Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spojené kráľovstvo sa pripája k úsiliu EÚ o 95-miliárd EUR na inovácie a excelentný výskum

 

Od 1. januára 2024 sa Spojené kráľovstvo stalo pridruženou krajinou k programu Horizont Európa. Keďže Spojené kráľovstvo sa po trojročnej prestávke konečne pripojilo k rámcovému programu, obe strany sa snažia znovu zapojiť a podporiť britskú účasť.

Bol to významný krok, čím sa posilnila európska vedecká spolupráca. Toto strategické združenie podčiarkuje dôležitosť otvorenej, cezhraničnej spolupráce v oblasti vedy, techniky a inovácií. Je to dôkaz trvalého, prospešného vzťahu v oblasti výskumu a inovácií medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, teraz za privilegovaných podmienok.

Komisárka pre výskum a inovácie Iliana Ivanova je na návšteve Spojeného kráľovstva, aby oficiálne otvorila pridruženie Spojeného kráľovstva k programu Horizont Európa, ako súčasť úsilia obnoviť britskú účasť v programe po troch rokoch absencie vyvolanej Brexitom.

Iliana Ivanova sa 12. februára 2024 stretla s ministerkou pre vedu Spojeného kráľovstva Michelle Donelanovou v rámci najnovšej z niekoľkých iniciatív, ktorých cieľom je priviesť britské podniky a výskumníkov späť do programu Horizont Európa.

Prečítajte si viac v uverejnenom vyhlásení Európskej komisie.

 

Na Orknejách prebiehajú testy najvýkonnejších plávajúcich turbín na svete s prílivovou energiou. V Aberdeene, Dundee, Birminghame, Brightone a Londýne sa mestské rady a autobusové spoločnosti podieľajú na celoeurópskych projektoch nasadzujúcich stovky inovatívnych vodíkových vozidiel pre mestskú dopravu s nulovými emisiami. V Armaghu v Severnom Írsku sa s vedcami v Belfaste, Londýne, Francúzsku, Nemecku a Švajčiarsku vyvíjajú nové typy liekov na terapiu rakoviny. Čo majú tieto projekty spoločné? Rámcový program Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont Európa v hodnote 95-miliárd EUR.

Dobrou správou je, že od 1. januára 2024 sa výskumníci a podniky v Spojenom kráľovstve môžu zúčastňovať na programe Horizont Európa rovnako ako ich náprotivky z EÚ a majú prístup k financovaniu EÚ. Dnes je komisárka Ivanova v Londýne, aby oslávila tento obrovský míľnik s ministerkou zahraničných vecí pre vedu a inovácie Michelle Donelanovou. Je to výhoda pre obe strany a predstavuje novú kapitolu vo vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Odkaz Ivanovej britským výskumníkom a inovatívnym podnikom je jednoduchý a jasný: Prihláste sa! Tisíce ľudí už uspeli, spojili svoje sily s európskymi partnermi, posunuli vedu dopredu, podporili akademickú kariéru a obchodný rast. Úradníci odhadujú, že existuje približne 65 000 britských podnikov so záujmami v oblasti výskumu a vývoja, vďaka ktorým majú nárok na financovanie z programu Horizont Európa.

Britské tímy sa za posledných 40 rokov podieľali na viac ako 47 000 výskumných projektoch EÚ a získali 18-miliárd GBP. Horizont Európa je podstatne väčší ako jeho predchodcovia, s ročným rozpočtom približne 11-miliárd GBP plus príspevky od pridružených krajín. Očakáva sa, že Spojené kráľovstvo pridá približne 2-miliardy GBP ročne.

Program sa zaoberá hlavnými výzvami, ktorým čelia naše spoločnosti, ako je zmena klímy. Britské talenty už prispievajú svojimi znalosťami a zručnosťami. Napríklad päť spoločností z North, Midlands a Cambridge vyvíja rýchlonabíjacie, lacné batérie pre elektromobily, s vedcami z Nottinghamu a výskumných centier v Európe a Turecku. Met Office v Exeteri spolupracuje s Európskym centrom pre strednodobé predpovede počasia v Readingu a inštitútmi Met v celej Európe s cieľom zlepšiť predpovede klímy. Prispieva to k vedeckej podpore programu pozorovania Zeme Copernicus, ku ktorému sa pridružuje aj Spojené kráľovstvo.

Umelá inteligencia je možno jednou z najväčších zmien hry budúcnosti. Digitálny startup Deep Render v Londýne spolupracuje s nemeckými a rakúskymi partnermi a podporou Európskej rady pre inovácie (EIC), ktorá je súčasťou Horizont Európa, na využití AI na extrémnu kompresiu videa. V Cardiffe výskumníci spolupracujú s partnermi z EÚ na návrhu umelých buniek, ktoré by mohli pomôcť pri liečbe chorôb. NHS v Škótsku a Walese sa pripojila k celoeurópskej sieti s cieľom obstarávať inovatívne produkty a služby zdravotnej starostlivosti.

Horizont Európa má schémy, ktoré vyhovujú rôznym potrebám. Európska rada pre výskum (ERC) financuje najlepší výskum modrej oblohy výlučne na základe excelentnosti. Nobelovu cenu dostalo štrnásť štipendistov, medzi nimi britskí občania Sir Peter Ratcliffe v roku 2019 za prácu o bunkách bez kyslíka a Sir Konstantin Novoselov v roku 2010 za prácu na graféne. Akcie Marie Skłodowska-Curie (MSCA) podporujú siete mobility a štipendiá. Napríklad Queen’s University Belfast prijala 20 medzinárodných výskumníkov pracujúcich na témach Belfast Region City Deal.

Veľké verejno-súkromné partnerstvá posúvajú hranice vedomostí a technológií v oblastiach od nových liekov a vakcín až po čisté lietadlá a lepšie železnice. Európska rada pre inovácie (EIC) financuje inovatívne start-upy a scale-upy a Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) podporuje znalostné a inovačné spoločenstvá v celej Európe. Tento rok otvorí centrum vo Veľkej Británii.

Horizont Európa nie je len európsky. Nedávno sa pripojil Nový Zéland, čoskoro Kanada a rokujeme s Južnou Kóreou.

 

 

Eurokomisárka pre výskum a inovácie Iliana Ivanova (vľavo) sa na ceste do Spojeného kráľovstva stretla s Michelle Donelan, štátnou tajomníčkou Spojeného kráľovstva pre vedu, inovácie a technológiu.

 

 

Viac informácií:

Unlocking Opportunities: UK Joins EU’s € 95 Billion Quest for Innovation and Research Excellence

Ivanova visits UK to drum up Horizon Europe interest

 

Zdroj: https://ec.europa.eu; https://sciencebusiness.net, zverejnené: 13. 2. 2024, autor: rup