Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

SlovakiaTech 2023 rekordnou účasťou prekonal očakávania

Slovensko výrazne zaostáva v inováciách, pritom má na viac! Skonštatoval na otvorení už 5. ročníka medzinárodnej technologickej konferencie a veľtrhu SlovakiaTech Forum-Expo 2023 jej prezident a zakladateľ Juraj Miškov.

Ako bývalý minister hospodárstva si je vedomý, že bez inovácií sa nebude dariť žiadnej ekonomike. “Tento ročník SlovakiaTechu len potvrdzuje to, čo sme si pri jeho založení zaumienili, prinášať inovácie a spájať inovačné a technologické zázemie na Slovensku. Snažíme sa vytvoriť účinný trojuholník medzi vládou, firmami a univerzitami,” pokračoval Miškov.

Podujatie, ktoré počas dvoch dní (19.9. a 20.9.2023) na troch pódiách v košickom Kulturparku predstavilo až 128 rečníkov sa tento rok zameralo na umelú inteligenciu, zelené technológie a kybernetickú bezpečnosť. SlovakiaTech 2023 zaznamenal rekordnú účasť vyše 2500 registrovaných návštevníkov a viac ako 40 vystavovateľov v sekcii Expo. Piaty ročník si prišlo do Košíc pozrieť aj vyše 830 študentov stredných a vyše 300 poslucháčov technických vysokých škôl.

Lákadlom 5. ročníka SlovakiaTechu bol aj britský odborník na umelú inteligenciu Walter Pasquarelli. Zdroj: SlovakiaTech

Už od jeho založenia je cieľom organizátorov spájať zástupcov univerzít, stredných odborných škôl, startupistov, predstaviteľov vedy a výskumu, technologické firmy aj štátne inštitúcie.

SlovakiaTech Forum-Expo 2023 lákal návštevníkov aj na skvelých domácich a zahraničných spíkrov. Jedným z nich bol Matthew GRIFFIN (UK), svetovo uznávaný futurista, medzinárodný spíker, poradca pre vlády a firmy po celom svete, ktorý pomáha budovať a viesť inkluzívnu, udržateľnú budúcnosť.

Na SlovakiaTechu vystúpil už po tretí krát, pričom tentoraz ako expert konferencie ponúkol víziu využívania umelej inteligencie v najbližšej budúcnosti. Gianluca MAURO (IT), zakladateľ AI Academy, autor knihy „Zero to AI“ a producent týždenného technologického bulletinu Tech Pizza na jeho tému nadviazal a porozprával o hrozbách i etike využívania umelej inteligencie.

Generálnym partnerom SlovakiaTechu bola automobilka Volvo, ktorá plánuje na východnom Slovensku vyrábať elektromobily, zamestnať až 9000 ľudí a postupne preinvestuje viac ako 1,2-miliardy EUR. Nový investor počas konania SlovakiaTechu 2023 otvoril na dva dni priamo v košickom Kulturparku „Volvo Supplier Meeting Point“, miesto pre registráciu regionálnych subdodávateľov automobilky. Zároveň automobilka na konferencii predstavila svoj projekt vybudovania uhlíkovo neutrálneho závodu vo Valalikoch.

Podľa organizátora podujatia Juraja Miškova, musíme zvýšiť inovačnú výkonnosť Slovenska. “Potrebujeme poskočiť v inovačnom rebríčku EÚ, kde sme na 23. mieste, teda na chvoste,“ zdôraznil v otváracom príhovore. Vyzdvihol obrovský záujem mladých ľudí, ktorí doslova zaplavili košický Kulturpark.

Riaditeľ Volvo Car Košice Björn Helldén vydzvihol, že počas SlovakiaTechu si v Košiciach mohli dva dni vyberať subdodávateľov, pričom pre mimoriadny záujem už týždeň pred podujatím museli uzavrieť registráciu. “Región východného Slovenska má pre nás veľký potenciál a tešíme sa, že je o spoluprácu s nami taký záujem,” povedal.

Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha na otvorení SlovakiaTechu ocenil, že toto podujatie prepája aktérov inovačného priemyslu vrátane firiem, univerzít či verejnej správy. „Symbolicky to urobili v Košiciach, lebo jedna z najväčších výziev pred ekonomikou Slovenskej republiky je vyplniť priepasť, ktorá je obrovská, jedna z najväčších v Európe, regionálna priepasť medzi ekonomikou niektorých regiónov, hlavne sú to Košický, Prešovský a Banskobystrický kraj, a zvyškom Slovenska. Myslím si, že je to veľmi dôležitá vec a veľmi sa z toho teším, že sa tu deje takéto špičkové podujatie,“ prízvukoval predstaviteľ Európskej komisie.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Martina Bezeka je SlovakiaTech prínosným podujatím pre inovačné prostredie. Ako pri otvorení uviedol, jeho rezort bude podporovať sociálne vylúčené skupiny ľudí, aby mali prístup k digitálnym inováciám a naučili sa ich používať.

Prezident podujatia Juraj Miškov na otvorení 5. ročníka SlovakiaTechu v Košiciach. Zdroj: SlovakiaTech

„Práve sme sa snažili upozorniť aj na to, že sú tu aj ľudia, ktorí chcú profitovať z inovácií a máme tu aj ľudí, ktorí sú ohrození alebo vylúčení od tých benefitov a inovácií. Tak, ako umelá inteligencia môže ľuďom pomáhať v práci, podnikaní alebo aj v medicíne, tak chceme, aby ľudia, ktorí budú používať umelú inteligenciu, ju mali prístupnú kdekoľvek,“ povedal v Košiciach Bezek.

K sprievodným podujatiam patrila výstavná časť Expo s expozíciami slovenských univerzít, inovatívnych a technologických firiem, ďalej novinky v oblasti startupov, Raw Materials & Urban Mobility Day (Civitta), Hackathon, workshopy ako aj mini film festival venovaný dokumentom o umelej inteligencii a zeleným technológiám.

Organizátorom a zakladateľom podujatia je nezisková organizácia SlovakiaTech a hlavnými partnermi sú Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

SlovakiaTech 2023 na dva dni v septembri zaplnil Kulturpark v Košiciach. Zdroj: SlovakiaTech

Záštitu nad SlovakiaTech Forum – Expo 2023 prevzali: Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo dopravy SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo životného prostredia SR, ako aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Už teraz sa organizátori tešia na návštevníkov SlovakiaTechu 2024, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. a 25. septembra 2024.

Zdroj: https://tvnoviny.sk, zverejnené: 9. 10. 2023, autor: rpa