
Výkonnosť inovácií väčšiny krajín údolia Dunaja je pod priemerom EÚ. To sa musí zmeniť, pretože s klimatickou zmenou, digitálnou revolúciou a ďalšími prebiehajúcimi transformáciami bude schopnosť inovovať kritická pre konkurencieschopnosť na úrovni EÚ, na národnej a miestnej úrovni.
Ako to môže údolie Dunaja dosiahnuť? Prečítajte si správu GLOBSEC a dozviete sa viac.
Podľa európskeho prehľadu výsledkov inovácií z roku 2022 (European Innovation Scoreboard 2022) je inovačná výkonnosť väčšiny krajín v údolí Dunaja pod alebo hlboko pod priemerom EÚ. Nemecko a Rakúsko sú silnými inovátormi s výkonom nad priemerom EÚ, zatiaľ čo Česko a Slovinsko vychádzajú ako mierni inovátori. Napokon, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko patria medzi nových inovátorov. Územné rozdiely vo viacerých ukazovateľoch inovačnej výkonnosti súvisiacich s inovačnými aktivitami a výdavkami na výskum a vývoj v podunajskom regióne predstavujú významnú hrozbu pre jeho prechod na ekologickejšie a inteligentnejšie hospodárstvo.
Hodnotenia údajov potvrdzujú, že podunajský región má značnú medzeru v inováciách, ktorú je potrebné uzavrieť v porovnaní so svojimi náprotivkami v západnej a severnej Európe, pokiaľ ide o súhrnný inovačný výkon, ako aj na podrobnejšej úrovni. Benchmarkingový nástroj GLOBSEC, CEE Strategic Transformation Index, European Innovation Scoreboard a ďalšie rebríčky obsahujú komplexné metriky pokrývajúce výsledky a podmienky vzdelávania, kvalitu ľudského kapitálu, počet výskumníkov, citácie, celkový podiel znalostne náročných firiem, indikovanú inovačnú výkonnosť patentmi a dizajnom a prístupom a objemom finančného kapitálu vrátane rizikového kapitálu.
Súhrnné výsledky týchto ukazovateľov hovoria jednotne naprieč zdrojmi, čo svedčí o podpriemernej inovačnej výkonnosti v regióne. Celá Európa teraz prechádza veľkou transformáciou poháňanou výzvami spojenými so zmenou klímy a digitálnou revolúciou, ktorú podporuje Európska zelená dohoda. Schopnosť inovovať bude preto rozhodujúca pre konkurencieschopnosť na úrovni EÚ, na národnej a miestnej úrovni. Využitie prostriedkov z Plánu obnovy po pandémii COVID-19 predstavuje pre údolie Dunaja jedinečnú historickú príležitosť na hlbokú transformáciu paradigmy rastu. Krajiny pozdĺž rieky Dunaj môžu využiť silu technologicky poháňaných inovácií a nasmerovať región na cestu k tomu, aby sa stal tvorcom trendov namiesto toho, aby trendy iba nasledoval, najmä v novej oblasti klimatických technológií.

Krajiny Danube Tech Valley, na ktoré sa vzťahuje DTV Innovation Tracker, sú: Nemecko, Česko, Rakúsko, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Bulharsko a Moldavsko. Zdroj: https://www.globsec.org
Viac informácií:
Tracking Innovation to Adavance the Danube Tech Valley
Zdroj: https://www.globsec.org, zverejnené: 2. 12. 2022, autor: rpa