUM navštívi Imperial budúci v októbri a zástupcovia CNRS pricestujú do Londýna budúci rok v apríli. „Máme takéto silné udalosti, ktoré robíme bez ohľadu na to, pretože chápeme, že niektoré z týchto európskych partnerstiev sú mimoriadne dôležité,“ uviedla Ryan.

Rámcové programy

Pri všetkých oslavách dlho očakávaného pridruženia Spojeného kráľovstva k Horizontu Európa je trochu nervózny z toho, či by domáca politika mohla urobiť spojenie s úspešným 10. rámcovým programom, rovnako kľukatým poriadkom.

„Čo ma znepokojuje […], je ďalší program,“ uviedol Dashwood. Obáva sa, že neistota v tejto súvislosti by mohla opäť naraziť na dôveru medzi výskumnými partnermi EÚ.

„Dal by som peniaze, aby sa Spojené kráľovstvo snažilo vyjsť z [10. RP],“ dodal. „Záleží na tom, kto sa dostane do ďalších volieb.“

Zatiaľ ani vládnuca konzervatívna strana, ani opozičná labouristická strana explicitne nevyjadrili svoju politiku vstupu do 10. rámcového programu, aj keď vzhľadom na to, že labouristi usilovne viedli kampaň za pričlenenie k Horizontu Európa, bolo by ťažké vycúvať z jej nástupcu. Voľby sú naplánované na budúci rok alebo začiatkom roku 2025, pričom labouristi majú v prieskumoch veľký náskok.

Dashwood sa však obáva, že by sa z toho mohol stať politický futbal. Ako dodal: „Európa je taká toxická tichá. Politici sa jednoducho boja byť nositeľom štandardov pre čokoľvek, čo súvisí s Európou.“

Ryan nie je taký pesimistická, ale aj tak by chcela, aby sa Spojené kráľovstvo verejne zaviazalo zapojiť sa do 10. rámcového programu. Hoci bolo „implicitné“, že sa Spojené kráľovstvo pripojí, „bude užitočné, ak to bude explicitné,“ dodala na záver.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 3. 10. 2023, autor: rpa