Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenskí vedci prišli s novou metódou na skoré odhalenie rakoviny prostaty

Ján Tkáč, lauerát ocenenia v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku v roku 2019. Zdroj: https://www.esetscienceaward.sk

Test na detekciu rakoviny prostaty spoločnosti Glycanostics, ktorej je Ján Tkáč spoluzakladateľom, prešiel klinickou validáciou a prví pacienti ho už môžu vo vybraných slovenských urologických ambulanciách využiť.

Slovenskí vedci prišli s novou metódou na skoré odhalenie rakoviny prostaty. Založená je na metóde sledovania glykánov na povrchu bielkovín. Vyšetrenie vraj prináša rýchle výsledky a znižuje počet falošne pozitívnych výsledkov.

Ako uviedol Tomáš Bertók, technologický riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Glycanostics, ktorá za krvným testom stojí: „Pri vyšetrení krvného séra využívame moderné nanotechnológie v podobe použitia magnetických častíc na sledovanie zmien glykánov. Táto metóda cez biomarkery dokáže určiť s mimoriadnou presnosťou rakovinu v raných štádiách ochorenia, aj keď ju ešte nie je možné detekovať inými zobrazovacími metódami.“

Primár urológie v bratislavskej nemocnici Bory Boris Kollárik víta novú metódu, ktorá podľa neho prináša revolúciu vo včasnom a presnom záchyte rakoviny prostaty. Ako doplnil Kollárik: „Namiesto nutnosti podstúpiť bolestivú biopsiu u všetkých mužov s podozrením, ako tomu bolo doteraz, dnes už jedno neinvazívne vyšetrenie z krvi bezpečne odlíši nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického ochorenia. Určí teda, u ktorých mužov je biopsia skutočne potrebná a u ktorých nie.“

Test prešiel podľa spoločnosti klinickou validáciou na viac ako 500 vzorkách zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Nemecka. V súčasnosti je pre slovenských pacientov k dispozícii v režime priamej platby.

Ako ozrejmila spoločnosť: „Muži ho môžu absolvovať prostredníctvom vybraných urologických ambulancií, pričom do konca roka 2023 je možné očakávať zvýšenie jeho dostupnosti.“

Spoločnosť plánuje test po získaní CE značky a začiatku jeho masovej výroby u zmluvného výrobcu uviesť na trh v Nemecku vo štvrtom kvartáli tohto roka. „V roku 2024 plánujeme získať FDA certifikáciu potrebnú pre uvedenie testu na trh v USA a taktiež postupné uvádzanie testu na trh v ďalších krajinách EÚ. Toto však už bude zrejme v spolupráci s nadnárodnou farmaceutickou/diagnostickou spoločnosťou, s ktorou plánujeme podpísať licenčnú zmluvu, prípadne zmluvu o strategickej spolupráci,“ informovala spoločnosť s tým, že už vlani začali rokovať s viacerými spoločnosťami, ktoré prejavili záujem.

Technológia je podľa spoločnosti využiteľná aj na skríning ďalších desiatich druhov karcinómu, a to prsníka, pľúc, pankreasu, vaječníkov, močového mechúra, hrubého čreva, pečene, žalúdka, štítnej žľazy a semenníkov.

Ako dodala spoločnosť: „V týchto dňoch končíme klinickú validáciu diagnostického testu na rakovinu prsníka na viac než 700 vzorkách zo Slovenska, Čiech a Spojeného kráľovstva. Očakávame, že by sme mohli priniesť tento krvný test pre pacientky na Slovensku už koncom tohto roka.“ Spoločnosť začína tiež pracovať na vývoji a klinickej validácii testu na rakovinu pľúc a pankreasu. Ako uzavrela spoločnosť: „Po ukončení týchto prác sa budeme venovať vývoju testov na ďalšie typy rakoviny.“

Zdroj: ESET Science Award; https://dennikn.sk, zverejnené: 12. 6. 2023, autor: rpa