Riešitelia s podporou svojich fakúlt a Centra európskych projektov, spolupráce s praxou, inovácií a transferu technológií STU (CEPSIT) zabodovali. Z nedávno podaných ôsmich projektov Horizont Európa počas ostatných dvoch týždňov získali tri z nich podporu v celkovej výške viac ako 1-milión EUR pre STU a ďalšie dva už prešli tresholdom.
Cieľom projektu “Widening Synergies for Novel Enzymes Development” (WIDEnzymes), ktorého zodpovedným riešiteľom je Martin Rebroš z FCHPT STU, je podporiť vytvorenie jedinečného ekosystému pre cezhraničnú spoluprácu, ktorý sa venuje rozvoju enzýmových technológií v EÚ. „Naša výskumná a inovačná sieť bude spájať najmodernejšie a najpokročilejšie odborné znalosti v oblasti biotechnológie, molekulárnej biológie, enzýmového inžinierstva a techník rekombinantných DNA na účely objavovania a modifikácie nových enzýmov a vývoja nových liečiv,“ vysvetľuje Martin Rebroš. Táto jedinečná synergia sa zameria na zvýšenie vedeckej excelentnosti, naštartovanie partnerov v systéme európskeho výskumu a inovácií, ako aj komerčné využitie špičkových inovácií a podporu budovania výskumných kapacít na vysokej úrovni.
Cieľom projektu FreeTwinEV zodpovedného riešiteľa Gabriela Gálika z FEI STU v spolupráci s Máriou Behúlovou a Milanom Naďom z MTF STU je posilniť výskumné kapacity STU v oblasti Digital Twinning a Elektromobility pre pokročilé systémy trakčných batérií. „Víziou projektu je etablovať Slovenskú technickú univerzitu ako ústredný bod pre špičkový výskum batérií v regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Gabriel Gálik. To by sa malo dosiahnuť trvalým strategickým partnerstvom vo výskume zahŕňajúcom FEI a MTF z STU, Univerzitu Twente z Holandska, Linz Center of Mechatronics z Rakúska a firmu ADDSEN so zameraním na internacionalizáciu. FreeTwinEV skúma možnosti vyplývajúce zo slovenskej RIS 3 a veľkej základne automobilového priemyslu krajiny ako najväčšieho výrobcu automobilov na obyvateľa na svete. Čerpanie projektu bude vo výške 677 000 EUR.
Prebiehajúci projekt NAP “twinN-on-a-chip brAins for monitoring individual sleeP habits” riešiteľov Erika Vavrinského z FEI STU a Maximiliána Strémyho z MTF STU sa zameriava na poruchy spánku. Navrhuje novú paradigmu vedy a techniky na posúdenie schopnosti novej generácie mozgových organoidov slúžiť ako zmenšený a personalizovaný model spánku, ako aj predpovedať skoré symptómy Parkinsonovej choroby. „Úlohou STU v rámci NAP-Hop-On bude vyvinúť spoľahlivé polysomnografické zariadenie na domáce použitie, dodávať vstupné fyziologické dáta pre organoidy a skúmať spánkové návyky pacientov s Parkinsonovou chorobou,“ objasňuje Erik Vavrinský. STU sa týmto projektom stala členom prestížneho nadnárodného konzorcia zloženého z Universita di Pisa (IT), Albert-Ludwigs-Universität Freiburg (DE), Organotherapeutics VGMBH (LU), Universiteit Van Amsterdam (NL), Atlas Neuroengineering BVBA (BE) a Sleepacta S.R.L (IT). V rámci NAP-Hop-On bude STU čerpať 507 250 EUR.
„Úspech našich riešiteľov je povzbudivý a inšpirujúci aj pre ďalších uchádzačov. Verím, že na ňom badať zmenu filozofie prístupu univerzity a fakúlt k projektovému riadeniu, podpore riešiteľom i rukopis a výrazný podiel Centra európskych projektov, spolupráce s praxou, inovácií a transferu technológií STU (CEPSIT),“ zhodnotil prorektor STU pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax Maximilián Strémy.
Zdroj: https://www.stuba.sk, zverejnené: 12. 2. 2024, autor: rup