Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Startup Lab Univerzity v Tartu zvyšuje kompetencie učiteľov podnikania na Ukrajine

Projekt UnivEntre

V novembri 2021 bol spustený nový projekt medzinárodnej spolupráce UnivEntre pod vedením Startup Lab Univerzity v Tartu v Estónsku. Projekt sa zameriava na zlepšenie efektívnosti ukrajinského vysokoškolského systému s cieľom podporiť inovačnú kapacitu krajiny a kvalitu vzdelávania.

Počas nasledujúcich dvoch rokov bude Startup Lab vzdelávať podnikateľov na ukrajinských univerzitách a zdieľať skúsenosti Estónska o tom, ako zefektívniť spoluprácu medzi univerzitami a podnikateľským sektorom. Projekt potrvá do 1. júna 2024.

Podľa Pireta Arusaara, hlavného projektového špecialistu na Univerzite v Tartu School of Economics and Business Administration a projektového manažéra Startup Lab, v ukrajinskom vysokoškolskom systéme fúkajú nové vetry. Ako uviedol Arusaar: „Napríklad na jar 2021 bol spustený nový startup Podnikateľský kurz na 85 ukrajinských univerzitách, ktoré sú tiež súčasťou siete projektov UnivEntre. Keďže je však táto téma nová vo vysokoškolských osnovách, nie je možné okamžite získať učiteľov s príslušnými kompetenciami. V rámci projektu UnivEntre, sa pripravujú rozvojové programy na zvýšenie podnikavosti a podnikateľskej kompetencie lektorov a plánuje sa do nich zapojiť takmer dvesto lektorov.“ Najaktívnejší ukrajinskí lektori a výskumníci, ktorí ju absolvovali, budú mať možnosť zúčastniť sa medzinárodného biznis festivalu Startup Day v Tartu.

Podľa Mareta Ahonena, manažéra Startup Lab, sa ukrajinské start-upy a sieť podporných organizácií výrazne rozvinuli a podobne ako iné krajiny, aj Ukrajina hľadá talenty. Existuje sieť univerzít, ktoré chcú získať povesť podnikateľskej univerzity a povzbudiť študentov, výskumníkov a akademikov, aby realizovali svoje nápady. Ako dodal Ahonen: „Myslíme si, že náš projekt UnivEntre je v správnom čase na správnom mieste.“

Podľa Andriiho Zaikina, zástupcu ukrajinského partnera, mimovládnej organizácie Platform of Innovative Partnership, je na Ukrajine potrebné vybudovať kapacitu spolupráce učiteľov a výskumníkov a urýchliť rozvoj siete podnikateľských univerzít. Podľa jeho názoru v tom veľmi pomôžu skúsenosti a znalosti Estónska.

Startup Lab podporuje rozvoj ukrajinského vzdelávacieho systému od roku 2016. Ako uviedol Arusaar: „Na Ukrajine sme sa úspešne etablovali, naše skúsenosti a znalosti sú vysoko cenené. Ide už o tretí projekt za posledných päť rokov.“

V rokoch 2017-2019 sa realizoval projekt zameraný na implementáciu programu rozvoja nápadov Starter na Ukrajine. Obsah a metodika programu Starter sa ukázala byť medzi ukrajinskými študentmi veľmi obľúbená. Podľa Andriiho Zaikina bol program Starter navrhnutý podľa potrieb ukrajinského podnikateľského ekosystému a teraz sa stal počiatočným programom rozvoja start-upov, ktorý sa realizuje na celej Ukrajine.

V rokoch 2019-2021 sa viac pozornosti venovalo zvyšovaniu inovačnej kapacity malých podnikov a posilňovaniu ich konkurencieschopnosti prostredníctvom spolupráce medzi univerzitami a podnikmi.

Platforma mimovládnych organizácií Innovative Partnership, podobne ako Startup Lab, ponúka študentom praktické podnikateľské vzdelávanie a je jedným z najaktívnejších hnacích síl inovácií vo vzdelávaní na Ukrajine. Mimovládna organizácia pod značkou Yep združuje viac ako 80 ukrajinských univerzít vrátane Kyjevskej národnej univerzity obchodu a ekonómie, Kyjevskej národnej univerzity Tarasa Ševčenka, Národnej leteckej univerzity a Doneckej národnej technickej univerzity.

Viac informácií:

UnivEntre Ukraine

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://startuplab.ut.ee, zverejnené: 14. 12. 2021, autor: rpa